Written by 9:40 pm Porady

Kiedy zacząć naukę pływania?

Zalety pływania zna chyba każdy z nas. Doskonale wpływa ono na pracę serca, wzmacnia mięśnie, uczy odpowiedniego oddechu, a co najważniejsze pozwala spalić wiele kalorii, przez co świetnie wpływa na przemianę materii oraz walkę z nadprogramowymi kilogramami. W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę pływania?

Basen dla niemowlaka

Wiele szkółek pływackich organizuje zajęcia na basenie już dla niemowląt, czyli dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1. roku życia. Oczywiście na zajęciach musi być obecny opiekun dziecka. Nie oczekujemy oczywiście, że maluszek, który jeszcze nawet nie chodzi, nauczy się pływać. Jest to jednak doskonały moment na to, aby mógł on się zapoznać z wodą, a co najważniejsze polubić ją. Dzieci w tym wieku są nad wyraz ciekawe świata, a w jego poznawaniu pomagają mu wszystkie zmysły.

Jeśli w tak młodym wieku dziecko polubi basen i wodę, to najprawdopodobniej będzie chciało rozwijać swoje umiejętności w przyszłości. Generalnie zajęcia na basenie dla niemowląt polegają na nauce ułożenia ciała na wodzie oraz wesołym pluskaniu. Dopiero później przychodzi czas na prawdziwą naukę.

Nauka pływania dla dzieci

Trenerzy pływania stoją na stanowisku, że nauka poruszania się w wodzie w sposób profesjonalny może być rozpoczęta w okolicach 3-4. roku życia. Wcześniej bowiem dziecko nie ma jeszcze na tyle skoordynowanych ruchów, aby móc opanować sztukę pływania. W tym jednak czasie jest się ono w stanie nauczyć najwięcej.

Dzieci są chłonne niczym gąbki, dlatego, jeśli tylko ciało im na to pozwala, to chętnie uczą się nowych rzeczy, takich jak pływanie. Oczywiście na początku dziecko zostaje zaznajomione z prostymi stylami pływackimi. Na trudniejsze, takie jak motylek, przyjdzie czas nieco później, gdy dobrze opanuje już podstawy.

Nauka pływania dla dzieci odbywa się także w szkołach. Dzięki pływaniu możemy zwalczyć różnego typu wady postawy, a także nauczyć dziecko aktywnego stylu życia. Niemniej jednak wiek szkolny to jeden z ostatnich momentów, aby podjąć treningi z zakresu pływania zawodowego, jeśli dziecko chciałoby rozwijać się w tej dziedzinie.

Pływanie w każdym wieku?

Tak naprawdę w każdym wieku możemy nauczyć się pływać. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby naukę pływania rozpocząć w wieku 20., 30., a nawet 60 lat i później. Niemniej jednak często ograniczeniem jesteśmy my sami. Im jesteśmy starsi, tym mniej mamy chęci do tego, aby uczyć się nowych rzeczy.

Często myślimy, że wiedza z zakresu właściwego ułożenia ciała na wodzie i technik oddechowych w ogóle nie jest nam potrzebna. Co więcej, jeśli nawet zdecydujemy się rozpocząć naukę pływania, możemy nie mieć czasu na to, aby ją dokończyć.

Warto więc odkryć przyjemność, jaką daje pływanie. Pamiętajmy, że umiejętności pływackie przydają się, chociażby w czasie wakacyjnego wyjazdu nad morze. Dzięki nim możemy w pełni skorzystać z wody w bezpieczny sposób. Na naukę pływania nigdy nie jest za późno — szkółki pływackie często organizują zajęcia nawet dla seniorów, którzy osiągają świetne efekty i doskonale radzą sobie w wodzie.

Artykuł powstał przy współpracy z sportfun.com.pl
Drewniane zabawki JaBaDaBaDo
Czym jest badanie Dopplera?
Last modified: 19 kwietnia, 2021
Close