Dwudziesty drugi tydzień ciąży minął niedawno półmetek. Do rozwiązania pozostało jeszcze umownie 18 tygodni, w trakcie których dziecko będzie intensywnie rosło, a jego narządy będą udoskonalać swoje funkcje.
Jak rozwija się dziecko w 22 tygodniu?
Dziecko swym rozmiarem przypomina bakłażan, ma około 30 cm długości i mniej więcej pół kilograma wagi. Takie wymiary ma teraz maluch w brzuchu mamy. Gdyby w tym momencie został wykonany obraz USG w 3 d można zobaczyć śliczną i wyraźną twarz maluszka. Rodzice na tym etapie często określają podobieństwo swojej pociechy. Jedynie nosek przypomina trochę koci pyszczek, jest bardzo malutki i nie posiada nasady, ponieważ nie wykształciła się jeszcze kość nosowa. Dziecko potrafi już marszczyć czoło, ziewać, otwierać buźkę, uśmiechać się. Jego mimika stoi na bardzo wysokim poziomie. Nieustannie ćwiczy mięśnie twarzy.
Włosy na ciele malca są już bardzo wyraźne. Rzęsy i brwi, które zaczęły rosnąć kilka tygodni temu teraz są bardziej widoczne. Lanugo, czyli warstwa meszku otula całe ciało dziecka i chroni go przed zbyt długim kontaktem z płynem owodniowym, stanowiąc ważną część termoregulacji. Meszek zaniknie za kilka miesięcy, kiedy warstwa tkanki tłuszczowej będzie już dostatecznie rozbudowana, by przejąć funkcję ogrzewania ciałka. Czasami wcześniaki rodzą się z lanugo, jest to dość rzadki widok.
W dwudziestym drugim tygodniu ciąży następuje dynamiczny rozwój zmysłów. Dziecko słyszy już dokładnie głos swojej mamy, niedługo będzie potrafił już rozróżniać go od innych głosów z otoczenia. Może też zacząć gwałtownie reagować na wysokie i głośne dźwięki, dlatego ciężarna powinna unikać miejsca z głośną muzyką. Maluszek rozpoznaje już smaki, które docierają do niego poprzez połykanie wód płodowych. Chętnie pije płyn, kiedy mama zjadła np. coś słodkiego. Zmysł dotyku dziecko udoskonala poprzez ciągłe ściskanie pępowiny, dotykanie worka owodniowego, łapanie swoich rączek.
Maluch, choć ma przymknięte powieki, może nawet reagować na światło. Np. jeśli mama przyłoży latarkę do brzuszka, może poczuć gwałtownego kopniaka. To znaczy, że dziecko odwraca główkę.
Jak czuje się mama w 22 tygodniu ciąży?
Fizjologicznie, przebiegająca ciąża w dwudziestym drugim tygodniu nie przynosi przyszłej mamie nieprzyjemnych niespodzianek. Tak naprawdę teraz następuje apogeum najlepszego samopoczucia, z którego każda ciężarna powinna czerpać jak najwięcej. Warto zwiększyć aktywność fizyczną, zapisać się do szkoły rodzenia, zacząć rozglądać się za wyprawką.
Brzuszek ciężarnej jest już wyraźnie zaokrąglony, odmienny stan jest więc bardzo widoczny i teraz każdy z otoczenia mamy powinien go zauważyć. Z tygodnia na tydzień będzie coraz większy. Intensywny wzrost może powodować rozstępy. Żeby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia ciężarna powinna zacząć stosować odpowiednie preparaty.
Na nogach mogą pojawić się żylaki, co jest wynikiem zwiększonej ilości krwi, zmianami hormonalnymi, a także z uciskiem macicy na żyły w jej obrębie. Z żylakami także można walczyć poprzez zwiększenie ruchu i odpoczynku w pozycji leżącej. Koniecznie trzeba unikać pozycji stojącej.
Ciąża w wielu przypadkach wpływa bardzo pozytywnie na wygląd mamy. Skóra staje się gładsza i promienna, włosy gęstnieją a paznokcie są mniej miękkie. Wszystko jest zasługą zmian hormonalnych i niestety po porodzie nieprzyjemne jak i te pozytywne objawy miną i wrócą do poprzedniego stanu.
W dwudziestym drugim tygodniu mama powinna już wyraźnie czuć ruchy dziecka. Jeszcze niedawno miała wątpliwość, czy ma do czynienia z kopniakami maluszka czy z pracą jelit. Teraz ta niepewność odeszła w kąt. Dziecko nieustannie ćwiczy i odbija się o ściany macicy. Mama doskonale odczuwa tę gimnastykę. Z tygodnia na tydzień będzie coraz bardziej czuć kopniaki i na własne oczy będzie mogła obserwować wybrzuszenia na swoim ciele, np. w momencie przesuwania nóżką.
Dwudziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym ciężarna może doświadczyć pierwszych skurczy przepowiadających, to znak, że macica powoli ćwiczy skurcze porodowe. Jest to zupełnie normalne zjawisko i nie należy się nim zamartwiać. Zazwyczaj po kilkunastu minutach skurcze mijają.
Na tym etapie może pojawić się lekka anemia. Jeśli wyniki badań laboratoryjnych potwierdzają niedokrwistość konieczne jest wprowadzenie zmian w dotychczasowej diecie i wzbogacić jadłospis o produkty bogate w żelazo. Lekarz może także przepisać dodatkowy suplement w tabletkach, by szybko poprawić wyniki.
Last modified: 29 stycznia, 2020