Written by 5:53 pm Kalendarz ciąży

Czwarty tydzień ciąży

This entry is part 4 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Jak rozwija się zarodek?

Czwarty tydzień ciąży może być już widoczny na obrazie usg, chociaż w niektórych przypadkach pęcherzyk ciążowy uwidacznia się dopiero w szóstym tygodniu. Na tym etapie powinien już umiejscowić się w macicy, gdzie będzie rozwijał się do samych narodzin.
W pęcherzyku ciążowym rozwijają się zarodek, ciałko żółte i błony płodowe. Zarodek w tym czasie stanowi zlepek komórek, tzw. listki zarodkowe, które w następnych tygodniach przekształcą się w różne części ciała. Z pierwszej grupy komórek powstanie układ nerwowy, z drugiej układ pokarmowy, trzeci listek zarodkowy natomiast zamieni się w układ szkieletowy, krwionośny, moczowo-płciowy oraz mięśnie.

W czwartym tygodniu ciąży zarodek jest bardzo malutki, kształtem przypomina mikroskopijny rogalik o wymiarach około 1,5 mm. Jego półprzezroczysta faktura bardziej przypomina meduzę niż człowieka. Na tym etapie płód ma już bijące serduszko, które pracuje dwa razy szybciej niż serce mamy. Powoli kształtuje się główka i ogonek, z którego później wyodrębnią się kończyny.

Pierwsze objawy ciąży

W czwartym tygodniu ciąży, czyli dwa tygodnie po zapłodnieniu, ciało kobiety powoli daje sygnały, że coś się zaczyna dziać. Pierwszy z nich to brak miesiączki, co wynika ze zmian hormonalnych, które na początkowym etapie mogą dać przyszłej mamie w kość i wywrócić życie do góry nogami.

Przede wszystkim w organizmie kobiety zaczął wytwarzać się hormon beta HCG odpowiedzialny za prawidłowy rozwój płodu. Wzrośnie też poziom progesteronu. U kobiet z wysokim ryzykiem poronienia( które wcześniej utraciły ciąże) lekarz może zalecić kontrolowanie tych obu hormonów poprzez wykonywanie regularnych, tygodniowych badań krwi.

Po zapłodnieniu w dniu spodziewanej miesiączki może pojawić się tzw. plamienie implantacyjne. Zagnieżdżający się w błonie śluzowej zarodek może uszkodzić naczynka krwionośne i wywołać krwawienie. Niekiedy taki objaw opóźnia wiadomość o ciąży. Kobiety traktują plamienie jako zwykłą miesiączkę, dlatego przez myśl nie przychodzi to, że spodziewają się dziecka.

Niektóre ciężarne twierdzą, że już kilka dni po zapłodnieniu pojawiły się u nich typowe objawy ciąży, np. metaliczny posmak w ustach, wynikający ze zmian hormonalnych. Kubki smakowe zaczynają pracować inaczej niż dotychczas, dlatego może pojawić się dziwny posmak. Można go jednak złagodzić poprzez jedzenie kwaśnych produktów, np. ogórków kiszonych, co swoją drogą jest bardzo popularne u kobiet w ciąży.

Na początku ciąży kobiety mogą odczuwać ciągłe zmęczenie i senność. Zdarzają się takie dni, kiedy przyszłe mamy najchętniej przespałyby cały dzień. Zwykle obowiązki w pracy nie pozwalają na takie lenistwo, jednak, jeśli takie objawy się pojawią, należy w ramach możliwości poddać się im. Być może organizm kobiety potrzebuje regeneracji, którą może zapewnić kilkugodzinny sen. Teraz w ciele kobiety rozwija się nowe życie, a to wymaga dużo siły.

Niektóre ciężarne już od samego początku zmagają się z porannymi nudnościami. Jest to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości ciążowych. Codzienne wymioty sprawiają duży dyskomfort. W połączeniu z obniżonym apetytem mogą osłabić przyszłą mamę, dlatego, jeśli nudności nasilają się najlepiej będzie, jeśli lekarz skieruje ciężarną na urlop chorobowy. Odpoczynek jest teraz najważniejszy.

Wiele kobiet skarży się także na ból piersi. Stają się one coraz pełniejsze. Taki objaw pojawia się często też przed miesiączką. Po menstruacji ból zanika. W ciąży obrzmiałość piersi jest charakterystycznym znakiem przez cały okres jej trwania.

Co może niepokoić w 4 tygodniu ciąży?

Na początkowym etapie ciąży wielu lekarzy nie przeprowadza swoim pacjentkom specjalistycznych badań. Jeśli przyszła mama czuje się dobrze pierwsze badanie usg wykonuje się zazwyczaj w ósmym tygodniu. Szczególną opieką otacza się kobiety, które wcześniej poroniły. W ich przypadku wczesne monitorowanie ciąży jest jak najbardziej wskazane.

Niepokojące objawy, które mogą pojawić się tak wcześnie to przede wszystkim obfite krwawienie i silny ból w podbrzuszu. Te obie dolegliwości pojawiają się w trakcie poronienia. Należy wówczas jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Dzisiejsza medycyna dysponuje wieloma środkami, które pomagają podtrzymać zagrożoną ciąże.

Piąty tydzień ciąży
Trzeci tydzień ciąży
Series Navigation<< Trzeci tydzień ciążySzósty tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close