Written by 9:00 am Kalendarz ciąży

39 tydzień ciąży

This entry is part 12 of 13 in the series Trzeci trymestr ciąży

39 tydzień to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr.

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży przybliża ciężarną i dziecko o krok do rozwiązania. Fizjologicznie ciążę uważa się za donoszoną i poród może rozpocząć się w każdym momencie.

Jak wygląda dziecko w 39 tygodniu ciąży?

Dziecko jest w pełni przygotowane na spotkanie z mamą. Z pewnością bez problemu rozpozna jej głos zaraz po narodzinach. Z dnia na dzień jego główka coraz niżej schodzi do kanału rodnego, pod warunkiem, że maluszek przyjął właściwą pozycję wyjściową. W przypadku położenia miednicowego konieczne będzie cesarskie cięcie.

Maluszek waży ponad 3 kg i mierzy około 50 cm długość. Te wymiary są oczywiście uśrednione. Na tym etapie zarówno waga i jak i wzrost dziecka jest kwestią indywidualną, podyktowaną różnymi czynnikami. Przyjmuje się, że zdrowy noworodek powinien osiągnąć wagę wyższą niż 2,5 kg.

Wszystkie zmysły są już doskonale wykształcone. Dziecko wyraźnie słyszy i rozpoznaje głosy, ma rozwinięty dotyk. Wzrok jest jeszcze nie do końca wykształcony. Dopiero kilka tygodni po narodzinach maluszek będzie w miarę dobrze widział.

Ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży

Maluszkowi jest teraz bardzo ciasno w brzuchu mamy, co wynika z obniżającego się poziomu płynu owodniowego. Jego ruchy, choć są mniej dynamiczne są silnie odczuwalne i mogą powodować niemały ból pod żebrami. Malec w trzydziestym dziewiątym tygodniu dużo odpoczywa. Zbliżający się poród jest również dla niego dużym wyzwaniem. Wysiłek fizyczny jaki go czeka jest dosyć męczący, dlatego maluszek instynktownie zbiera już siły do pracy.

Jak czuje się mama?

Ostatni etap ciąży to spora dawka emocji. Mama czuje się bardzo zmęczona i zniecierpliwiona. Jednocześnie odczuwa też pewien entuzjazm. Niedługo jej życie zmieni się i nigdy już nie wróci do poprzedniego stanu. Po porodzie pojawi się gama nowych obowiązków, uczuć, emocji. Nieraz bywa, że kobieta jest zaskoczona potokiem nowych przeżyć i nie potrafi sobie z nimi poradzić. Ciężarna powinna mieć świadomość możliwych wahań nastrojów, nowych reakcji. Warto te kwestie przedyskutować przed porodem, żeby nie były one dużym zaskoczeniem. Właściwe przygotowanie się na baby blues może zminimalizować ryzyko choroby depresyjnej po porodzie.

W trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży mamie nadal doskwiera ból pleców. Musi ona dźwigać teraz niezły ekwipunek. Średnio przybrała na wadze około 15 kg, dodatkowy bagaż jest więc dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Z pewnością partner w trakcie spotkań w szkole rodzenia poznał techniki leczniczego masażu, teraz może się więc wykazać. Codzienna kuracja może złagodzić ból i zrelaksować ciężarną, teraz jest jej to bardzo potrzebna.

Skurcze w 39 tygodniu ciąży

Coraz częściej pojawiające się skurcze przepowiadające zwiastują niedługi poród. Jeśli staną się one regularne, nie należy od razu panikować i szykować walizki do samochodu. W pierwszej kolejności mama powinna uciąć sobie drzemkę, jeśli będzie potrafiła oczywiście uciszyć swoje emocje. Z tym może być problem. Wskazana jest także ciepła kąpiel i zjedzenie obfitego posiłku, który doda dodatkowej energii.

Baby shower

W ostatnim etapie, jeśli samopoczucie pozwala, przyszła mama organizuje małe przyjęcie tzw. baby shower. W gronie zaproszonych znajdują się najbliższe przyjaciółki i kobiety z rodziny. W trakcie takiego spotkania ciężarna otrzymuje prezenty dla dziecka, a także mnóstwo rad w kwestii wychowania i pielęgnacji noworodka. Moda na tzw. bocianie dotarła do Polski z zachodu. Taka ostatnia luźna zabawa dodaje ciężarnej pozytywnej energii i dobrego nastawienia.

Walizka do szpitala powinna być już dawno spakowana i ustawiona w widocznym miejscu. Teraz jest też ostatni moment, by zarezerwować asystę położnej, która będzie towarzyszyć kobiecie przez cały okres porodu. Jest to opcja nieobowiązkowa i decydują się na nie kobiety, które mają poważne obawy przed porodem i chcą się czuć bezpieczniej.

W tym tygodniu może też odejść czop śluzowy. To znaczy, że poród może rozpocząć się w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Nie ma na to jednej reguły. Ciężarna może też doświadczyć nagłej biegunki. To znaczy, że organizm się oczyszcza i przygotowuje do porodu.

40 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
Series Navigation<< 38 tydzień ciąży40 tydzień ciąży >>
Last modified: 8 kwietnia, 2020
Close