Written by 8:00 am Ciąża

38 tydzień ciąży

This entry is part 11 of 13 in the series Trzeci trymestr ciąży

38 tydzień to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr.

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży traktuje się jako pierwszy tydzień, w którym istnieje stuprocentowa pewność bezpiecznego porodu. Gdyby w tym momencie doszło do rozwiązania ciąży dziecko miałoby się dobrze. Do wyznaczonego terminu brakuje jeszcze dwa tygodnie, ale od teraz wszystko może się wydarzyć, więc przyszła mama powinna być już teraz przygotowana na pierwsze skurcze.

Jak wygląda dziecko w 38 tygodniu ciąży?

Maluszek jest już w pełni ukształtowany i gotowy do wyjścia na świat. Na tym etapie jego waga wynosi średnio 3 kg, a wzrost około 50 cm. Są to średnie wartości. Dziecko może ważyć dużo więcej lub mniej, zależy to od indywidualnych czynników, takich jak geny przekazane przez rodziców, a także od sposobu odżywiania się ciężarnej.

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży w jelitach malca zgromadziła się smółka jako efekt trawienia wód płodowych. Po porodzie zostanie ona wydalona przez maluszka w postaci czarnej i lepiącej się kupki w ciągu pierwszych trzech dni. Jeśli w tym czasie smółka nadal pozostanie w jelitach będzie to oznaczało pewne problemy z trawieniem i konieczne będzie wdrożenie jakiejś kuracji wspomagającej pracę jelit.

Ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży

Poziom wód płodowych zaczął się właśnie zmniejszać w wyniku czego malec ma coraz mniej miejsca na wykonywanie swobodnych ruchów. Ograniczona przestrzeń może zniechęcić dziecko do dynamicznej aktywności, jaką wykazywało wcześniej. Poza tym przed porodem potrzebuje także dużo snu i odpoczynku, co również zmniejsza intensywność ruchu. Nie mniej jednak mama powinna cały czas monitorować aktywność swojej pociechy. Zbyt długi okres odpoczynku może sygnalizować jakieś nieprawidłowości, dlatego przy takich objawach konieczna jest szybka wizyta w szpitalu. Być może konieczne będzie cesarskie cięcie.

Zobacz  Szósty tydzień ciąży

Maluszek powinien być ułożony w pozycji główkowej. Jeśli nadal skierowany jest miednicą do dołu, lekarz prowadzący zaleci cesarskie cięcie. Poród miednicowy jest bardzo ciężki i ryzykowny, dlatego dla bezpiecznego rozwiązania stosuje się cesarkę.

Skurcze w 38 tygodniu ciąży

Na tym etapie mama z pewnością coraz częściej doświadcza skurczy przepowiadających, często mylonymi z właściwymi porodowymi bólami. Rodzice niejednokrotnie zaliczają falstart na oddziale położniczym, zgłaszając się do szpitala przedwcześnie. Generalnie lekarze zalecają, by po pierwszych regularnych skurczach ciężarna spróbowała jeszcze się zdrzemnąć i wypocząć. Pierwsza faza porodu trwa zazwyczaj 8 godzin, dlatego mama ma jeszcze sporo czasu na sen, który pomoże jej zebrać siły i przygotować do porodu.

Samopoczucie mamy

Ostatnie tygodnie mogą być naprawdę męczące. Bóle pleców, ciągłe wizyty w toalecie, problemy z zasypianiem, zaparcia mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Ważne, by w tym ostatnim okresie ciąży przyszła mama unikała sytuacji stresowych. Wstawanie z łóżka lub z krzesła może wywołać zawroty głowy, a to w konsekwencji może doprowadzić do upadku. Takich sytuacji należy za wszelką cenę unikać, bo zagrażają zdrowiu dziecka.

Mimo dużego zmęczenia, ciężarna może teraz równocześnie odczuwać pewne podekscytowanie. Kobieta ma ochotę na szykowanie pokoiku dziecinnego, przemeblowanie, układanie ubranek i zabawek. Jest to tzw. syndrom wicia gniazda. Dodatkowa energia poprawia samopoczucie, ale trzeba z niej korzystać z głową i dbać o to, by się za bardzo nie przeforsować.

W trzydziestym ósmym tygodniu ciężarna może zauważyć wyciek pokarmu z piersi. Czasami wydzielina jest tak obfita, że konieczne staje się używanie wkładek laktacyjnych. Kilka dni przed porodem może też odejść czop śluzowy, który zamykał światło szyjki macicy, stanowiąc barierę zabezpieczającą dziecko przed wszelkimi infekcjami i bakteriami.

Badania w 38 tygodniu ciąży

Dwa tygodnie przed planowanym porodem ciężarna powinna mieć już wyniki wszystkich badań pod kątem wymaganych chorób, przede wszystkim żółtaczki, HIV, kiły, WR itd. Zestaw badań jest praktycznie identyczny we wszystkich szpitalach, jednak lista może się nieco różnić. Koniecznie trzeba sprawdzić wykaz wybranego szpitala, by obyło się bez niespodzianek.

39 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
Series Navigation<< 37 tydzień ciąży39 tydzień ciąży >>
Last modified: 8 kwietnia, 2020
Close