Written by 6:06 pm Kalendarz ciąży

Dziewiąty tydzień ciąży

This entry is part 8 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Dziewiąty tydzień ciąży u niektórych kobiet nie daje jeszcze żadnego objawu. Często przyszłe mamy dowiadują się o stanie błogosławionym właśnie w tym tygodniu, kiedy wahania hormonów nabierają na sile i znacznie mieszają w samopoczuciu kobiet. Najbardziej dostaje się emocjom, które wariują w każdą stronę. Fizycznie dopiero w tym tygodniu przyszła mama może się zmieniać, chociaż w większości wypadków dopiero w drugim trymestrze jest to wyraźniej zauważalne.

Jak rozwija się płód?

Dziewiąty tydzień ciąży zamyka okres, w którym płód wyglądem przypomina małego robaczka. Zanika charakterystyczny ogonek w miejsce którego powoli zaczynają kształtować się kończyny. Długość zarodka wynosi około 20 mm, z czego głowa stanowi aż połowę tej długości. Wynika to z szybszego rozwoju układu nerwowego. Pęcherzyki mózgowe zaczynają tworzyć półkule mózgu, międzymózgowie oraz tyłomózgowie. Głowa płodu nadal dotyka brzuszek, pod koniec tygodnia plecki płodu będą się jednak prostowały.

Powoli zaczyna kształtować się szyja. Oczy znajdujące się z boku głowy będą stopniowo wędrowały na swoje właściwe miejsce. Tęczówki oka są czarne. Rączki i nóżki wydłużają się. W tym tygodniu stabilizuje się także układ kostny, żebra i kręgi stają się mocniejsze. Tworząca się tkanka mięśniowa kurczy się, dzięki czemu płód potrafi już wykonywać pierwsze ruchy. Nie są one jednak jeszcze wyczuwalne przez mamę.

Serduszko maluszka posiada już cztery komory i potrafi pompować krew. Mama może wyczuwać u siebie podwyższony puls, co wiąże się właśnie ze zwiększoną objętością krwi. W dziewiątym tygodniu ciąży wykształcają się także narządy płciowe, nie są one jednak widoczne na obrazie usg. Do określenia płci trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni.

Pozostałe narządy powoli zaczynają podejmować swoje funkcje. Proces dojrzewania wewnętrznych układów będzie trwał do końca okresu ciąży (tej, która przebiega prawidłowo i kończy się w 40 tygodniu).

Zobacz  Siódmy tydzień ciąży

Co słychać u mamy w 9 tygodniu ciąży?

Mama powoli oswaja się z myślą, że za kilka miesięcy wyda na świat swoje potomstwo. Niektóre kobiety bardzo szybko akceptują nowy stan, tym bardziej, jeśli doczekały się ciąży zaplanowanej, upragnionej. Niektóre przyszłe mamy potrzebują więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją. W dziewiątym tygodniu ciąży hormony szaleją, co może wpłynąć na silne zmiany emocjonalne u przyszłych mam. Kobiety często doświadczają stresu, uczucia lęku, stają się płaczliwe i smutne. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż tydzień, warto poprosić kogoś o pomoc.

Fizycznie przyszła mama nie zmienia się bardzo. W dziewiątym tygodniu brzuszek może się lekko zaokrąglić, ale dla otoczenia, nawet bliskiego nie będzie to zauważalne. Niektóre kobiety w trakcie pierwszego trymestru lekko tracą na wadze, inne minimalnie przybierają. Jest też grupa, którą od razu dotyka wilczy apetyt, a waga rośnie z tygodnia na tydzień. Trzeba wtedy kontrolować swoje porcje i nauczyć się zdrowych nawyków żywieniowych. Nadwaga w ciąży stanowi silne zagrożenie dla zdrowia malucha. W codzienny nawyk powinno się także włączyć aktywność fizyczną. Półgodzinne spacery są wskazane, szczególnie przy takim zagrożeniu.

Hormon HCG jest teraz na najwyższym poziomie. Piersi przyszłej mamy stają się nabrzmiałe i obolałe, jest to wyczuwalne szczególnie rano po przebudzeniu. Jest to czas na zakup większych staników, najlepiej z naturalnych tkanin. Jeśli ciężarna doświadcza nudności teraz mogą się one bardziej zintensyfikować. Potrzeba jeszcze kilku tygodni, żeby te objawy w końcu ustąpiły.

Ciężarna może skarżyć się na bóle w podbrzuszu. Jeżeli nie towarzyszy im krwawienie z pochwy nie ma się czym martwić. Mogą pojawić się także bóle głowy i nadmierna senność. Nie należy się temu przeciwstawiać i słuchać swojego ciała. Kilka drzemek w ciągu dnia pomoże wypocząć i zregenerować siły przyszłej mamie.

Zobacz  Dziesiąty tydzień ciąży

W pierwszym trymestrze ciężarna może miewać różne zachcianki pokarmowe. Silna potrzeba zjedzenia konkretnego produktu wynika najczęściej z braku niektórych witamin i minerałów w diecie kobiety. Jadłospis powinien być starannie ułożony według potrzeb przyszłej mamy. Warto zasięgnąć porad lekarza prowadzącego, a nawet dietetyka. Ważne, by skupić się na produktach zdrowych, bogatych w kwas foliowy, zdrowe tłuszcze. Ciężarne powinny unikać cukru i napojów gazowanych.

 

 

 

 

Dziesiąty tydzień ciąży
Ósmy tydzień ciąży
Series Navigation<< Ósmy tydzień ciążyDziesiąty tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close