Written by 9:24 am Kalendarz ciąży

24 tydzień ciąży

This entry is part 11 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to pora na badania krzywej cukrowej. 5 % kobiet w ciąży zapada na cukrzycę ciążową. Wczesna diagnostyka choroby pozwala wdrożyć odpowiednią kurację, najczęściej polegającą na przyjmowaniu insuliny i zmianie diety. Podczas badania ciężarnej pobiera się krew i dostarcza w formie doustnej glukozę.

Jak wygląda maluszek

Maluszek w dwudziestym czwartym tygodniu ciąży osiąga około 22 cm długości, a jego waga wynosi około 700 g. W stosunku do ostatniego tygodnia przybrał na wadze około 200 g, tempo wzrostu stało się więc intensywniejsze. Wynika to przede wszystkim z przyrostu tkanki tłuszczowej, która teraz szybko będzie się rozwijać. Dzięki temu napnie się także skóra malca i nabierze właściwego koloru. Póki co jest jeszcze przezroczysta i dokładnie widać przez nią wszystkie narządy wewnętrzne.

Funkcje życiowe młodego organizmu cały czas się rozwijają i choć dynamika tych zmian z tygodnia na tydzień jest bardzo widoczna, to życie pozapłodowe miałoby znikome szanse. Oczywiście medycyna zna niejeden przypadek, w którym dziecko urodzone w dwudziestym czwartym tygodniu przeżyło. Niestety tak wczesne narodziny niosą za sobą wiele komplikacji w dalszym życiu. Takie dzieci najczęściej dotyka głuchota, ślepota, wady neurologiczne i inne schorzenia.

Płuca ćwiczą ruchy oddechowe poprzez połykanie płynu owodniowego. Nie są jednak gotowe do samodzielnej pracy. Poziom surfaktantu potrzebny do prawidłowej pracy pęcherzyków płucnych nie jest jeszcze wystarczający. Dopiero od trzydziestego szóstego tygodnia można spodziewać się wystarczającej ilości substancji.

Błędnik jest już na tyle rozwinięty, że malec zaczyna mieć świadomość, jakie ruchy wykonuje. W związku z tym jego aktywność fizyczna zaczyna być całkowicie przez niego kontrolowana. Dziecko wie, jakie położenie obecnie zajmuje w brzuchu mamy. Maluszek ma już własny rytm dobowy. Choć jego ruchy są bardziej wyczuwalne mama może zauważyć dłuższe okresy przestoju. To znaczy, że dziecko śpi. Na tym etapie długość drzemki może trwać kilka godzin.

Jak czuje się mama?

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży mama może zacząć odczuwać wzmożony apetyt, co wynika z szybkiego przyrostu wagi dziecka. Kształtująca się u malca tkanka tłuszczowa potrzebuje coraz więcej kalorii. Dziwna może się wydawać chęć podjadania w nocy, jednak ta potrzeba może pojawiać się często. Oczywiście należy wystrzegać się podjadania o późnych nocnych godzinach i zadbać o regularne i dobrze zbilansowane posiłki. Każda ciężarna powinna zapoznać się z zapotrzebowaniem kalorycznym na tym etapie ciąży i dążyć to tego, by utrzymywać odpowiedni ich poziom w ciągu dnia. Wtedy chęć na nocne jedzenie może minąć.

Rosnący brzuszek sprawia, że skóra ciężarnej się bardziej napina. Może to wywołać uciążliwe swędzenie, suchość naskórka,  a w najgorszym wypadku nieestetyczne rozstępy, które mogą się pojawić również w innych partiach ciała. Wskazane jest stosowanie odpowiednich środków nawilżających, które pomagają zahamować powiększanie się rozstępów.

Oprócz niepożądanych zmian na skórze przyszła mama może zauważyć także pozytywną metamorfozę swojego wyglądu. Przede wszystkim włosy mogą stać się zdrowsze, lśniące i gęstsze. Zasługą są oczywiście hormony, dzięki którym kobiecie w ciąży nie wypadają włosy. Niestety taki stan minie około pół roku po porodzie. Również cera staje się teraz ładniejsza pozbawiona wyprysków i oznak zmęczenia.

Typowe objawy, które nie powinny wywoływać zmartwień u przyszłej mamy to przede wszystkim problemy trawienne, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, bóle pleców. Z tymi symptomami ciężarna powinna być zapoznana na wcześniejszym etapie. Niepokojącym sygnałem są obrzęki kończyn dolnych w połączeniu z podwyższonym ciśnieniem. Może to przejawiać nadciśnienie ciążowe groźne dla życia matki i dziecka. Nieleczone i niekontrolowane nadciśnienie może doprowadzić do zatrucia ciążowego, tzw. gestozy.

Na tym etapie ciąży może też rozwijać się cukrzyca ciążowa. Jest to choroba metaboliczna, w której poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Wynika to z zaburzenia wydzielania insuliny. Cukrzyca ciążowa wymaga leczenia i odpowiedniej diety, by ograniczyć jakikolwiek komplikacje dla zdrowia mamy i dziecka.

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży mama powinna być już zdecydowana w którym szpitalu chciałaby rodzić. Od wyboru placówki zależy zawartość walizki. Każdy szpital posiada swoje własne wytyczne w kwestii rzeczy, które należy ze sobą zabrać na kilka dni pobytu na oddziele położniczym. W tym momencie ciężarna powinna także zastanowić się, czy chce mieć indywidualną opiekę położnej w trakcie porodu. Zainteresowanie taką wyłączną opieką jest dosyć popularne, dlatego często pojawiają się problemy z wolnymi terminami.

25 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
Series Navigation<< 23 tydzień ciąży25 tydzień ciąży >>
Last modified: 29 marca, 2020
Close