Written by 7:23 pm Kalendarz ciąży • One Comment

23 tydzień ciąży

This entry is part 10 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży to okres dalszych procesów rozwojowych młodego człowieka. Co prawda wszystkie narządy i układy są już wykształcone, teraz i w najbliższych miesiącach będą one intensywnie się przygotowywać do funkcjonowania poza organizmem mamy. Ogólnie rzecz biorąc maluch musi nabrać siły i odpowiednich umiejętności, by móc prawidłowo funkcjonować.

Jak wygląda maluch

Dziecko w dwudziestym trzecim tygodniu mierzy około 20 cm długości. Do porodu wartość ta się podwoi. Waga maleństwa intensywnie rośnie i teraz wynosi ponad pół kilograma. Dla porównania można wziąć do ręki pół torebki cukru. Proporcje płodu są już praktycznie regularne, co znaczy, że maluszek wygląda jak miniaturowy noworodek.

Skóra dziecka jest bardzo luźna. Dzieje się tak dlatego, że rośnie ona dużo szybciej niż tkanka tłuszczowa. Z czasem to się zmieni i tłuszczyku będzie coraz więcej. Skóra ładnie się napnie i nie będzie taka przeźroczysta. Póki co widać przez nią wszystkie narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne.

W dwudziestym trzecim tygodniu dochodzi do bardzo ważnych procesów związanych z rozwojem narządów zmysłu, zwłaszcza wzroku i słuchu. Maleństwo potrafi reagować na bodźce z zewnątrz. Zbyt głośna muzyka, gwałtowne dźwięki mogą wystraszyć dziecko i wywołać niespokojne ruchy. Spokojny głos matki, który teraz malec powinien rozpoznawać bez żadnego problemu powinien pomóc ukoić wszelkie niepokoje. Warto zatem rozmawiać z dzieckiem, czytać mu bajki. To pomoże czuć mu się bezpiecznie. Wcześniaki urodzone w tym momencie z uwagi na niewykształcone zmysły wzroku i słuchu, w większości przypadków cierpią na głuchotę i ślepotę.

Ruchy dziecka są coraz bardziej odczuwalne przez mamę. Na badaniu USG można zaobserwować dynamiczne machanie rączkami i nóżkami. Dzięki temu układ nerwowy ciągle się udoskonala. W przyszłości zaprocentuje to bardziej skoordynowanymi ruchami. W tym czasie malec dużo też odpoczywa. Sen może trwać nawet około dwadzieścia godzin. W tym czasie jego aktywność jest mało wyczuwalna.

Jak czuje się mama

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży to okres w którym rosnący brzuszek nie jest jeszcze tak uciążliwy. Oczywiście wrażliwość na dolegliwości bólowe jest kwestią indywidualną i w dużej mierzy zależy od kondycji ciężarnej. Kobieta, która do tej pory aktywniej spędzała czas, uprawiając sport z pewnością lepiej zniesie ciężar rosnącego maleństwa.

Do porodu pozostało jeszcze kilkanaście tygodni. Niby czasu jest sporo, ale właśnie ten moment, kiedy samopoczucie jest jeszcze znośne jest odpowiedni na zatroszczenie się o wyprawkę. Przyszła mama powinna być już przygotowana na pobyt w szpitalu. Spakowana torba z wymaganymi przez szpital artykułami powinna stać w widocznym miejscu, by w razie nagłego wypadku była pod ręką.

Samopoczucie przyszłej mamy jest kwestią indywidualną. Jedne kobiety cieszą się dobrym zdrowiem, kiedy drugie narzekają na szereg uciążliwych symptomów. Co może się pojawić? Przede wszystkim ból pleców, obrzęki nóg, zawroty głowy, senność, problemy trawienne. Ze wszystkimi dolegliwościami można jednak walczyć. Zbyt leniwe jelita można zmobilizować dietą bogatą w błonnik. Obrzęk nóg można złagodzić poprzez odpoczynek w pozycji leżącej, najlepiej z uniesionymi nogami do góry. Na bóle pleców korzystnie wpływają masaże.

Oprócz wyżej wymienionych objawów ciężarna może doświadczyć pierwszych skurczy przepowiadających. To sygnał, że macica rozpoczęła swoją pracę i ćwiczy ruchy porodowe. Pierwsze takie skurcze mogą wywołać u przyszłych mam niepokój, zwłaszcza przy pierwszej ciąży.

W dalszym ciągu może nastąpić tzw. wyrzut melaniny, co uwidacznia się na skórze całego ciała. Mogą pojawić nowe zmiany, pieprzyki. Brodawki ciemnieją, a na brzuchu coraz bardziej widoczna jest ciemna linia negra. Żeby zapobiec powstawaniu nieestetycznych zmian, zwłaszcza na twarzy koniecznie trzeba używać kremu z wysokim filtrem i unikać słońca.

Wobec zbliżającego się porodu przyszła mama może odczuwać pewien niepokój związany z procesem samego porodu, jak i z nową sytuacją, która ją czeka po narodzinach dziecka. Macierzyństwo przynosi wiele radości, ale może także przerażać. W obliczu takiego strachu warto porozmawiać z kimś o swoich obawach, najlepiej z przyjaciółką, osobą zaufaną.

24 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
Series Navigation<< 22 tydzień ciąży24 tydzień ciąży >>
Last modified: 1 lutego, 2020
Close