Written by 1:08 pm Ciąża

Pierwszy tydzień ciąży

This entry is part 1 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy tydzień ciąży tak naprawdę jest trochę mylnym określeniem, ponieważ w tym czasie kobieta nie jest jeszcze zapłodniona. Dojdzie do niego dopiero za około 2 tygodnie w trakcie owulacji, kiedy komórka jajowa będzie gotowa na przyjęcie plemnika. Do tego czasu w jajnikach będzie dojrzewał pęcherzyk z komórką jajową. Kiedy pęcherzyk pęknie rozpocznie się owulacja.

Według sposobu liczenia lekarzy pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna się w dniu miesiączki. Jeśli w tym okresie owulacyjnym dojdzie do zapłodnienia, dzień ten będzie podstawą do określania wieku ciąży. Jest to metoda tradycyjna, nadal bardzo popularna w środowisku ginekologów mimo, że w dzisiejszych czasach zaawansowana medycyna pozwala na bardziej dokładne pomiary poprzez badania ultrasonograficzne. Często lekarze w trakcie badań kontrolnych podają dwie daty terminu porodu.

O czym powinna pamiętać przyszła mama w 1 tygodniu ciąży?

Jeśli kobieta zdecydowała się na zajście w ciąże powinna najpierw skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć wszelkie choroby. Warto sprawdzić ogólną kondycję ciała, dlatego podstawowe badania są jak najbardziej wskazane. Czasami w trakcie wywiadu lekarskiego wychodzą różne nieprzewidziane rzeczy, które doktor poleca sprawdzić bardziej specjalistycznymi badaniami.

Co należy wykonać? Przede wszystkim badanie krwi, ogólną morfologię, poziom cukru, pracę narządów, szczególnie nerek, wątroby i tarczycy. Wskazane są także badania pod kątem chorób zakaźnych. Szczególnie groźna dla płodu jest cytomegalia i toksoplazmoza, które w ostatnim czasie występują dosyć często i są powodem wielu chorób u noworodków.

Przyszła mama powinna również poddać się badaniom ginekologicznym. Usg narządów rozrodczych, cytologia to podstawa. Trzeba zadbać o to, by dziecko miało odpowiednie i zdrowe środowisko do prawidłowego rozwoju w łonie matki. Jeśli lekarz potwierdzi, że wszystko jest w porządku, można zacząć działać. U par, które starają się o dziecko od dłuższego czasu ginekolog może zalecić monitorowanie cyklu owulacyjnego, by zwiększyć szanse na zajście w ciąże.

Zobacz  Ciąża i upał? Nie męcz się. Podpowiadamy, jak wybrać najwygodniejsze ubrania i buty

Każda przyszła mama planująca ciąże powinna pamiętać o kwasie foliowym. Ten suplement powinno zacząć się przyjmować około trzech miesięcy przed zapłodnieniem. Odpowiednia suplementacja kwasem foliowym zmniejsza ryzyko wad rozwojowych płodu, a szczególnie wad cewy nerwowej.

Nie każda ciąża jest oczywiście planowana. Dla wielu kobiet wiadomość o błogosławionym stanie jest dużą niespodzianką. W takiej sytuacji wcześniejsze badania są niestety niemożliwe, chyba, że ciężarna skrupulatnie dbała o swoje zdrowie i regularnie odwiedzała gabinet lekarski. W takich sytuacjach w pierwszej kolejności trzeba zaopatrzyć się w kwas foliowy, wizyta w najbliższej aptece jest więc koniecznością. Po drugie należy jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem celem potwierdzenia ciąży. W trakcie wizyty lekarz zleci kolejne badania i ewentualne leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Kobieta planująca ciąże powinna zwrócić uwagę na swój styl życia. Poprawa ogólnej kondycji dyktuje wiele warunków. Po pierwsze należy odstawić na bok wszelkie odżywki. Picie alkoholu i palenie papierosów nie dość, że negatywnie wpływają na prawidłowy rozwój płodu to mogą także powodować problemy z płodnością. Druga ważna rzecz to odpowiednia dieta, która powinna być bogata zwłaszcza w kwas foliowy, zdrowe tłuszcze, minerały i witaminy. Kolejny element układanki to aktywność fizyczna. Przyszła mama powinna mieć dobrą kondycję fizyczną, nie musi być oczywiście sportowcem wyczynowym, ale warto na pewno zwrócić uwagę na to , by raz dziennie poświęcić się jakieś aktywności. Może to być nawet godzinny spacer.

Zajściu w ciąży na pewno nie pomaga stres, dlatego przyszła mama zanim podejmie decyzję o swojej nowej roli powinna mieć w miarę uporządkowane życie, bez większych problemów. Każdy stres działa na niekorzyść i często zakłóca prawidłową owulację, co niestety uniemożliwia zapłodnienie.

Rola przyszłego ojca

Rola przyszłego ojca jest równie ważna jak rola matki. Jest on wspólnie odpowiedzialny za nowe życie, które chce powołać ze swoją partnerką. Jego kondycja fizyczna i psychiczna także powinna być w dobrej formie. Żeby doszło do zapłodnienia plemniki ojca muszą być silne i ruchliwe, muszą być po prostu w dobrej formie, o którą trzeba dbać. Wszystkie wskazówki dla przyszłej mamy, które znajdują się powyżej dotyczą także ojca, z wyjątkiem przyjmowania kwasu foliowego.

Trzeci tydzień ciąży
Series NavigationDrugi tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close