Written by 9:00 am Ciąża

37 tydzień ciąży

This entry is part 10 of 13 in the series Trzeci trymestr ciąży

37 tydzień to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr.

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży rozpoczyna ostatni tydzień, w którym wcześniejsze narodziny mogłyby jeszcze przynieść pewne komplikacje maleństwu. Po ukończeniu tego tygodnia ciążę uznaje się jako donoszoną. Chociaż do końca pozostały jeszcze trzy tygodnie to poród w tym czasie mieści się we właściwych granicach.

Jak wygląda dziecko w 37 tygodniu ciąży?

Dziecko waży teraz blisko 3 kg, a jego długość wynosi około 46 cm. Do końca ciąży jego waga jeszcze urośnie, natomiast wzrost może pozostać na tym samym poziomie lub podskoczyć o kilka oczek w górę. Zależy to tylko i wyłącznie od indywidualnych uwarunkowań. W dalszym ciągu pod skórą malca kształtuje się tkanka tłuszczowa. Jest ona niezbędna do zapewnienia odpowiedniej bariery ochronnej przed wychłodzeniem organizmu zaraz po opuszczeniu łona matki.

Płuca są już przygotowane na podjęcie swojej pracy. Wystarczająca ilość surfaktantu gwarantuje prawidłową pracę pęcherzyków płucnych podczas oddychania. Dojrzewanie tego narządu było ostatnim etapem przygotowującym dziecko do wyjścia na świat. Wszystkie inne układy już od jakiegoś czasu są praktycznie gotowe do podjęcia swoich funkcji życiowych poza macicą mamy.

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży maluszek powinien być ułożony główką do dołu. Jeśli do tej pory nie przybrał odpowiedniej pozycji wyjściowej to najprawdopodobniej poród skończy się cesarskim cięciem. Niektórzy lekarze próbują jeszcze obrócić dziecko, chwytając je przez powłoki brzuszne. Technika ta spotyka się często z wielkimi obawami mamy o zdrowie malucha, które boją się, że w trakcie takiej próby może dojść do uszkodzenia dziecka.

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży

W tym tygodniu mama może odczuć zmniejszoną aktywność malucha, które teraz spędza dużo czasu na odpoczynku. Dziecko po prostu zbiera siły do porodu, który dla niego też będzie dużym wyzwaniem. Na tym etapie jądra chłopca mogą jeszcze znajdować się w jamie brzusznej. Mają jeszcze trochę czasu na zejście do moszny.

Zobacz  30 tydzień ciąży

Jak czuje się mama?

Mama z pewnością czuje się już zmęczona uciążliwymi dolegliwościami. Ostatni etap ciąży dał się nieźle we znaki, dlatego perspektywa zbliżającego się porodu oprócz oczywistych obaw i strachu może przynieść uczucie ulgi.

Brzuch powoli opada na dół. To znak, że niebawem zacznie się poród. Dzięki temu macica przestanie uciskać na przeponę, co ułatwi oddychanie. Bardziej ucierpi teraz pęcherz, dlatego częste wizyty w toalecie nie powinny zaskakiwać. Główka dziecka, która posuwa się do kanału rodnego może uciskać na kość łonową, wywołując nieprzyjemny ból.

Coraz częściej mogą się teraz pojawiać skurcze przepowiadające. Praktycznie każdego dnia mama może zauważyć jak napina się brzuch. To sygnał, że macica zaczęła intensywne przygotowania do porodu. Niektóre ciężarne po ukończeniu trzydziestego siódmego tygodnia decydują się na picie naparów z liści malin, które intensyfikują pracę macicy. Skurcze przepowiadające są bezbolesne i nieregularne. Jeśli zaczną się one pojawiać w równych odstępach czasu, a oprócz tego pojawi się ból w podbrzuszu, przypominający ból menstruacyjny to znak, że mógł rozpocząć się właściwy poród.

Badania w 37 tygodniu ciąży

W tym czasie lekarz prowadzący na pewno zleci wykonanie diagnostycznych badań w kierunku chorób zakaźnych. Wykonuje się je, by móc zastosować odpowiednie środki ostrożności podczas porodu w razie jakiejś choroby. Ma to uchronić noworodka przed zakażeniem. Lista obowiązkowych badań w różnych placówkach może się różnić, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić wymagania wybranego szpitala.

Na tym końcowym etapie ciężarna musi zadbać o swój wypoczynek. Jakakolwiek praca jest w tym momencie niewskazana, tym bardziej, jeśli są to zajęcia fizyczne. Poród może się teraz rozpocząć w każdej chwili, dlatego bycie w gotowości to podstawa udanego i szybkiego porodu. Nie należy tracić energii na niepotrzebne rzeczy i zachować ją na najtrudniejszy wysiłek w życiu. Spakowana i przygotowana powinna być także torba do szpitala, rodzice powinni też podjąć decyzję, czy chcą przez ten moment przechodzić wspólnie czy osobno.

38 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
Series Navigation<< 36 tydzień ciąży38 tydzień ciąży >>
Last modified: 8 kwietnia, 2020
Close