Written by 8:00 am Kalendarz ciąży • One Comment

40 tydzień ciąży

This entry is part 13 of 13 in the series Trzeci trymestr ciąży

40 tydzień to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr.

Czterdziesty tydzień ciąży jest jej końcowym etapem. Przez dziewięć miesięcy dziecko rosło i dojrzewało w brzuchu mamy. Teraz jest w końcu gotowe, by wyjść na ten świat. Ciało mamy również zdało test i jest zwarte i gotowe do olbrzymiego wysiłku, z którym będzie musiało zmagać się w trakcie narodzin maleństwa. Z definicji w ostatnim dniu czterdziestego tygodnia powinien odbyć się poród. Tylko 5 % kobiet rodzi w wyznaczonym terminie.

Zazwyczaj poród odbywa się w ramach dwóch poprzednich i dwóch następnych tygodni, czyli w przedziale od 38 do 42 tygodnia ciąży. Jeśli po ukończeniu czterdziestego pierwszego tygodnia nadal nie rozpoczął się poród lekarz może skierować swoją pacjentkę do szpitala na test oksytocynowy. Polega on na wprowadzeniu za pomocą kroplówki oksytocyny do krwioobiegu mamy tak, by wywołać lekkie skurcze macicy, podczas których sprawdza się tętno maluszka. Jeśli wszystko jest w porządku to pacjentka nadal czeka na poród naturalny. Jeśli natomiast wskaźnik tętna jest nieprawidłowy konieczne będzie sztuczne wywołanie porodu poprzez zwiększenie dawki oksytocyny. Jeśli ta metoda nie zadziała ostatecznym wyjściem jest cesarskie cięcie.

Jak wygląda dziecko w 40 tygodniu ciąży?

Dziecko mierzy teraz około 50 cm, a jego waga wynosi średnio 3,5 kg. Wszystkie narządy wewnętrzne są na tyle dojrzałe, że bez problemu będą mogły funkcjonować prawidłowo poza organizmem mamy. Maluszek ułożony jest nisko w miednicy. Jeśli jego pozycja przybrała prawidłową, główkową formę, trzeba czekać na pierwsze skurcze porodowe. Jeśli natomiast dziecko ułożone jest miednicowo, lekarz kieruje ciężarną na cesarskie cięcie. W tym tygodniu wykonuje się jeszcze badanie usg i mierzy się obwód głowy. Wysoka wartość rownież może być wskazaniem do cesarskiego cięcia. Zbyt duża główka może mieć problem z przejściem przez kanał rodny.

Maluszek jest już w pełni przygotowany, by opuścić brzuszek mamy i poznać ją twarzą w twarz. Bez problemu rozpozna głos i zapach swojej rodzicielki. W końcu przez cały okres ciąży towarzyszyły mu one nieustannie.

Skurcze w 40 tygodniu ciąży

Mama na ostatnim etapie może coraz częściej wyczuwać skurcze przepowiadające, bardzo często mylone z właściwymi skurczami porodowymi. Jeśli ciężarna nie jest pewna z jakimi skurczami ma do czynienia wystarczy, że weźmie ciepły prysznic lub zmieni pozycję. Jeśli skurcze ucichną to znaczy, że jeszcze nie pora. Jeśli natomiast przybiorą na sile i ich częstotliwość się zwiększy to znaczy, że trzeba powoli pakować rzeczy i wybrać się do szpitala. Lekarze kierują także swoje pacjentki na badanie KTG, które monitoruje częstotliwość skurczy, a także obserwuje pracę serca dziecka.

Jak czuje się mama?

W ostatnim tygodniu przyszła mama czuje się bardzo ociężale, bóle pleców doskwierają, nawet najmniejszy wysiłek może być wielkim utrudnieniem. Po ukończeniu czterdziestego tygodnia ciężarna powinna dużo wypoczywać i unikać samotnego wychodzenia z domu. W każdym momencie mogą teraz wystąpić pierwsze skurcze. Nie znaczy to jednak, że ciężarna powinna zrezygnować z ćwiczeń. Wręcz przeciwnie. Teraz każdy wysiłek, spacery z partnerem, sprzątanie, chodzenie po schodach mogą przyśpieszyć akcję porodową.

Jak rozpoznać akcję porodową?

Organizm przyszłej mamy może się teraz samoistnie oczyszczać. Biegunka występuje zazwyczaj kilka dni przed porodem i jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem.

Prawidłowy poród rozpoczyna się lekkimi skurczami macicy. Ból można porównać do bólu menstruacyjnego, z którym mierzy się większość kobiet w każdym miesiącu. Na początku skurcze są nieregularne. Większość położnych radzi, by po pojawieniu się pierwszych objawów spróbować jeszcze zasnąć, tak by organizm mógł się jeszcze trochę zregenerować przed dużym wysiłkiem. Zanim skurcze nabiorą na sile może minąć jeszcze kilka godzin, dlatego warto wykorzystać ten czas na odpoczynek.

Jeśli skurcze będą się pojawiać co 10 minut to sygnał, że trzeba jechać do szpitala. Ciężarna może także zauważyć odejście czopu śluzowego. Odejście wód płodowych oznacza, że druga faza porodu jest już bardzo blisko. Lepiej, żeby nastąpiło to po przyjeździe do szpitala.

Zanim pacjentka zostanie przyjęta na oddział zostanie podłączona do KTG. Lekarz zbada także rozwarcie szyjki macicy. W sali porodowej prowadząca położna będzie monitorowała całą akcję porodową. Dla umilenia czasu warto wziąć ze sobą ulubioną muzykę. Partner może wesprzeć przyszłą mamę swoją obecnością, a także brać czynny udział w porodzie.

39 tydzień ciąży
Series Navigation<< 39 tydzień ciąży
Last modified: 23 kwietnia, 2020
Close