Written by 5:39 pm Kalendarz ciąży

Drugi tydzień ciąży

This entry is part 2 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Drugi tydzień ciąży to tak naprawdę drugi tydzień cyklu, w którym dochodzi do zapłodnienia. Komórka jajowa spotka się z plemnikiem prawdopodobnie pod koniec tego okresu, dokładny termin jest kwestią indywidualną i zależy od długości cyklu każdej kobiety. Prawidłowy okres owulacyjny trwa os 28 do 32 dni. Są też kobiety, u których miesiączka pojawia się w dłuższych odstępach czasu lub krótszych, wówczas fazy niepłodności i płodności wyglądają inaczej.

Faza płodności trwa około pięciu dni. Dojrzewający pęcherzyk Graffa pęka w jajniku i uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Żywotność komórki trwa około 24 h i tylko ten okres warunkuje możliwość zajścia w ciąże. Dlaczego więc twierdzi się, że okres płodności trwa kilka dni? Dlatego, że plemniki w śluzie macicy mogą przeżyć nawet do pięciu dni, więc jeśli do zbliżenia dojdzie kilka dni przed owulacją również może dojść do zapłodnienia.

Jak monitorować fazę płodności? Najprostszym sposobem jest mierzenie temperatury ciała. W okresie jajeczkowania wzrasta ona o kilka kresek. Warto też obserwować wydzielinę z pochwy. Kilka dni przed owulacją śluz staje się bardziej obfity, ciągnący o konsystencji kurzego białka. Regularna obserwacja tych parametrów powinna pomóc przyszłej mamie rozpoznawać jej fazy płodności. Najskuteczniejszą metodą jest monitorowanie jajeczkowania poprzez badanie usg, w trakcie którego lekarz obserwuje dojrzewający pęcherzyk Graffa i określa dokładny czas pęknięcia pęcherzyka. W trakcie cyklu należy odbyć kilka wizyt w okresie około owulacyjnym.

Kobieta w okresie jajeczkowania zmienia także swoje zachowanie. Jest bardziej rozluźniona, spokojniejsza, a jej libido skacze do góry. Zwiększona ochota na współżycie z partnerem może sygnalizować, że właśnie teraz rozpoczyna się faza płodności.

Jak przygotować się do ciąży?

Drugi tydzień ciąży to czas w którym kobieta przygotowuje się do poczęcia. Owulacja prawdopodobnie nastąpi pod koniec tego tygodnia, dlatego w tym momencie z większą uwagą należy monitorować temperaturę i wydzielinę z pochwy. W aptekach są także dostępne testy owulacyjne, które z większym podobieństwem określają dokładny dzień jajeczkowania. W trakcie tych kilku dni płodnych musi dojść do współżycia. Tylko to warunkuje zajście w ciąże, odpowiednie działania w odpowiednim czasie.

Zanim zostaną podjęte pierwsze próby zajścia w ciąże kobieta powinna najpierw poddać się szeregom badań diagnostycznych, oceniających jej stan zdrowia. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko komplikacji, a także podjąć odpowiednie działania w razie jakichkolwiek chorób i infekcji. Przyszła mama powinna być zdrowa i pełna sił. Wszelkie wahania mogą przynieść niepożądany skutek.

Podstawowe badania diagnostyczne takie jak morfologia krwi, badanie moczu, czy cytologia powinna zrobić każda kobieta, nawet bez konsultacji z lekarzem. Szersza diagnostyka i kierunki badań zależą już od indywidualnych potrzeb i określa je ginekolog. Warto na pewno wykonać badania hormonalne. Zbyt wysoki poziom TSH może prowadzić do niepłodności, a nawet poronienia.

Podczas kontrolnej wizyty u ginekologa koniecznie należy poddać się badaniu USG narządu rodnego, by ocenić, czy jego budowa jest prawidłowa i nie przeszkadza w zajściu w ciąże. Czasami na jajnikach pojawiają się torbiele, a w macicy zagnieżdżają się mięśniaki. Wszystkie te zmiany należy wyleczyć, by móc cieszyć się zdrową ciążą bez komplikacji.

Kolejne badania, które warto wykonać to testy na obecność przeciwciał takich wirusów jak: cytomegalia, toksoplazmoza, HIV, różyczka.

Kolejną istotną kwestią jest skupienie się na zdrowym trybie życia. Każda przyszła mama powinna być świadoma odpowiedniego żywienia i zapewnienia swojemu organizmowi tego, co najlepsze. Przez następne dziewięć miesięcy w brzuchu będzie rozwijało się nowe życie, które do prawidłowego rozwoju będzie potrzebowało wielu witamin i minerałów. Odpowiedni jadłospis powinien zapewnić ciężarnej i dziecku ich właściwy poziom. Niedobory można uzupełniać suplementami, które można nabyć w każdej aptece. Lekarze zalecają przyjmowanie kwasu foliowego już trzy miesiące przed planowanym zajściu w ciąże.

Zdrowie, odpowiednia dieta, świadomość podjętej decyzji powinna być teraz uzupełniona o spokój w głowie. Przyszła mama nie powinna doświadczać w tak ważnym momencie żadnych stresów, teraz istotny jest relaks i dziewięć najbliższych miesięcy ze wsparciem najbliższych.

Trzeci tydzień ciąży
Pierwszy tydzień ciąży
Series Navigation<< Pierwszy tydzień ciążyTrzeci tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close