Written by 9:02 am Porady

Czym jest badanie Dopplera?

USG Dopplera to nieinwazyjne badanie żył i tętnic, które pozwala wykryć wiele nieprawidłowości, a czasem wręcz uratować życie. Krążąca po naszym organizmie krew napotyka czasem na przeszkody takie jak zwężenia żył, zatory i innego rodzaju niedrożności. Badanie dopplerowskie pozwala je wykryć, nawet zanim jeszcze pojawią się objawy. Jak się do niego przygotować i czy jest bezpieczne?

Badanie USG Dopplera — jakie schorzenia potrafi wykryć?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania jest podejrzenie występowania zmian miażdżycowych w obrębie układu sercowo-naczyniowego, a także zakrzepica, żylaki oraz podejrzenia tętniaków. W wypadku zastawkowych wad serca tego typu badanie łączy się ze zwykłym badaniem USG mięśnia sercowego (tzw. echo serca).

Skierowanie może wystawić lekarz specjalista, a także lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, szczególnie gdy pacjent uskarża się na obrzęki i ból w obrębie kończyn dolnych oraz widocznie poszerzone żyły.

Badanie USG Dopplera stosuje się również przed kwalifikacją do zabiegów chirurgicznych, przy wykrywaniu chorób nowotworowych i ich różnicowaniu. Sprawdza się również w diagnostyce niepłodności u mężczyzn oraz przy wykrywaniu patologii ciąży związanych z niewłaściwym przepływem krwi w pępowinie lub w tętnicach płodu.

Badanie dopplerowskie — jak wygląda?

Badanie USG Dopplera jest bezinwazyjne, bezbolesne i wykonuje się je nawet u małych dzieci. Wygląda podobnie jak każde inne badanie ultrasonograficzne, podczas którego do Twojego ciała przykładana jest specjalna głowica.

Wystarczy wygodnie położyć się na leżance i odsłonić badaną część ciała, na którą następnie lekarz nakłada specjalny żel. Pomaga on w przenikaniu emitowanych przez urządzenie fal ultradźwiękowych, które odbierane są następnie przez podłączony do głowicy aparat. Na jego ekranie lekarz widzi to, co dzieje się w naszym ciele, jak przepływa w nim krew i czy na jej drodze nie znajdują się żadne przeszkody.

Badanie jest więc bezpieczne i jedyna różnica między nim a innymi badaniami USG, jaką możesz zaobserwować to dźwięk. Komputer przetwarza bowiem szum Twojej przepływającej krwi, dając tym samym lekarzowi kolejną (poza obrazem) wskazówkę do postawienia właściwej diagnozy. Wynik badania dostaniesz w formie opisu. Może on być wzbogacony o wykresy i kolorowe rysunki obrazujące Twoje naczynia krwionośne i płynącą przez nie krew.

Doppler USG — jak przygotować się do badania?

Jeśli jesteś już umówiony na badanie Dopplera, nie musisz się do niego specjalnie przygotowywać. Spokojnie możesz zjeść posiłek i zażyć wszystkie leki, które przyjmujesz. Jedynym wyjątkiem jest tu USG tętnic nerkowych oraz wątroby. Na te badania powinieneś zgłosić się na czczo. Wystarczy, że założysz na siebie coś wygodnego tak, żeby z łatwością odkryć przed lekarzem badaną część ciała.

Zabierz jednak ze sobą wyniki wcześniejszych badań, jeśli są one związane z diagnozowanym schorzeniem. Zapoznanie się z nimi pozwoli lekarzowi skupić swoje działania diagnostyczne na tym, co najważniejsze. Mogą też posłużyć do oceny postępu choroby lub efektów wdrożonego już wcześniej leczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z Mediderm.com.pl
Kiedy zacząć naukę pływania?
Wszystko o kokonie niemowlęcym. Po co kupować? Jaki wybrać? Do kiedy stosować?
Last modified: 14 lutego, 2021
Close