Written by 6:05 pm Ciąża

Ósmy tydzień ciąży

This entry is part 7 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

W ósmym tygodniu ciąży dziecko pieszczotliwie nazywane jest fasolką. Po pierwsze kształt płodu przypomina ziarnko fasoli, a po drugie wymiary zarodka wynoszą około 20 mm, tyle co przeciętne białe nasiono.

Jak wygląda zarodek?

Zarodek coraz bardziej upodabnia się do miniaturowego człowieka. Kształty ma jeszcze dalekie od doskonałości, ale po zaniku ogonka bliżej mu wyglądem do noworodka niż do kijanki. Głowa stanowi połowę wielkości płodu. Intensywnie rozwija się mózg maluszka. Z pojedynczego pęcherzyka mózgowego powstaje pięć pęcherzyków, które dadzą początek wszystkim ważnym częściom mózgu, które będą regulowały pracę całego organizmu. Odpowiedni rozwój mózgu gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie całego układu małego człowieka.

Twarz maluszka rysuje się coraz wyraźniej. Na usg widoczny jest już zarys nosa, oczu, małżowin usznych. Na tym etapie następuje także rozwój narządów zmysłu. Przede wszystkim kształtuje się ucho wewnętrzne z błędnikiem. Maluszek w brzuszku mamy odczuwa każdy ruch. Rozwijający się zmysł równowagi powoduje, że dziecko silniej reaguje na przyśpieszone tempo mamy w trakcie joggingu. Wielu lekarzy odradza młodym mamom bieganie, żeby oszczędzić dziecku stresu.

Na obrazie usg można już zobaczyć nóżki i rączki. Czasami udaje się także uchwycić pojedyncze palce. Ogonek zanika i zamienia się w kość ogonową. Serduszko pracuje bardzo sumiennie i uderza około 160 razy na minutę. Jego wielkość stanowi połowę klatki piersiowej. W ósmym tygodniu zaczynają tworzyć się płuca. Ich rozwój zakończy się około trzydziestego siódmego tygodnia. Ten organ potrzebuje najwięcej czasu, by dojrzeć. Przy przedwczesnym porodzie dziecko często musi pozostać w inkubatorze, głównie z uwagi na niewykształcone płuca, które nie potrafią podjąć samodzielnej, prawidłowej pracy.

Jak czuje się mama w 8 tygodniu ciąży?

Ósmy tydzień ciąży przybliża małymi krokami do zakończenia pierwszego trymestru. Przyszła mama jest już oswojona z nową sytuacją i zaczyna przygotowywać się do najtrudniejszej drogi swojego życia. Oczywiście akceptacja nowej sytuacji jest rzeczą indywidualną. Jeśli kobieta planowała ciąże szybko odnajduje się w roli ciężarnej. Niektóre młode kobiety potrzebują więcej czasu. Tak czy inaczej w ósmym tygodniu większość ciężarnych wie mniej więcej, z czym ma do czynienia i zaczyna się poszukiwanie odpowiednich rad i wskazówek.

Zobacz  Dziesiąty tydzień ciąży

Fizycznie nadal mogą dokuczać dolegliwości, które pojawiły się kilka tygodni temu. Zaparcia, częste oddawanie moczu, zgaga, nudności, to są typowe symptomy, z którymi trzeba się mierzyć. Niekiedy objawy są tak silne, że uniemożliwiają ciężarnym pójście do pracy. Na tym etapie ciąży wiele kobiet decyduje się na zwolnienie, tym bardziej jeśli od rana męczą je wymioty i zawroty głowy. Teraz najważniejszy jest odpoczynek i skupienie uwagi na małym człowieku, który rozwija się w brzuchu ciężarnej.

Jeśli ciężarna nie była jeszcze na badaniu usg, teraz jest dobry czas, by udać się do ginekologa. Ciąża została najpewniej potwierdzona w drodze testu ciążowego, teraz trzeba zobaczyć, czy zarodek dobrze się rozwija. Lekarz sprawdzi pracę serca oraz wielkość zarodka. W trakcie wizyty należy poinformować prowadzącego ciąży o wszystkich dolegliwościach i chorobach.

W ósmym tygodniu ciąży przyszła mama może już zauważyć lekkie zaokrąglenie brzucha. Macica cały czas rośnie, z tygodnia na tydzień brzuszek będzie się powiększał coraz bardziej. Rosnąca macica może także powodować ból w okolicach krzyża. Może także naciskać na nerw kulszowy, co jest odczuwalne głównie w pośladkach i udach. Dużą ulgą przy takich objawach jest masaż.

Na tym etapie ciąży kobiety mogą odczuwać spadek libido. Niechęć do seksu jest także podyktowana stresem. Ciężarne boją się, że w trakcie zbliżenia może stać się krzywda maleństwu. Warto taką kwestię przedyskutować ze swoim lekarzem, choć nie ma tutaj powodów do niepokoju. Seks nie stanowi żadnego zagrożenia dla płodu, który jest dobrze chroniony.

Niektóre kobiety zauważają poprawę cery. Skóra staje się jędrna i gładka. Niektóre wręcz przeciwnie, skarżą się na pogorszenie stanu swojej buzi. Takie zmiany są wynikiem wahań hormonów. Babciny przesąd mówi, że kobiety, u których pojawiają się plamy i wypryski urodzą dziewczynki. Mówi się, że to one zabierają mamie urodę. Ciężarne, które w ciąży wyglądają kwitnąco i promiennie spodziewają się chłopca. Być może jest w tym trochę racji.

Zobacz  13 tydzień ciąży

 

Dziewiąty tydzień ciąży
Siódmy tydzień ciąży
Series Navigation<< Siódmy tydzień ciążyDziewiąty tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close