Written by 6:01 pm Ciąża

Szósty tydzień ciąży

This entry is part 5 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Szósty tydzień ciąży powinien być już dobrze widoczny podczas badania ultrasonograficznego. To już ostatni dzwonek, by na obrazie usg pojawił się pęcherzyk ciążowy, a w nim sam zarodek, który na tym etapie ciąży mierzy około 3 mm. Często udaje się także usłyszeć bicie serca dziecka, choć większe prawdopodobieństwo uchwycenia pracy serca występuje, kiedy zarodek jest nieco większy, przynajmniej o 5 mm długości.

Jak rozwija się zarodek?

Szósty tydzień ciąży rozpoczyna proces kształtowania się wszystkich ważniejszych narządów i układów dziecka. Póki co płód wygląda jak mała kijaneczka z dużą główką i małym podwiniętym ogonkiem. Według ewolucjonistów występuje tu silna korelacja z rozwojem płazów. Za kilka tygodni główka będzie już bardziej proporcjonalna do reszty ciała malucha, a specyficzny ogonek zaniknie i przekształci się w kręgosłup i kończyny.

W części brzusznej zarodka zaczyna kształtować się układ pokarmowy, wewnątrz tworzy się układ krążenia i wydalniczy. Serduszko maluszka powoli zmienia swoją formę. Z początkowej postaci rurki przekształca się teraz w cztery komory, które pompują krew. Rynienka pierwotna, która powstała na części grzbietowej zarodka zamienia się w cewę nerwową. Ta z kolei powoli przekształci się w rdzeń kręgowy.

Główka zarodka w szóstym tygodniu stanowi największą część ciała dziecka. Na jej powierzchni powoli kształtują się tkanki, które dadzą początek policzkom, brodzie, szczęce. Z obu stron główki, na jej boku powstaje masa komórkowa, z której wykształcą się gałki oczne. Przy tułowiu wyrastają kończyny, są one jeszcze zlepione w ogonek.

Cały czas intensywnie rozwija się łożysko, które będzie dostarczało pożywienie i tlen maleństwu. Na razie to pęcherzyk żółciowy spełnia funkcję żywiciela. Łożysko będzie w pełni gotowe dopiero za około 6 tygodni.

Objawy ciąży, co czuje mama?

Szósty tydzień ciąży, czyli około cztery tygodnie od zapłodnienia, rozpoczyna okres silnych zmian hormonalnych. Oczywiście to, czy ciężarne będą odczuwać te wahania zależy od indywidualnej wrażliwości na te zmiany. Całe spektrum objawów, które mogą się nasilać są wynikiem wzrostu w szczególności progesteronu. Zwiększony poziom tego hormonu może powodować silne dolegliwości związane z układem pokarmowym. Zaparcia i zgaga to pierwsze symptomy. Ciężarna powinna teraz zadbać o swoją dietę, wzbogacając ją szczególnie w błonnik, który pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy.

Zobacz  Dziesiąty tydzień ciąży

Niestety duża część przyszłych mam na początku szóstego tygodnia zaczyna zmagać się z porannymi nudnościami. Według babcinych wierzeń wymioty oznaczają, że ciężarna może spodziewać się dziewczynki. Oczywiście są to teorie nie potwierdzone w medycynie i nie należy się nimi za bardzo sugerować.

Oprócz nudności coraz częściej mogą także dokuczać bóle i zawroty głowy. Podyktowane jest to zwiększoną objętością krwi. Zawroty głowy są o tyle niebezpieczne, że mogą wywołać niekontrolowane upadki, a każdy taki ruch może być zagrożeniem dla ciąży.

Przyszła mama, a przede wszystkim jej najbliżsi, muszą się teraz uzbroić się w cierpliwość. Częste zmiany nastrojów, nerwowość i drażliwość mogą zakłócić spokojne życie rodzinne i odbić się negatywnie na relacjach. Nie należy się temu poddawać, a wręcz przeciwnie trzeba się temu przeciwstawić, bo samopoczucie ciężarnej jest teraz zupełnie niezależne od jej woli. Na tym etapie potrzeba przede wszystkim wsparcia i zrozumienia. Nastrój przyszłej mamy może także powędrować w zupełnie innym kierunku. Wiele kobiet czuje się bardzo dobrze, odczuwa pozytywną energię, i choć zmęczenie nieraz daje w kość, nie odbija się to negatywnie na emocjach.

Kolejnym typowym objawem są obolałe piersi, które powoli przygotowują się do produkcji mleka. Kobiety powoli muszą przygotować się do zmiany rozmiaru. Dla komfortu lepiej zaopatrzyć się w bieliznę sportową z naturalnych tkanin.

W szóstym tygodniu po przyszłej mamie nie widać jeszcze ciąży. Rodzina i przyjaciele zauważą nowy stan dopiero za kilka tygodni. Sama ciężarna może zauważyć, że spodnie robią się za ciasne. Nie wynika to jednak z powiększającej się macicy, a z zatrzymywania wody w organizmie.

Czego powinna unikać przyszła mama w 6 tygodniu ciąży?

Na początkowym etapie ciąży przyszła mama powinna przede wszystkim unikać stresu. Spokój i wypoczynek powinny być teraz najwyższym priorytetem. Choć sport to zdrowie teraz ekstremalny wysiłek jest niewskazany. Spokojne spacery czy pływanie to najbezpieczniejsze formy aktywnego wypoczynku.

Zobacz  18 tydzień ciąży

Ciężarna powinna unikać też sauny i gorących kąpieli, ponieważ działają one bardzo rozkurczająco. W niektórych sytuacjach zbyt gorąca woda może wywołać skurcze, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty ciąży.

Siódmy tydzień ciąży
Piąty tydzień ciąży
Series Navigation<< Czwarty tydzień ciążySiódmy tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close