Written by 5:54 pm Kalendarz ciąży

Piąty tydzień ciąży

This entry is part 11 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Piąty tydzień ciąży zwiastuje pierwsze jej objawy. Przede wszystkim przyszła mama zauważa u siebie brak miesiączki oraz typowy dla menstruacji ból w podbrzuszu. Nieregularny cykl jest teraz rzeczą raczej normalną, dlatego wiele młodych kobiet bagatelizuje ten objaw i czeka z kupieniem testu ciążowego jeszcze kilka tygodni. Jeśli jednak ciężarna podda się testowi i dodatkowo zrobi badania krwi pod kątem poziomu HCG wyniki będą jednoznaczne. W trakcie badania ultrasonograficznego można już zobaczyć pęcherzyk ciążowy, pod koniec piątego tygodnia na obrazie może być już widoczny nawet pęcherzyk żółciowy z milimetrowym zarodkiem.

Jak kształtuje się zarodek?

Piaty tydzień ciąży rozpoczyna proces organogenezy, czyli okresu, w którym zaczynają tworzyć się wszystkie narządy i układy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w przyszłości. Tarcza zarodkowa, która do tej pory była płaska i okrągłą staje się owalna. Dopóki nie wytworzy się łożysko( nastąpi to około 12 tygodnia ciąży) maluszek będzie pobierał pokarm z woreczka żółciowego mamy.

W piątym tygodniu ciąży zarodek przypomina kształtem kijankę. Minie jeszcze kilka tygodni, zanim nabierze wyglądu miniaturowego człowieczka. Głowa dziecka stanowi połowę jego długości. Powoli kształtują się też pierwsze narządy, np. na USG można usłyszeć pierwsze bicie serca, które jest mikroskopijnie małe. Komórki zarodka mnożą się bardzo intensywnie.

W tarczce zarodkowej pojawia się cewa nerwowa, w której będzie tworzył się centralny układ nerwowy. Na tym etapie ważne, by mama przyjmowała kwas foliowy, wspomagający prawidłowy rozwój układu nerwowego.

Co dzieje się u mamy?

W piątym tygodniu ciąży przyszłe mamy mogą jeszcze nie zdawać sobie sprawy ze swojego błogosławionego stanu. Brak miesiączki jest pierwszym sygnałem, ale często jest tak, że nawet po zapłodnieniu może pojawić się krwawienie mylone z okresem, tym bardziej jeśli pojawi się ból menstruacyjny.

Teraz na ciężarną spadnie masa dolegliwości, które zakłócą normalne funkcjonowanie. Wiele kobiet skarży się przede wszystkim na poranne mdłości, często diagnozowane jako grypa żołądkowa. Poranne wymioty, jeśli już dotknęły ciężarną będą się niestety nasilały i ustąpią dopiero na początku drugiego trymestru. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, ale zazwyczaj trwają do końca pierwszego trymestru.

Oprócz wymiotów kobiety skarżą się na tkliwość piersi, które stają się nabrzmiałe i bolesne, szczególnie rano. Mogą także wystąpić wzdęcia i zwiększone parcie na mocz. Wiele ciężarnych ma obniżony apetyt, co w pierwszych tygodniach ciąży może wpłynąć na obniżenie wagi. Część przyszłych mam wręcz przeciwnie, odczuwa wilczy apetyt. Spektrum objawów jest bardzo szerokie.Są też kobiety, które nie odczuwają żadnych zmian, z wyjątkiem braku miesiączki.

Oprócz dolegliwości typowo fizycznych ciężarne mogą doświadczyć również huśtawki emocjonalnej. Jedne mamy czują się dziwne, wyobcowane, smutne i podłamane. Drugie natomiast cieszą się pozytywnym nastawieniem i dobrym humorem.

Ciężarne mogą także odczuwać wstręt do używek. Alkohol nawet w małych ilościach może odrzucać. Dla kobiet, które do tej pory nie stroniły od lampki wina powinno zapalić się światełko, że coś jest nie tak.

Na co należy zwrócić uwagę w 5 tygodniu ciąży?

Piąty tydzień ciąży to sam początek trudnego wyzwania, przed którym stają teraz przyszłe mamy. Teraz trzeba zadbać o to, by jak najlepiej i najzdrowiej przetrwać ciąże, by zapewnić maluszkowi prawidłowy rozwój. Niektóre mamy potrzebują trochę czasu na przetrawienie nowej sytuacji, tym bardziej, jeśli ciąża jest niespodzianką. Część kobiet dotyka niestety depresja ciążowa, której nie można lekceważyć i jak najszybciej skorzystać z fachowej pomocy.

Teraz trzeba przede wszystkim zadbać o zdrowy styl życia. Najważniejszy jest spokój i wypoczynek. Młoda mama powinna unikać stresu, który działa bardzo niekorzystnie. Trzeba koniecznie odrzucić na bok wszelkie używki. Nawet najmniejsza ilość alkoholu może zakłócić prawidłowy rozwój układu nerwowego, który właśnie zaczyna się kształtować.

Potrzebna jest także zdrowa, zbilansowana dieta bogata przede wszystkim w kwas foliowy i kwasy omega. Warto dbać o to, by żywność była naturalna i niskoprzetworzona, pozbawiona dodatków konserwujących i innych ulepszaczy.

Ważna jest także aktywność fizyczna, choć oczywiście w granicach rozsądku. Sporty ekstremalne w ciąży są raczej niepolecane. Spokojne truchtanie, spacery, pływanie. Te sporty są bardzo dobre dla przyszłej mamy.

Szósty tydzień ciąży
Czwarty tydzień ciąży
Series Navigation<< Jedenasty tydzień ciążyDwunasty tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close