Written by 6:09 pm Kalendarz ciąży

Jedenasty tydzień ciąży

This entry is part 10 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Jedenasty tydzień ciąży zakończył właśnie okres zarodkowy. Od teraz dziecko w terminologii medycznej nazywane jest płodem. Powoli kończy się też pierwszy trymestr ciąży, najbardziej niestabilny i dynamiczny pod kątem rozwoju dziecka czas. Przez te pierwsze tygodnie wykształciły się wszystkie narządy i układy maluszka. Od teraz aż do dnia porodu będą one udoskonalać swoje funkcje i dojrzewać do życia pozapłodowego.

Jak wygląda maluszek w 11 tygodniu ciąży?

W jedenastym tygodniu maluszek mierzy około 5 cm długości i osiąga wagę około 10 gramów. Jego ciało nadal pozostaje nieproporcjonalne w porównaniu do ciała noworodka. Głowa stanowi połowę długości dziecka, a jego pozycja w dalszym ciągu jest widocznie podkurczona. Od tego momentu jego tułów zacznie się prostować. Za kilka tygodni na obrazie USG będzie można już zaobserwować właściwe proporcje.

Wątroba maluszka podjęła właśnie funkcję produkcji krwi. Za jakiś czas rolę tę przejmie szpik kostny i pozostanie tak do końca życia człowieka. Trzustka także się aktywizuje, rozpoczynając wydzielanie insuliny do krwi. Serduszko jest w pełni ukształtowane i wygląda jak serce noworodka.

Skóra dziecka powoli nabiera koloru. Twarz staje się coraz ładniej zarysowana. Na tym etapie najintensywniej rozwija się mózg maluszka. W ciągu jednej godziny powstaje około kilkunastu milionów neuronów. Równocześnie rozwijają się tkanki w mózgu, które będą w późniejszym czasie regulować zmysły.

Powoli rozwijają się także narządy rozrodcze wewnętrzne. Są one jednak zbyt małe, by były widoczne na obrazie USG. Z poznaniem płci dziecka rodzice muszą jeszcze poczekać kilka tygodni, czasami nawet dłużej. Możliwość jej określenia jest w dużej mierze podyktowana odpowiednim ułożeniem płodu podczas badania.

Łożysko jest już praktycznie przygotowane do roli głównego żywiciela maluszka. Sieć naczyń krwionośnych jest odpowiednio wykształcona. Relatywnie z rozwojem łożyska zanika ciałko żółte, które do tej pory dostarczało maleństwu pokarm.

Zobacz  24 tydzień ciąży

Jak czuje się mama?

Jedenasty tydzień ciąży w dalszym ciągu mija pod znakiem burzy hormonalnej. Wysokie wahania przynoszą wiele dolegliwości, które teraz mogą osiągać apogeum lub wręcz przeciwnie powoli się wyciszać. Kierunek zmian jest zależny od indywidualnych uwarunkowań. Jedne kobiety skarżą się na pogorszenie samopoczucia, a drugie cieszą się z poprawy.

Przyszła mama może teraz zauważyć w lustrze wiele korzystnych zmian. Zwiększony poziom progesteronu może odcisnąć pozytywny ślad w wyglądzie, przede wszystkim w ładniejszej cerze, lśniących włosach i ładnie zaokrąglonych piersiach. Przyrost wagi na tym etapie nie jest jeszcze widoczny. Średnio do jedenastego tygodnia ciężarnej przybywa około jeden kilogram, choć zdarzają się przypadki, kiedy przyszła mama traci na wadze. Tak sytuacja występuje, gdy ciężarną męczą nudności i wymioty. Taka zależność jest normalna i nie należy się nią przejmować. Wiele mam ma spore obawy wobec spadającej wagi w pierwszym trymestrze.

Teraz apetyt powinien się znacznie poprawić. Zwiększone porcje posiłków mogą wywołać uciążliwe zaparcia. Warto pomyśleć o profilaktyce i wdrożyć w życie odpowiednią dietę uzupełnioną o aktywność fizyczną. Jedzenie dużej ilości świeżych warzyw i owoców z pewnością pomoże walczyć z zaparciami.

Organizm mamy powoli przystosował się do nowej sytuacji, dlatego gwałtowne zmiany nastrojów, spadek libido mogą teraz minąć i wrócić do stanu sprzed ciąży. Wiele kobiet zacznie od teraz odczuwać pozytywną energię i zwiększoną ochotę na współżycie z partnerem.

W jedenastym tygodniu ciąży lekarz prowadzący może skierować przyszłą mamę na pierwsze badania prenatalne pod kątem chorób genetycznych i wad rozwojowych. Wykonuje się tzw. test PAPPA. Nie są one obowiązkowe, ich wykonanie zależy od woli rodziców.

Dwunasty tydzień ciąży
Dziesiąty tydzień ciąży
Series Navigation<< Dziesiąty tydzień ciążyPiąty tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close