Written by 9:00 am Porady

5 podstawowych cech lamp do pokoju noworodka

Przyjście na świat dziecka to wielkie przeżycie dla przyszłych rodziców. Wiąże się oczywiście z czasochłonnymi i kosztownymi przygotowaniami, do których warto przystąpić jeszcze na długo przed porodem. Oprócz samej wyprawki, trzeba choćby zadbać o urządzenie pokoju dla dziecka. Jednym z elementów, niezbędnych w pokoju dziecka, jest oczywiście odpowiednie oświetlenie, różniące się dość znacznie od tego w innych pomieszczeniach. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę? Poniżej prezentujemy pięć cech lamp do pokoju noworodka.

Pokój bez lampy głównej

Wydawać by się mogło, że podstawą oświetlenia w pokoju noworodka powinna być oczywiście lampa główna. Nic bardziej mylnego.

Maluchy spędzają znaczącą część dnia i nocy w łóżeczku. Zazwyczaj leżą na plecach, z twarzą zwróconą w stronę sufitu. W takiej sytuacji zastosowanie jednej, centralnie umieszczonej lampy sufitowej jest rozwiązaniem niezmiernie niekorzystnym dla wzroku dziecka.

Zdecydowanie lepiej sprawdzają się rozproszone źródła światła, zlokalizowane tak, żeby nie prowadziły do oślepiania malucha.

Można postawić również na lampy boczne, które w pierwszych miesiącach życia dziecka będą wykorzystywane w zastępstwie plafonu lub żyrandola. Pozwala to zapewnić bezpieczeństwo i komfort, przy utrzymaniu odpowiedniej ilości światła, umożliwiającej wykonywanie wszystkich czynności pielęgnacyjno-kosmetycznych.

Delikatne, rozproszone światło

Skoro potrzebujemy lamp, które nie oślepiają maluchów, warto postawić na źródła światła, dające światło rozproszone.

Świetnie sprawdzają się w tej roli modele z mlecznobiałymi kloszami oraz lampy z tekstylnymi abażurami. Dają wystarczającą ilość światła, a przy tym nie są groźne dla wzroku najmłodszych członków rodziny.

Ciekawym rozwiązaniem są również nowoczesne oprawy, w których nawet sama osłona źródła światła została wykonana z drewna. Ułatwia to utrzymanie lampy w sterylnej czystości, a przy tym uzyskuje się przyjemne, ciepłe i rozproszone światło.

Lampka przy łóżku – dla dziecka i rodzica

Już od pierwszych dni życia dziecka warto używać lampek nocnych, ustawionych przy łóżeczku. Ich wielką zaletą jest możliwość ograniczenia natężenia światła w pomieszczeniu oraz zapewnienie wystarczającej jego ilości dla rodziców do przemieszczania się w nocy. Dzięki temu nie trzeba włączać głównego światła, żeby bezpiecznie dotrzeć do płaczącego malucha o 2 lub 3 nad ranem.

Lampki nocne dla dzieci mogą mieć różne formy. Niektóre z nich są połączone z karuzelkami, inne mają wmontowaną pozytywkę. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim modelom i znaleźć ten najbardziej odpowiadający indywidualnym preferencjom.

Jako dodatkowe oświetlenie można też użyć taśm LED, które pozwalają uzyskać subtelne, delikatne światło, dające pełen komfort poruszania się po pokoju.

Bezpieczne i trwałe oprawy

Wszystkie lampy do pokoju dziecka muszą być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwych i wygodnych do utrzymania w sterylnej czystości.

Należy zwrócić szczególną uwagę na lampki nocne dla maluchów. Często znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie łóżeczka, dlatego muszą być wykonane z materiału, który nie nagrzewa się nadmiernie od źródeł światła, co mogłoby prowadzić do poparzenia dziecka.

Spójność wizualna i wybieganie w przyszłość

Pokój dziecka to przestrzeń, którą należy zaaranżować kompleksowo. Produkty oświetleniowe powinny się zatem wpisywać w tę stylizację oraz ogólną kolorystykę. Nawet w pokoju dziecka stanowią one bowiem jeden z większych i istotniejszych elementów wyposażenia.

Warto wybierać jak najbardziej uniwersalne i funkcjonalne produkty z myślą o niedługiej przyszłości. Dlaczego? Uchroni nas to przed wymianą wszystkich opraw oświetleniowych po kilku miesiącach. Dzieci naprawdę szybko rosną i ich upodobania oraz potrzeby zmieniają się niczym w prawdziwym kalejdoskopie.

Oświetlenie do pokoju dziecka – praktyczność i bezpieczeństwo

Urządzanie pokoju dla malucha to wspaniały moment w życiu przyszłych rodziców. Wybór poszczególnych sprzętów i akcesoriów musi iść zawsze w parze ze zdrowym rozsądkiem. Dobierajmy zatem produkty z głową, szukajmy takich, które będą w pełni bezpieczne dla maluchów, a rodzicom zapewnią całkowity komfort podczas zajmowania się dziećmi.

W ten sposób buduje się idealną przestrzeń dla nowego członka rodziny, w której będzie mógł spędzać nadchodzące dni na odpoczynku, pożywianiu się i zabawie.

***

Urządzasz pokój dla dziecka? Chciałbyś dowiedzieć się więcej o odpowiednich produktach oświetleniowych? Na stronie: https://lampy.it znajdziesz szereg praktycznych wskazówek i porad.

Z czym można pomylić łuszczycę?
Co zrobić, gdy dziecko za dużo czasu spędza ze smartfonem?
Last modified: 17 listopada, 2020
Close