Written by 8:50 am Siatki centylowe, Rozwój dziecka

Słaby przyrost wagi u dziecka – kiedy powinniśmy zacząć się martwić?

Matka pochylająca się nad swoim dzieckiem

Narodziny dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Pewne jest, że nasze dotychczasowe przyzwyczajenia i zwyczaje zdecydowanie się zmienią, bowiem każde dziecko wymaga ogromnej uwagi. Już od pierwszych dni życia dbamy o to, aby nasza pociecha prawidłowo się rozwijała. Co jeśli dziecko pomimo tego, że staje się starsze, to jego waga nie rozwija się prawidłowo? Trzeba szybko i odpowiednio zacząć działać! Nawet u dzieci starszych powinniśmy kontrolować wagę na bieżąco.

Siatka centylowa – sprawdź czy waga rozwija się prawidłowo

Siatka centylowa to bardzo przydatne narzędzie, stosowane najczęściej przez lekarza, dzięki któremu możemy sprawdzić, czy wzrost i waga są odpowiednie. Jest to wykres, a także jedna z metod oceny rozwoju fizycznego naszego dziecka. Widoczne na niej są dwie osie- pozioma i pionowa. Na poziomej widoczny jest wiek dziecka, natomiast na pionowej waga (lub wzrost).

Na siatce możemy zauważyć kilka linii krzywych, które określane są właśnie centylami. To one określają wartość statystyczną w odniesieniu do wagi. Dokładnie wskazuje na to, jaki procent dzieci w tym samym wieku waży tyle samo, co aktualnie badane. Za niepokojące uważa się wartości poniżej 3, a także powyżej 97 centyla. W takim przypadku powinniśmy zgłosić się do lekarza, w celu skonsultowania i przeprowadzenia odpowiednich badań. Musimy także zareagować, kiedy widzimy dużą rozbieżność pomiędzy wagą, a wzrostem lub zauważalna jest nieharmonijna krzywa rozwoju naszego dziecka.

Przyczyny nieprawidłowego rozwoju wagi

Przyczyn niskiego przyrostu na wadze jest dość dużo, dlatego czasem ciężko jednoznacznie je stwierdzić. Przede wszystkim winny może być stopniowy spadek apetytu. Aby unikać tego typu sytuacji, nie możemy przekarmiać naszych pociech, a także musimy ograniczyć w pewnym stopniu węglowodany.

Przyczyną często nie braną pod uwagę są nadmierne emocje. Dziecko również może odczuwać stres, denerwować się, mieć pewne problemy, o których powinniśmy wiedzieć. Z badań wynika, że coraz młodsze dzieci mają objawy depresji, co jest niezwykle niebezpieczne i zagraża życiu dziecka! W skrajnych przypadkach może dojść nawet do ciężkiej choroby zwanej anoreksją.

Zobacz  Nauka literek - pomysły na edukacyjne gry i zabawy dla dzieci

Za przyczynę nieprawidłowego rozwoju wagi uważa się także celiakię, czyli chorobę trzewną. Objawy jej są bardzo intensywne, najczęściej biegunka i ostre bóle brzucha. Trwała nietolerancja glutenu najczęściej objawia się właśnie zaburzeniem wagi i wzrostu. Możliwym powodem mogą być także pasożyty, które również są niebezpieczne.

Dodatkowo znaczny wpływ mogą mieć także schorzenia układu pokarmowego, zaparcia, niedokrwistość, alergie, a także tzw. zespół złego wchłaniania się. Możemy to rozpoznać po bardzo cuchnących stolcach. Jeśli chociaż w najmniejszym stopniu podejrzewamy którąś z dolegliwości, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza w celu przeprowadzenia badań.

Kontrola wagi w pierwszych dniach życia

Na początku waga dzieci jest regularnie kontrolowana przez lekarzy. Później niestety już tylko sporadycznie, podczas bilansu lub szczepień. Dzieci z reguły na początku błyskawicznie zyskują na wadze. Przez pierwsze cztery miesiące waga naszych pociech rośnie o ok. 120-225 g tygodniowo, a półrocznego dziecka o ok. 50-80 g.

Jeśli noworodek oddaje prawidłowo mocz, jest spokojny po jedzeniu, regularnie domaga się karmienia, a także ssie efektywnie, nie musimy się niczym przejmować, wszystko przebiega prawidłowo. Trochę inaczej może to wyglądać u wcześniaka, dlatego zanim zaczniemy się poważnie martwić, powinniśmy w spokoju wszystko przeanalizować i nie wysnuwać pochopnych wniosków.

Integracja sensoryczna na czym polegają zaburzenia i terapia integracji sensorycznej
Ząbkowanie u dziecka
Last modified: 2 października, 2020
Close