Written by 3:00 pm Ciąża

18 tydzień ciąży

This entry is part 5 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

Osiemnasty tydzień ciąży to tylko mały kroczek, który dzieli przyszłą mamę do półmetka ciąży. Miną jeszcze 22 tygodnie, zanim ciężarna będzie mogła przytulić swoje maleństwo. Dziecko w brzuszku wygląda już jak miniaturowy człowiek. Jego proporcje są właściwe dla noworodka, mimo, że mógłby zmieścić się na dłoni dorosłego człowieka. Jego waga wynosi około 150 g, a długość około 15 cm.

Jak rozwija się dziecko?

Funkcje życiowe młodego organizmu nieustannie się rozwijają. Jego narządy wewnętrzne udoskonalają swoją pracę, cały czas podejmując nowe działania. Układ pokarmowy aktywnie się rozwija. Wątroba zaczyna powoli spełniać swoją rolę, wydalając sok żółciowy. Sprawna staje się także trzustka i jelita, które udoskonalają ruchy robaczkowe, umiejętność niezbędna do trawienia mleka matki po urodzeniu.

Twarz maluszka ma już wyraźne kształty. Wszystkie części znajdują się już na swoim miejscu. Serduszko jest już dobrze ukształtowane. Na tym etapie lekarz w trakcie badania USG jest w stanie rozpoznać wszelkie nieprawidłowości narządu, co na tak wczesnym etapie pozwala na podjęcie odpowiednich kroków. Dzisiejsza medycyna potrafi skutecznie radzić sobie z wadami serca dziecka nawet w brzuchu matki.

W osiemnastym tygodniu ciąży najintensywniej rozwija się układ nerwowy, rozpoczyna się tzw. mielinizacja zakończeń nerwów. Powstają osłonki mielinowe, warstwa ochronna komórek nerwowych. Odpowiadają one za prawidłowe przewodzenie impulsów. Wszelkie zaburzenia mielinizacji grożą schorzeniami układu nerwowego, np. stwardnieniem rozsianym.

Dziecko cały czas ćwiczy nabyte wcześniej umiejętności, a także poznaje i udoskonala następne. Doskonale radzi sobie z ssaniem kciuka i zaciskaniem rączki. Ruchy ciała, które do tej pory były raczej niekontrolowane stają się teraz bardziej intencjonalne. Na podstawie ruchów maluszka mama może poznać jego rytm dobowy, okres wypoczynku i aktywności. Od teraz, jeśli kobieta czuje ruchy swojej pociechy powinna zwracać na nie szczególną uwagę. Wzmożona aktywność dziecka może sugerować jakieś nieprawidłowości, tak samo jak zbyt długi czas nie odczuwania ruchów. Dziecku w macicy mamy robie się coraz ciaśniej, dlatego ruchy maleństwa będą coraz bardziej wyczuwalne i trudno będzie je pomylić z pracą układu pokarmowego mamy.

Zobacz  30 tydzień ciąży

Osiemnasty tydzień ciąży to także okres dojrzewania narządów wewnętrznych. U dziewczynki rozwijają się macica i jajniki, u chłopców kształtuje się gruczoł krokowy, czyli prostata. W ubiegłym tygodniu na ciele dziecka pojawił się meszek płodowy, teraz zaczyna do niego przywierać maź płodowa, bariera zabezpieczająca skórę płodu przed płynem owodniowym.

Jak czuje się mama?

Na tym etapie ciąży przyszła mama powinna czuć się dobrze. Półmetek to najlepszy czas. Brzuszek, choć intensywnie rośnie nie sprawia jeszcze trudności z poruszaniem się. Mogą pojawiać się pierwsze bóle pleców, ale nie są one tak dokuczliwe jak na późniejszym etapie.

Macica ciągle się powiększa. Może uciskać na wiązadła podtrzymujące mięśnie brzucha, co niestety skutkuje bólami w podbrzuszu. Często w obliczu takich dolegliwości przyszłe mamy panikują, ponieważ ból w podbrzuszu może sygnalizować poronienie. Jeśli jednak nie pojawia się krwawienie z dróg rodnych, nie ma się czym martwić. Należy położyć się, rozluźnić mięśnie i odpocząć. Ból powinien ustąpić.

Duży dyskomfort może przynieść zwiększona wydzielina z pochwy. Tak się dzieje za sprawą zmian hormonalnych. Trzeba podjąć właściwą higienę intymną, by nie doprowadzić do infekcji, które są bardzo dokuczliwe i wymagają leczenia. Ciężarna powinna używać kosmetyków naturalnych.

Zwiększona objętość krwi, wahania hormonów mogą zaburzyć koncentrację i problemy z pamięcią. Ciężarna może odczuwać duży dyskomfort, jeśli ciągle pracuje, a brak skupienia nie pozwala jej dobrze wykonywać obowiązków. Warto wtedy pomyśleć o kilku dniach odpoczynku.

Na tym etapie kobieta może odczuwać tzw. wilczy apetyt. Zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta, ale z tym trzeba uważać. Jedzenia za dwójkę nie należy traktować dosłownie. Zwiększanie porcji powinno być podyktowane przede wszystkim jakością produktów. Oczywiście nie można sobie odmawiać jedzenia, na które ma się szczególną ochotę. W tym wszystkim jednak trzeba zachować umiar. Cukier jest niebezpieczny, może doprowadzić do cukrzycy ciążowej. Za jakiś czas lekarz skieruje ciężarną na badanie krzywej cukrowej, z której wyniknie, czy poziom cukru jest prawidłowy. Co robić by zapobiec zbyt dużemu poziomowi cukru? Przede wszystkim stosować się do odpowiednich zaleceń i  diety dla ciężarnych. Ruch też ma tutaj duże znaczenie.

21 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
Series Navigation<< 17 tydzień ciąży19 tydzień ciąży >>
Last modified: 20 stycznia, 2020
Close