Chcesz nauczyć pływać swojego malucha? Wspaniale! Sprawdź najpierw w jaki sposób to zrobić, aby mu nie zaszkodzić. Poniżej mamy dla Ciebie mały przewodnik, który zawiera wskazówki na temat tego, jak nauczyć pływać swoje niemowlę. Jest on podzielony na cztery części, aby czynność ta była jak najbezpieczniejsza dla Twojego maleństwa.
Planowanie nauki pływania niemowląt
W temacie nauki pływania swoich dzieci, rodzice często zastawiają się, który moment jest najlepszy aby zacząć. Odpowiadamy! Swoje maleństwo możesz zabrać na lekcję w każdym wieku. Dzieci rodzą się umiejętnością pływania, jednak bardzo szybko ją tracą, dlatego nie zaczynaj zbyt późno. Najlepszym momentem będzie okres przed skończeniem 6. miesiąca.
Kolejny aspekt to wsparcie dla rodzica podczas nauki pływania swojego maleństwa. Jeżeli sama nie czujesz się pewnie w wodzie to nie musisz się martwić. Wystarczy, że skontaktujesz się ze szkołą pływania – najprawdopodobniej instruktorzy będą z Tobą cały czas, aby zapewnić zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku odpowiedni komfort. Nie poddawaj się presji – to ma być miłe i przyjemne doświadczenie dla Was obojga, dlatego pamiętaj o małych krokach. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości to od razu podziel się nimi z lekarzem rodzinnym lub instruktorem pływania.
Przed lekcją nauki pływania pamiętaj, aby odpowiednio przygotować na to wydarzenie swoje dziecko. Możesz to zrobić np. poprzez bawienie się w nim wannie czy delikatnie polewając jego głowę wodą.
Szukając miejsca na naukę pływania wybierz ciepły basen do pływania dla niemowląt. Woda, która się w nim znajduje powinna mieć 32 stopnie.
Co należy zrobić przed pójściem na basen ze swoim niemowlęciem?
Przede wszystkim upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz na naukę pływania, jak np. odpowiednią pieluchę dla swojego małego pływaka. Pamiętaj również o tym, że nie powinno się pływać, kiedy maluch jest głodny bądź zaczyna się taki robić. Wystarczy, że dasz mu pół porcji jedzenia na pół godziny przed pływaniem, a drugie pół po lekcji. Istotna jest również cierpliwość i spokój – nie śpiesz się podczas przebierania i wchodzenia na basen. Lekcja powinna być rodzajem relaksu, a niemowlęta wychwytują nasz stres.
Czynności w wodzie
Kiedy już razem weszliście do wody czas na odpowiednie, lekkie chwyty – są one idealne do podtrzymywania dziecka w wodzie. Staraj się nie ściskać, ani nie chwytać dziecka za mocno. Możesz również położyć swoje dziecko na plecach, podeprzeć go głową i kołysać je delikatnie na boki.
Pamiętaj również o tym, aby się zrelaksować. Ciesz się tym czasem razem ze swoim maleństwem i nie zamartwiaj się jeśli ono płacze – możliwe, że nie jest to spowodowane i co najważniejsze – baw się dobrze! Wymyślaj różne, delikatne gry, dmuchaj bańki czy lekko chlap swoje dziecko po brzuszku.
Co należy robić po pływaniu?
Weź ze sobą na basen przekąskę, jeśli Twoje dziecko jest odstawione od piersi. Wszystkie dzieci po pływaniu są głodne, dlatego soczek, ciastko bądź owoc będą idealne. Co więcej, musisz mieć na uwadze że Twój maluch może zmoczyć ubranie w przebieralni, dlatego nie denerwuj się, jeżeli to zrobi. Owiń je czystą pieluszką i – jeżeli jest taka możliwość – daj przekąskę w ręce. W ten sposób je zajmiesz, a Ty spokojnie się przebierzesz.
Chcesz, aby Twój maluszek uczył się pływać w komfortowych warunkach?
Sprawdź ofertę Sport Trips:
https://sporttrips.net/nauka-plywania-praga-polnoc/
https://sporttrips.net/nauka-plywania-mokotow/
Last modified: 12 czerwca, 2023