Written by 5:01 pm Porady, Choroby

Typowe problemy psychologiczne u dzieci

Dzieciństwo często kojarzy się z czasem beztroskiej niewinności, śmiechu i zabawy. Warto jednak pamiętać, że dzieci, podobnie jak dorośli, mogą doświadczać szeregu problemów psychologicznych. Jakie z nich diagnozowane są najczęściej?

1. Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe są jednym z najczęściej występujących problemów psychicznych u dzieci. Stany takie jak uogólnione zaburzenie lękowe, lęk społeczny i fobie mogą objawiać się nadmiernym zmartwieniem, strachem lub zachowaniem unikającym.

U dzieci cierpiących na zaburzenia lękowe mogą występować objawy fizyczne, takie jak niepokój, pocenie się i szybkie bicie serca. Pomoże wtedy dobry psycholog dziecięcy Poznań to jedno z miast, gdzie można się do niego udać.

2. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)

ADHD charakteryzuje się trudnościami z uwagą, nadpobudliwością i impulsywnością. Dzieci z ADHD mogą mieć trudności ze skupieniem się na zadaniach, przestrzeganiem instrukcji i wykazywać niespokojne lub impulsywne zachowanie.

Wczesna diagnoza i interwencja mają kluczowe znaczenie, aby pomóc dzieciom opanować objawy, które przykładowo mogą pogarszać szanse edukacyjne oraz negatywnie wpływać na kontakty z innymi dziećmi.

3. Depresja

Depresja nie ogranicza się do dorosłych, ale może mieć wpływ również na dzieci. Dzieci z depresją mogą wykazywać oznaki smutku, drażliwości, utraty zainteresowania zajęciami, zmiany snu i apetytu oraz pogorszenie wyników w nauce.

Rozpoznawanie i leczenie depresji u dzieci ma kluczowe znaczenie dla ich dobrego samopoczucia, dlatego nie należy lekceważyć takich objawów.

4. Zaburzenia ze spektrum autyzmu

Zaburzenia ze spektrum autyzmu obejmują szereg schorzeń, które wpływają na interakcje społeczne, komunikację i zachowanie.

Dzieci autystyczne mogą mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów towarzyskich, rozumieniem emocji i przejawianiem powtarzalnych zachowań.

5. Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD)

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne u dzieci charakteryzują się natrętnymi, niepokojącymi myślami (obsesjami) i kompulsywnymi zachowaniami, do których wykonywania czują się zmuszone, aby zmniejszyć lęk.

Kompulsje te mogą zakłócać codzienne czynności, dlatego wskazane jest skonsultowanie się z psychologiem albo psychiatrą.

6. Zaburzenia odżywiania

Chociaż częściej występują u nastolatków, zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja i bulimia psychiczna, mogą dotykać także dzieci.

Zaburzenia te objawiają się głównie przez zniekształcony obraz ciała, surowe ograniczenia dietetyczne i obsesyjne zachowania związane z jedzeniem.

7. Zespół stresu pourazowego (PTSD)

U dzieci, które przeżyły traumatyczne wydarzenia, może rozwinąć się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Objawy obejmują natrętne myśli, koszmary senne, odrętwienie emocjonalne i nadmierną czujność. W leczeniu dzieci z zespołem stresu pourazowego często stosuje się terapie skoncentrowane na traumie.

Jak powinno się wybierać ubranka dla niemowlaka?
Czym są norowirusy?
Last modified: 23 listopada, 2023
Close