Written by 9:00 am Kalendarz ciąży

34 tydzień ciąży

This entry is part 7 of 13 in the series Trzeci trymestr ciąży

34 tydzień to 8 miesiąc ciąży i 3 trymestr.

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży dziecko osiąga długość około 50 cm, a wagę około 2 kg. Od tej pory aż do porodu maluszek przytyje jeszcze około 1 kg. Tempo przybierania na wadze znacznie wzrośnie u dziecka, ale także u mamy i to nie tylko z powodu wagi maluszka.

Jak wygląda dziecko w 34 tygodniu ciąży?

W trzydziestym czwartym tygodniu maluch wygląda bardzo ładnie. Meszek, który do tej pory pokrywał całe ciało powoli zanika. Skóra staje się różowa i wygładzona. Paznokcie urosły już do czubka palców, maluszek może więc bez problemu się podrapać. W brzuszku mamy robi się coraz ciaśniej, dziecku powoli brakuje swobody przy wykonywaniu ruchów. Teraz każde kopnięcie mama czuje bardzo wyraźnie. W większości przypadków maluszek osiąga już pozycję główkową, czyli jest w gotowości do wyjścia na świat. Jeżeli płód nadal ułożony jest miednicowo, to znaczy, że ma coraz mniejsze szanse na obrócenie się na właściwą pozycję. W takiej sytuacji konieczne będzie cesarskie cięcie. Podczas wizyty u lekarza i badania USG na pewno dowiemy jak ułożone jest dziecko i jakie są rokowania.

Główka dziecka jest dosyć plastyczna, kości czaszki nie są mocno złączone. Wynika to z natury porodu. Elastyczna główka łatwiej przeciśnie się przez wąski kanał rodny. Po porodzie kości czaszki nadal będą miękkie, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe podtrzymywanie główki.

Wszystkie narządy wewnętrzne są już wykształcone. Gdyby w tym momencie doszło do porodu, wcześniak najprawdopodobniej mógłby funkcjonować tak samo jak noworodek urodzony o czasie. Oczywiście w niektórych przypadkach potrzebny będzie pobyt w inkubatorze, szczególnie, jeśli płuca nie dojrzały do końca. Zależy to od indywidualnej oceny zdrowia maluszka. Układ pokarmowy jest również przygotowany do przyjmowania i wydalania pokarmu matki. Enzymy trawienne działają prawidłowo. Dziecko urodzone w trzydziestym czwartym tygodniu bez problemu może być karmione piersią.

Co dzieje się u mamy?

W trzydziestym czwartym tygodniu mama musi się zmagać z wieloma dolegliwościami. Niestety do końca ciąży nieprzyjemne objawy będą się utrzymywały, a nawet nasilały. Wiele ciężarnych skarży się przede wszystkim na problemy gastryczne. Uciskająca macica utrudnia trawienie, co powoduje zgagę, wzdęcia i zatwardzenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na porcję posiłków, uważać, by nie były one zbyt obfite. Należy także unikać jedzenia, które wzmaga ten rodzaj objawów. Dieta powinna być bogata w błonnik, produkty lekkostrawne.

Coraz cięższy brzuch daje o sobie znać również w plecach. Ból pojawia się szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Przyszła mama musi dużo odpoczywać w pozycji leżącej oraz unikać schylania się. Pomocny jest także masaż pleców.

Szybszy wzrost wagi u ciężarnej wynika nie tylko z tego, że dziecko przybiera teraz szybko, ale również z nabierania wody w organizmie. Mogą pojawić się nieprzyjemne obrzęki stóp i rąk. Ciężarna przy takich objawach powinna codziennie kontrolować ciśnienie, wysoki poziom grozi niebezpiecznym dla życia matki i dziecka stanem przedrzucawkowym.

Zmiany hormonalne dokonujące się w organizmie mogą także wpływać na jakość widzenia przyszłej mamy. Może pojawić się uczucie dyskomfortu, suchości oka, co wynika z ograniczonej produkcji łez. Ten objaw jest na szczęście krótkotrwały, po porodzie wszystko wraca do normy. Wahania hormonów powodują także krwawienia z dziąseł. Jest to normalny objaw ciąży. Przy takich dolegliwościach należy zadbać o higienę jamy ustnej, by uniknąć zapalenia dziąseł. Każda infekcja jest niebezpieczna dla maleństwa dlatego nie można tego bagatelizować.

Co może niepokoić?

Przyszła mama coraz bardziej świadoma zbliżającego się terminu rozwiązania może czuć wewnętrzny niepokój. Jest to normalne uczucie towarzyszące każdej młodej mamie, tym bardziej, jeśli spodziewa się pierwszego dziecka. Dodatkowy stres mogą dołożyć pierwsze skurcze Braxtona-Hicksa, często mylone z właściwymi skurczami porodowymi. Są to tzw. skurcze przepowiadające, przygotowujące macicę do porodu. Zanikają przy zmianie pozycji lub wzięciu ciepłego prysznica. Jeśli nie ustąpią może to być sygnał, że rozpoczął się przedwczesny poród.

Teraz ruchy dziecka są bardzo wyczuwalne, mama bez problemu może określić czas aktywności i snu swojej pociechy. Ważne, by kontrolować i liczyć ruchy malucha. Jeśli mama poczuje, że dziecko od dłuższego czasu nie jest aktywne powinna zgłosić się do lekarza. Często trzeba pomóc maluszkowi „się przebudzić”, poklepując brzuch lub zmieniając pozycję.

35 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
Series Navigation<< 33 tydzień ciąży35 tydzień ciąży >>
Last modified: 8 kwietnia, 2020
Close