Written by 7:50 am Kalendarz ciąży

19 tydzień ciąży

This entry is part 6 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

Półmetek ciąży zbliża się wielkimi krokami. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu lekarz wykona badania połówkowe, by ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. W trakcie takiego badania ginekolog robi pomiary poszczególnych części ciała. Mierzy między innymi długość kości udowej, długość dziecka mierzoną od główki do pośladków (taki pomiar lekarz wykonuje zazwyczaj na każdym usg), średnicę główki, a także ocenia prawidłowe ułożenie i wielkość narządów wewnętrznych. Na podstawie wyników lekarz określa, czy maluszek rozwija się właściwie. Ważne, by pomiary były robione z dużą dokładnością. Często zbyt żywe ruchy dziecka uniemożliwiają wykonanie badania, dlatego zostają one przełożone na inny termin.

Jak rozwija się maluszek

W porównaniu do ubiegłego tygodnia płód nie przybrał zbyt dużo. Waży około 250 g i mierzy około 16 cm. Jego ciało pokrywa już maź płodowa, która razem z lanugo będzie chronić maleństwo przed zbyt długim kontaktem delikatnej skóry z płynem owodniowym.

Dziewiętnasty tydzień ciąży podyktowany jest dalszym doskonaleniem się funkcji życiowych maleństwa. Płuca są już prawie wykształcone, nie oznacza to jednak, że są dojrzałe i zdolne do podjęcia swojej roli. Do końca ciąży narząd ten będzie nieustannie ćwiczył oddychanie poprzez połykanie wód płodowych i dopiero w trzydziestym ósmym tygodniu będzie mógł samodzielnie pracować.

Mama może być już pewna, że jej pociecha dobrze ją słyszy. Wcześniej pierwszymi dźwiękami, z jakimi dziecko miało styczność było bicie jej serca i praca układu pokarmowego. Teraz do maleństwa docierają głosy z najbliższego otoczenia. Warto, by ciężarna, tata i najbliżsi dużo rozmawiali. To pozwoli noworodkowi rozpoznać ich głosy po urodzeniu. Warto, by przyszła mama dużo mówiła do swojego brzuszka, spokojnym tonem, czytała bajki, głaskała. Dzięki temu nawiąże się wyjątkowa więź na lini matka-dziecko, która będzie się rozwijała po rozwiązaniu. Na pewno na tym etapie należy unikać hałasu i głośnej muzyki. Jeżeli przyszła mama znajdzie się w takich okolicznościach, a jej dziecko będzie się nagle intensywnie poruszało w macicy, będzie to oznaczało, że czuje duży dyskomfort.

W dalszym ciągu doskonali się układ nerwowy. W ośrodkowym układzie nerwowym nieustannie powstają połączenia nerwowe. Dziecko w dalszym ciągu bawi się w akrobatę, wykonując przeróżne figury. Mama będzie coraz wyraźniej odczuwać ruchy swojej pociechy i dzięki temu bez problemu pozna jego rytm dnia, okresy snu, czuwania i aktywności.

Jak czuje się mama

Na tym etapie ciąży prawie każda przyszła mama przyzwyczaiła się do swojego stanu i dzielnie potrafi znosić wszelkie nieprzyjemne objawy. Co prawda dziewiętnasty tydzień ciąży nie daje się jeszcze mocno we znaki, pierwszy trymestr dawno minął, do trzeciego jeszcze trochę czasu zostało. Nie znaczy to jednak, że ciężarna jest wyłączona z uciążliwych dolegliwości. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że podatność na objawy jest kwestią indywidualną, jednak spektrum objawów jest dosyć szerokie i mogą dotknąć każdą kobietę w ciąży.

Przede wszystkim w dalszym ciągu mogą nasilać się bóle pleców. Coraz większy brzuch zmienia środek ciężkości. Jeśli ciężarna dba o siebie, funduje sobie masaże, dużo odpoczywa, bóle pleców mogą być dużo łagodniejsze. Dodatkowo dokuczliwe, a nawet niebezpieczne mogą być zawroty głowy, które pojawiają się zwykle po nagłej zmianie pozycji. Należy zatem powoli wstawać, z pozycji leżącej najlepiej jest na kilka minut usiąść i dopiero wtedy stanąć na nogi. Zawroty mogą powodować zaburzenia równowagi i upadki, które stanowią zagrożenie. Może np. odkleić się łożysko.

W dziewiętnastym tygodniu ciąży ciężarna może zauważyć obrzęki. Ten objaw mieści się w normie ciąży, jeśli nie towarzyszy temu skok ciśnienia, silne bóle głowy czy problemy z widzeniem. Jeśli takie symptomy się pojawią istnieje duże ryzyko zatrucia ciążowego. Konieczna jest wtedy wizyta u specjalisty.

Ciężarna nadal przybiera na wadze. Oczywiście to jest naturalne zjawisko, dziecko rośnie. Dodatkowo mama może mieć teraz jedzeniowe zachcianki, często na słodycze i niezdrowe przekąski. Można sobie w granicach rozsądku pozwolić na małe szaleństwa, jednak ważne, by stosować się do ogólnych zaleceń diety ciążowej.

Zwiększone libido może na nowo rozbudzić atmosferę w sypialnia. Współżycie z brzuszkiem jest niemałym wyzwaniem. Warto tę kwestię przedyskutować z lekarzem, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z tą kwestią.

20 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
Series Navigation<< 18 tydzień ciąży20 tydzień ciąży >>
Last modified: 24 stycznia, 2020
Close