Written by 9:27 am Kalendarz ciąży

25 tydzień ciąży

This entry is part 12 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

Dwudziesty piąty tydzień ciąży podyktowany jest intensywnym rozwojem funkcji życiowych maluszka, który coraz bardziej upodabnia się do noworodka. Jego ciało nabrało już właściwych proporcji, a przezroczysta skóra nabiera różowego koloru.

Jak rozwija się maluch?

Waga dziecka wzrasta bardzo dynamicznie. W dwudziestym piątym tygodniu maluszek waży około 800 g, a jego długość wynosi około 24 cm, rozmiarem przypomina małą lalkę. Jego ruchy są dosyć silne i wyraźnie wyczuwalne przez mamę. Jeśli tata przyłoży rękę do brzuszka swojej partnerki, również może doświadczyć małych szturchańców swojej pociechy. Maleństwo nabiera coraz większej sprawności i umiejętności, co wynika z nieustannej praktyki i ciągłego rozwoju mięśni, które z dnia na dzień stają się silniejsze. W tym okresie mama może także zacząć odczuwać czkawkę swojego dziecka w postaci regularnych, spokojnych ruchów.

Układ oddechowy dziecka udoskonala swoje funkcje. Kształtujące się pęcherzyki płucne pozwolą maluchowi w przyszłość zaczerpnąć powietrzne. Otwierają się także nozdrza, które do tej pory były zamknięte. Dzięki temu dziecko może wciągać wody płodowe przez nos, dzięki czemu ćwiczy oddychanie.

Intensywnie rozwija się także kręgosłup. Powoli kształtują się kręgi szyjne, wiązadła oraz stawy. Ten istotny układ będzie spełniał bardzo dużą rolę, dlatego jego prawidłowy rozwój jest bardzo ważny. Cały ciężar ciała będzie się opierał na kręgosłupie, a oprócz tego rdzeń kręgowy, który znajduje się w nim, będzie koordynował pracę całego organizmu.

Coraz lepszy słuch dziecka na tym etapie podyktowany jest skostnieniem kostek w uchu wewnętrznym. Maluch bez żadnych problemów rozpoznaje już głos swojej mamy, a także osób, które przebywają często w jej otoczeniu. Według jednej z teorii dziecko zaczyna teraz mocniej reagować na niski, męski głos, dlatego zaleca się przyszłym ojcom, by często mówili do brzuszka, by ich głos został zapamiętany.

Jak czuje się mama?

Mama w okresie dwudziestego piątego tygodnia ciąży może czuć się bardzo różnie. Jedne kobiety w dalszym ciągu cieszą się dobrą energią i samopoczuciem, a inne zaczynają już odczuwać ciężar powiększającego się brzuszka i bóli w kręgosłupie. Tempo wzrostu jest raczej podyktowane indywidualnymi uwarunkowaniami. Gdyby postawić obok siebie kilkanaście kobiet w ciąży w tym okresie każda wyglądałaby z pewnością trochę inaczej.

Tak czy owak w dwudziestym piątym tygodniu ciąży macica rozmiarem przypomina piłkę siatkową.  Brzuszek wyraźnie posuwa się do przodu. Jeśli ciężarna do tej pory omijała butiki z odzieżą ciążową teraz jest to konieczne. Nie wskazane jest noszenie ciasnych spodni czy bluzek. Najwygodniejszą opcją są luźne tuniki i getry z podwyższonym stanem. Należy na bok odłożyć względy modowe i postawić przede wszystkim na wygodę, chociaż ubrania ciążowe mogą być również bardzo atrakcyjne. W końcu kobiecie z brzuszkim we wszystkim jest ładnie.

W kwestii nieprzyjemnych dolegliwości w tym okresie, ciężarna musi się przygotować na bóle w kręgosłupie, które teraz będą się niestety częściej pojawiać. Praktycznie każda ciężarna musi mierzyć się z tym bólem, jedne w większym, inne w mniejszym stopniu. Można sobie pomóc poprzez częsty odpoczynek i masaże.

Powiększająca się macica zaczyna właśnie uciskać na przeponę, co może wywołać spore trudności z oddychaniem. Zadyszka jest typowym objawem. Trzeba zwracać uwagę, by się nie przemęczać, unikać sytuacji stresowych, dla których płytki oddech jest charakterystyczny. Zbyt mała ilość tlenu dostarczana do organizmu może powodować omdlenia, co w konsekwencji może zakończyć groźnym dla ciąży upadkiem. Ciężarna może też zacząć chrapać.

Macica zapewne powoli przygotowuje się do porodu. Mechanizm napinania ćwiczy skurcze. Są one bezbolesne i nieregularne. Nie należy się nimi przejmować, dopóki nie staną się bolesne i częste. Wtedy konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza.

Mama może zauważyć na skórze brzucha i w innych miejscach, w których jej się najbardziej przybrało rozstępy. Takim nieestetycznym liniom można przeciwdziałać poprzez aplikowanie na skórę specjalnych kremów i olejków. Żeby uzyskać efekt konieczne jest regularne stosowanie tych preparatów. Ciężarne często są rozkojarzone i zapominają o tym. Warto np. napisać sobie taką karteczkę z przypomnieniem i powiesić w widocznym miejscu.

26 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
Series Navigation<< 24 tydzień ciąży26 tydzień ciąży >>
Last modified: 29 marca, 2020
Close