Written by 12:32 pm Porady

Wszystko o kokonie niemowlęcym. Po co kupować? Jaki wybrać? Do kiedy stosować?

Niemowlę śpiące w kokonie

Kokonik niemowlęcy stał się w ostatnich latach jednym z podstawowych elementów wyprawki malucha. Wielu rodziców nie wyobraża sobie, jak wyglądałyby ich pierwsze tygodnie spędzone z maluchem, gdyby wcześniej nie zaopatrzyli się w specjalne „gniazdko”. Czy naprawdę jest ono tak wspaniałe? Po co kupować kokon? W jakich celach można go wykorzystywać? I wreszcie – na co zwrócić uwagę, wybierając idealny model?

Czym tak naprawdę są kokony niemowlęce? Najłatwiej określić je jako materiałowe gniazdka, w których można ułożyć dziecko w pozycji leżącej. Ze względu na niewielkie rozmiary, idealnie nadają się dla noworodków. Produkty tego rodzaju najczęściej przypominają z wyglądu małe pontony. Brzegi są wyraźnie wzniesione i pogrubione, co ma za zadanie uniemożliwić maluchowi przeturlać się na zewnątrz gadżetu. Kokony są zwykle miękkie i przyjemne w dotyku.

W jakim celu stosować kokon niemowlęcy?

Kokony dla niemowląt posiadają wiele zastosowań. Przede wszystkim, świetnie spisują się jako alternatywa dla łóżeczka lub koszyka mojżeszowego. Docenią to szczególnie rodzice, którzy nie dysponują zbyt dużym mieszkaniem. Jeśli nie posiada się odpowiednio dużo miejsca na dodatkowy mebel, gniazdko przynajmniej do pewnego momentu może służyć za miejsce do spania. Dobrze jest też je wykorzystać, gdy potrzeba umieścić malca w zasięgu wzroku podczas wykonywania codziennych obowiązków. Kokonik można położyć na podłodze, na macie zabaw, na stole, łóżku itd. Jego spód jest bardzo miękki, więc dzidziusiowi na pewno będzie wygodnie. Ważne jednak, by gadżet nie był wykonany ze śliskiego materiału, szczególnie jeśli chce się go umieścić nawet na niewielkiej wysokości.

Kokonik może też posłużyć jako miejsce do pierwszych zabaw, przewijak lub wspomagacz do obracania malucha na bok w trakcie snu.

Jaki kokon niemowlęcy wybrać?

Kokon powinien być uniwersalny. Najlepiej więc wybrać taki o stosunkowo klasycznym kształcie „łódeczki”. Bardziej wymyślne wzory mogą okazać się mało praktyczne. Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonano gadżet. Unikajmy sztucznych tkanin, które mogą podrażniać skórę dziecka. Najlepiej sprawdzają się kokony uszyte z naturalnych tkanin, np. bawełny lub lnu.

Ważna jest tez kolorystyka. Na rynku spotkać można wiele modeli kokoników utrzymanych w przeróżnej stylistyce. Zaleca się jednak wybieranie produktów o stonowanych barwach, najlepiej pastelowych i możliwie najmniej pstrokatych. Takie gniazdka nie przebodźcowują dziecka i pozwalają mu się wyciszyć. Dobrze jest też zwrócić uwagę na jakość wykonania. Kokony muszą być stworzone z dbałością o każdy detal. Bardzo dobrze pod tym względem wypadają modele handmade. Tego rodzaju kokony niemowlęce można znaleźć w sklepie BabyLy – https://babyly.pl/kategoria/kokony/.

Do kiedy stosować kokon?

Kokon niemowlęcy sprawdza się najlepiej w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jego funkcjonalność spada, gdy maleństwo umie się już samodzielnie przewrócić na brzuszek, zaczyna raczkować i siadać. Wtedy to gniazdko ogranicza przestrzeń niemowlaka, a także jest zwyczajnie za małe. W zależności od indywidualnego tempa rozwoju dziecka, kokon najlepiej stosować do około 5. miesiąca.

Czym jest badanie Dopplera?
Cechy żywności ekologicznej
Last modified: 18 stycznia, 2021
Close