Written by 9:00 am Kalendarz ciąży

36 tydzień ciąży

This entry is part 9 of 13 in the series Trzeci trymestr ciąży

36 tydzień to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr.

Trzydziesty szósty tydzień ciąży upływa przede wszystkim na ciągłym doskonaleniu funkcji życiowych. Choć narządy wewnętrzne od dawana są ukształtowane, ciągle pracują i przygotowują się do intensywnej pracy po porodzie.

Jak wygląda dziecko w 36 tygodniu ciąży?

Maluch waży już około 2700 g, cały czas przybiera na wadze. Najważniejszą kwestią w tym czasie jest ostateczny rozwój płuc. W trzydziestym szóstym tygodniu powinny być one dostatecznie ukształtowane do podjęcia samodzielnej pracy poza organizmem mamy. Większość dzieci, które rodzą się w tym okresie ciąży nie mają problemów z niewydolnością oddechową i potrafią samodzielnie oddychać.

Na ciele malucha powoli zanika maź płodowa. Po porodzie resztki mazi warto wetrzeć w ciało dziecka z uwagi na jej dobroczynne właściwości pielęgnacyjne. Wiele położnych doradza, by w pierwszej dobie malucha nie kąpać go, by mógł czerpać z substancji jak najwięcej.

W tym tygodniu maluch ma ostatnią szansę na obrócenie się główką do dołu. Jeśli tego nie zrobił, miednicowa pozycja zakwalifikuje jego mamę do cięcia cesarskiego. W dzisiejszych czasach raczej unika się porodu naturalnego w przypadku niewłaściwej pozycji z uwagi na możliwe komplikacje. Miednicowy poród drogą natury jest również niezwykle trudny, dlatego cesarskie cięcie jest najlepszym rozwiązaniem.

Dziecko doskonale słyszy i bez problemu rozpoznaje głos swojej mamy. Po porodzie w obliczu nowego, nieznanego otoczenia głos matki może stać się bezpiecznym azylem, którego maluszek będzie potrzebował, by się wyciszyć i uspokoić.

Jak czuje się mama?

Mama jest już praktycznie na ostatniej prostej. Do porodu pozostało już około dwóch, czterech tygodni, czyli bardzo blisko. Teraz ciężarna zauważy, że brzuszek zaczyna się powoli obniżać. To znak, że rozwiązanie jest tuż tuż.

Obniżający się brzuszek odciąża płuca, które wcześniej były ściśnięte przez macicę. Przyszła mama wyczuwa to poprzez swobodne oddychanie. Teraz wzięcie głębokiego oddechu nie stanowi już problemu. Niestety w tej sytuacji nastąpi większy nacisk na pęcherz, co spowoduje jeszcze częstsze wizyty w toalecie.

Mama może czuć skurcze przepowiadające. W niektórych sytuacjach są tak silne i intensywne, że kończą się wizytą w szpitalu. Jeśli takie skurcze się pojawiają należy wziąć ciepły prysznic lub zmienić pozycję. Powinny wówczas ustąpić samoistnie.

Ostatnie tygodnie ciąży powinny mijać pod znakiem odpoczynku i spokoju. Mama powinna się teraz skupić na porodzie i zbieraniu sił, które będą bardzo potrzebne. Jeśli z jakiś powodów wyprawka nie została jeszcze skompletowana, pokój dziecka nieurządzony, ubranka niekupione to te zadania powinien na siebie przejąć partner, by maksymalnie odciążyć ciężarną.

Teraz jest dobry i właściwie ostatni czas na doskonalenie ćwiczeń oddechowych i odpowiednich pozycji porodowych. W szkole rodzenia położna pokazywała różne sposoby ułożenia ciała. Na pewno warto codziennie je powtarzać. Na sali porodowej prowadząca poród będzie udzielała wskazówek, dobrze by jednak było, by mama była dobrze przygotowana na najważniejszy egzamin w życiu.

Duży brzuch może utrudniać swobodne przemieszczanie się. Ciężarna może czuć się wyjątkowo nieporadna i rozkojarzona. Na co trzeba uważać? Przede wszystkim na bezpieczeństwo. Należy pamiętać o tym, że jakikolwiek upadek, stuknięcie w brzuch może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Przyszła mama może zauważyć zwiększoną wydzielinę z pochwy. Może pojawić się też krew w małej ilości, szczególnie po badaniu ginekologicznym lub po stosunku. Jeśli jednak krwi będzie więcej w postaci czerwonego śluzu, to znaczy, że właście odpadł czop śluzowy, poprzedzający rozpoczęcie porodu.

Na tym etapie należy unikać wszelkich infekcji, ograniczyć kontakty z osobami, które mogą zarazić mamę jakąś chorobą. Osłabienie organizmu może znacznie obniżyć zdolność mamy do samodzielnego porodu, który łączy się z niewyobrażalnie dużym wysiłkiem fizycznym. Należy więc podjąć wszelkie środki ostrożności, by zapobiec infekcjom.

W trzydziestym szóstym tygodniu ciężarna powinna odbyć ostatnie badanie USG, na którym lekarz określi między innymi pozycję maluszka. Zbada również jego wymiary przede wszystkim obwód głowy, brzuszka i długość kości udowej. Dzięki tym wskaźnikom lekarz oceni, czy ciężarna nadaje się do porodu fizjologicznego czy do cesarskiego cięcia. Duże znaczenie ma obwód główki i oczywiście pozycja malucha.

37 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
Series Navigation<< 35 tydzień ciąży37 tydzień ciąży >>
Last modified: 6 listopada, 2023
Close