Written by 6:03 pm Kalendarz ciąży

Siódmy tydzień ciąży

This entry is part 6 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Zarodek w siódmym tygodniu ciąży przypomina trochę małego, zwiniętego robaczka, u którego powoli zaczynają kształtować się kończyny. Dziecko mierzy teraz około 8 mm, a jego codzienny przyrost wynosi aż 1 mm, rośnie więc bardzo intensywnie.

Jak rozwija się zarodek?

Płód jeszcze przez jakiś czas będzie wyglądał jak mała kijanka z ogonkiem. W tym tygodniu następuje początkowa faza kształtowania się kończyn dolnych i górnych w postaci wypustek na kształt płetw. Póki co nie mają one jeszcze kośćca. Kończyny górne rozwijają się szybciej w stosunku do kończyn dolnych. Pod koniec tego tygodnia dzięki pierwszym mięśniom dziecko może powoli poruszać rączkami, a w niedalekim czasie także nóżkami.

Głowa maluszka stale się powiększa. Uwydatnia się też szyja. Przy dokładnym obrazie USG lekarz jest w stanie uchwycić zalążki warg, noska, małżowin usznych. Na boku po obu stronach główki pojawiają się ciemne plamki, z których za kilka tygodni powstaną oczy. Wątroba zarodka wytwarza krew, która zostaje oczyszczana przez pranercze. Kręgi i żebra powoli kostnieją, stając się coraz bardziej stabilne. Na tym etapie płód waży zaledwie 1 gram.

Łożysko cały czas się rozwija, nie jest jednak jeszcze przygotowane do przejęcia funkcji żywiciela maluszka. Około dwunastego tygodnia ciąży ciałko żółte zaniknie i to łożysko stanie się głównym dostarczycielem pokarmu. Serce jest już prawie zbudowane, możliwe jest już monitorowanie jego pracy poprzez badanie tętna płodu. Na wizycie kontrolnej lekarz może sprawdzić, czy serduszko działa prawidłowo.

Jak czuje się mama w 7 tygodniu ciąży?

Mama na tym etapie jest już zapewne po pierwszym badaniu u ginekologa. Lekarz prowadzący na pewno zlecił szereg badań, być może wykonał też badanie usg, choć z tym niektórzy czekają do dziesiątego tygodnia.

Siódmy tydzień ciąży to ciągłe wahania hormonów w organizmie mamy. Duże zmiany progesteronu mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które na tym etapie są normą dla wielu ciężarnych. Ciało kobiety powoli przystosowuje się do nowej sytuacji, by zapewnić rosnącemu maleństwu jak najlepsze warunki dla zdrowego rozwoju. Dotychczasowa praca niektórych narządów ulegnie lekko zmianie, dostosowując się do potrzeb prawidłowej ciąży. Zwiększona ilość krwi zmusi do intensywnej pracy przede wszystkim serce i nerki.

Uciążliwe objawy na które powinna się przygotować przyszła mama to przede wszystkim poranne nudności, senność, zmęczenie, nadmierne wydzielanie śliny, wymioty. Wszystkie te symptomy, jeśli się pojawiły, powinny ustąpić wraz z rozpoczęciem się drugiego trymestru ciąży, który jest o wiele przyjemniejszy. Organizm jest już wówczas przyzwyczajony do nowej sytuacji, praca hormonów się stabilizuje, a mama tryska nową energią.

W siódmym tygodniu ciąży, czyli kilka tygodni po zapłodnieniu, ciężarna może doświadczać bóli w podbrzuszu, które sygnalizują, że macica zaczyna się powiększać. Jest to zupełnie normalny symptom i nie należy się nim zamartwiać. Jeśli podczas boleści pojawia się krwawienie z pochwy konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

Przyszła mama na tym etapie ciąży nie zauważa u siebie żadnych zmian w wyglądzie. Brzuszek zacznie się dopiero pokazywać w drugim trymestrze. Póki co jedynymi zmianami wizualnymi mogą być zmiany na twarzy. Jedne ciężarne cieszą się gładszą i promienną cerą, a drugie narzekają na nasilony trądzik, nieestetyczne plamki. Te wszystkie zmiany są wynikiem zmian hormonalnych.

Pierwszy trymestr jest dosyć męczący, adaptacja do nowej sytuacji może czasami przytłaczać, a uciążliwe symptomy zniechęcać. Nie można jednak zapominać o tym co najważniejsze. Niezależnie od samopoczucia każda ciężarna powinna pamiętać o zdrowej diecie i przyjmowaniu kwasu foliowego. Wyniki badań krwi określą także wszelkie niedobory w organizmie. Być może potrzebna będzie dodatkowa suplementacja. Ważne, by zbudować w sobie tę świadomość i działać w tym kierunku. Ciąża to piękny czas, ale również taki okres, który wymaga odpowiedzialności.

Ósmy tydzień ciąży
Szósty tydzień ciąży
Series Navigation<< Szósty tydzień ciążyÓsmy tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close