Written by 9:46 am Porady

Co to jest norma I-size w fotelikach samochodowych?

Gdy zostajesz rodzicem w Twoim otoczeniu pojawiają się tematy, z którymi do tej pory nie miałeś styczności. Jednym z nich jest właśnie wybór fotelika samochodowego. Jak się bowiem okazuje, nie wystarczy wejść do sklepu i kupić pierwszy lepszy fotelik. Sprawa ta jest nieco bardziej rozbudowana, ale nie aż tak skomplikowana, jak może wydawać się na początku. Wystarczy bowiem zagłębić się w świat fotelików i zapoznać się z terminami, które dotyczą tej branży. Jednym z nich jest norma i-Size. Co to dokładnie oznacza?

Fotelik i-Size – co to znaczy?

Norma i-Size, znana również jako ECE R129, to homologacja, która określa bezpieczeństwo fotelika dziecięcego podczas podróży samochodem. Został on wprowadzony w celu ujednolicenia i podniesienia standardów ochrony najmłodszych pasażerów. Dzięki niemu foteliki samochodowe są projektowane i testowane z uwzględnieniem najnowszych badań i technologii. Norma i-Size kładzie szczególny nacisk na:

  • ochronę głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa – zalecanym sposobem montażu fotelika jest systemem ISOFIX, który zwiększa stabilność i zmniejsza ryzyko nieprawidłowego zamocowania. Zwiększona ochrona głowy i szyi dziecka jest konsekwencją wprowadzenia testów zderzeń bocznych, których wyniki wykazały konieczność poprawy ochrony właśnie tych obszarów.
  • wprowadzenie obowiązku jazdy tyłem –  rodzicie i opiekunowie mają obowiązek prawny przewożenia dzieci do minimum 15. miesiąca życia tyłem do kierunku jazdy, co jest uznawane za najbezpieczniejszy sposób przewożenia dziecka,
  • testy zderzeniowe – uwzględniają one zarówno zderzenia czołowe, tylne, jak i boczne, co pozwala na lepsze zrozumienie wpływu wypadków na ciało dziecka i wprowadzenie odpowiednich udoskonaleń w fotelikach. Wcześniejsze testy nie uwzględniały zderzeń bocznych, które należą do jednych z najczęstszych typów kolizji,
  • wzrost dziecka – kryterium wagi zostało zastąpione wzrostem małego podróżnika.

Foteliki spełniające te wymogi są bezpieczniejsze i dostosowane do fizjologii dziecka, co przekłada się na wyższy komfort i wygodę  podczas podróży.

O co jeszcze muszą zadbać producenci fotelików i-Size?

Aby sprostać wymaganiom normy i-Size, producenci – oprócz wspomnianych wcześniej innowacji – muszą wdrożyć systemy ochrony bocznej oraz zapewnić odpowiednią stabilność fotelika w czasie zderzeń bocznych. Ponadto foteliki i-Size są projektowane tak, aby jak najbardziej uprościć instalację. Dzięki temu minimalizowane są błędy podczas montażu, które mogą mieć wpływ na skuteczność ochrony dziecka.

Norma i-Size nakłada także na producentów obowiązek przeprowadzania rygorystycznych testów zderzeniowych, które są niezbędne do uzyskania homologacji. Crash-testy w tym wypadku różnią się nieco od tych przeprowadzanych w przypadku wcześniej obowiązujących norm. i-Size kładzie nacisk także na testy zderzeniowe boczne. Do prób wykorzystywane są również nowoczesne manekiny typu Q, które dzięki zwiększonej liczbie czujników lepiej odwzorowują zachowanie ciała dziecka podczas stłuczki, a co za tym idzie dzięki uzyskanym informacjom pozwalają na tworzenie jeszcze bezpieczniejszych fotelików.

Fotelik i-Size – jak wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego modelu fotelika zgodnego z normą i-Size, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wzrost dziecka, ponieważ to on decyduje o dopasowaniu fotelika do potrzeb malucha. W profesjonalnych sklepach z artykułami dla dzieci znajdziesz modele od renomowanych producentów, które oferują różne zakresy wzrostu (np. 76-150 cm lub 100-150 cm). Dzięki temu bez problemu znajdziesz rozwiązanie odpowiednie dla Twojego maluszka.

Sprawdź także kompatybilność fotelika z pojazdem. Mimo obecności systemu ISOFIX, który ułatwia montaż (jest to zalecany sposób zamontowania fotelika), warto jednak upewnić się, że fotelik będzie dopasowany np. do nachylenia kanapy samochodowej. Pamiętaj także, że najważniejszą informacją jest to, czy samochód posiada ISOFIX, ponieważ starsze modele mogą nie mieć koniecznych zaczepów.

Oprócz tego możesz także zwrócić uwagę na inne aspekty, związane już z komfortem użytkowania fotelika, takie jak np. tapicerka wykonana z oddychających materiałów, którą można również łatwo wyczyścić. Istotna jest także możliwość regulacji zagłówka oraz siedzisko zapewniające wygodę dziecku.

FAQ:

  • Co oznacza zgodność fotelika z wymaganiami normy i-Size?

Fotelik oznaczony normą i-Size, to produkt, który zachowuje najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dzięki tej homologacji rodzice mają pewność, że fotelik przeszedł rygorystyczne testy oraz że producent zastosował w nim dodatkowe środki ochrony, takie jak np. zaawansowana ochrona boczna.

  • Jakie wymagania stawia przed producentami fotelików norma i-Size?

Producenci fotelików, które mogą być dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej muszą zapewnić swoim produktom między innymi zaawansowaną ochronę boczną, możliwość instalacji fotelika tyłem do kierunku jazdy (do 15. miesiąca życia)  czy dopasowanie do wzrostu dziecka.

  • Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik i-Size?

Przede wszystkim ważne jest dopasowanie fotelika do konkretnego modelu samochodu, dlatego warto korzystać z opinii ekspertów. Jednocześnie bardzo istotne jest dopasowanie produktu pod względem wzrostu dziecka. Warto także zwrócić uwagę na aspekty odpowiedzialne za komfort użytkowania np. możliwość regulacji zagłówka.

Kapcie przedszkolaka: jak je poprawnie wybrać?
Last modified: 22 marca, 2024
Close