Written by 9:32 am Porady

Smoczki dla noworodka – jak je właściwie wybierać?

Mały gadżet, duży kłopot. Smoczek – bo o niego chodzi – to dla wielu rodziców must have niemowlęcej wyprawki. Jego wybór jednak tylko z pozoru jest prosty, bowiem różnice między modelami potrafią przyprawić o zawrót głowy. Zobacz, jak nie zgubić się w gąszczu kształtów, materiałów, rozmiarów i wybrać najlepszy smoczek dla niemowlaka.

Wybór smoczka to nie tylko kwestia estetyki czy ceny – to decyzja, która może wpłynąć na zdrowie i komfort malucha. Źle dobrany może zaburzyć rozwój zgryzu, a nawet utrudnić karmienie piersią. Z drugiej strony odpowiednio dopasowane smoczki dla noworodków pomagają się uspokoić, zaspokajając naturalną potrzebę ssania. Aby te gadżety pełniły takie funkcje, wybierając je, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy najistotniejsze parametry. Pierwszy to rozmiar, drugi kształt, a trzeci – materiały wykonania.

Jak dobrać rozmiar smoczka?

Smoczki dla niemowląt powinny być dobierane głównie pod kątem rozmiaru. On bowiem w znacznej mierze wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania akcesorium. Zbyt duże smoczki uspokajające mogą powodować odruch wymiotny, uciskać podniebienie lub nawet utrudniać oddychanie. Z kolei za małe nie będą skutecznie zaspokajały potrzeby ssania, co może prowadzić do frustracji dziecka i częstszego budzenia się w nocy. Co więcej, nieodpowiedni rozmiar zwiększa ryzyko zaburzeń rozwoju zgryzu oraz mięśni jamy ustnej, a przez to negatywnie wpływa na późniejszą naukę mowy.

Dopasowanie rozmiaru smoczka nie jest trudne, ponieważ producenci zazwyczaj oznaczają je kategoriami wiekowymi, takimi jak:

  • 0-3 miesiące,
  • 3-6 miesięcy,
  • 6-18 miesięcy.

Na rynku dostępne są też smoczki dla wcześniaków. Charakteryzują się one niewielkim kształtem oraz wagą, a także specjalnym wycięciem dookoła nosa, które umożliwia działanie aparatury medycznej.

Jaki kształt powinny mieć smoczki dla niemowląt?

Drugim istotnym parametrem w przypadku smoczków dla noworodków jest ich kształt. Przez logopedów i lekarzy polecane są przede wszystkim modele anatomiczne, które naśladują kształt sutka matki podczas karmienia. Poznać można je po tym, że są spłaszczone od dołu i lekko zaokrąglone do góry. Taka budowa wspiera rozwój podniebienia oraz jamy ustnej.

Zobacz  Kapcie przedszkolaka: jak je poprawnie wybrać?

Alternatywą dla anatomicznych smoczków są te symetryczne. Mają one identyczny kształt z obu stron, dzięki czemu nie ma znaczenia, jak dziecko je włoży do buzi.

Smoczki dla noworodka: silikonowy czy lateksowy?

Smoczki dla niemowląt różnią się nie tylko rozmiarem i kształtem, ale i materiałem wykonania. Do najpopularniejszych należą te lateksowe i silikonowe.

Te pierwsze są miękkie, plastyczne i dobrze dostosowują się do kształtu jamy ustnej. Dzięki temu zapewniają maluszkom wygodne ssanie, ale też wymagają częstego wymieniania. Tego problemu nie ma w przypadku smoczków silikonowych. Materiał ten jest bowiem dużo solidniejszy, a przy tym antyalergiczny oraz bezzapachowy. Jego wadą jest jednak duża twardość, przez co nie jest łatwy do formowania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając smoczki dla niemowląt? Podsumowanie

Rozmiar, kształt, materiał wykonania to te parametry, które na pewno trzeba przeanalizować w przypadku smoczków uspokajających. Nie są jednak jedynymi istotnymi. Aby zapewnić maluszkowi bezpieczeństwo, sprawdź też, czy smoczki dla niemowlaka posiadają certyfikaty jakości i są wolne od BPA oraz innych szkodliwych substancji. Koniecznie wybieraj modele elastyczne, pozbawione ostrych krawędzi, wytrzymałe na gryzienie oraz o gładkiej powierzchni. Będą one nie tylko bezpieczne w użytkowaniu, ale i łatwe w utrzymaniu w czystości.

Akcesoria do samochodu dla dzieci - bezpieczeństwo, komfort, rozrywka
Najlepsze wózki spacerowe do 20 kg - czym kierować się przy wyborze?
Last modified: 23 marca, 2025
Close