Written by 10:23 am Niemowle

Pieluszkowe odparzenie skóry — na czym polega, jak się objawia i jak z nim walczyć?

Pieluszkowe odparzenie skóry może pojawić się u nawet najbardziej zadbanego dziecka. Odparzona skóra piecze, swędzi, czerwieni się. Gdy wilgoć, ciepło i bakterie mają na niej dalsze używanie, sytuacja może doprowadzić do zakażenia. Jak rozpoznać i jak zaradzić odparzeniu pieluszkowemu u bobasa?

Jakie są przyczyny powstawania odparzenia pieluszkowego skóry u dzieci?

Odparzenie pieluszkowe skóry pojawia się najczęściej latem, u dzieci, które noszą jeszcze pieluchy. To właśnie w czasie, gdy brykający maluch jest narażony na działanie wysokich temperatur, odparzenie może pojawić się z łatwością. Zgodnie ze statystykami, problem ten pojawia się na jakimś etapie życia u każdego dziecka. Wszystko przez to, że skóra malutkiego dziecka nie ma wykształconej jeszcze podstawowej bariery, która chroni je przed nadmiernymi przetarciami. Jest to warstwa lipidowa, a więc specyficzny płaszcz tłuszczyku, w który wyposażony jest już dorosły. U niemowląt natomiast dopiero się on formuje.

Gdy pieluszka jest winowajcą

Mimo naturalnych uwarunkowań do pojawienia się tego problemu małe dziecko ma też na szczęście rodziców, którzy powinni stać na straży kondycji jego skóry. Pieluszka u malucha powinna być zmieniana regularnie, nawet jeśli nasza pociecha jeszcze jej nie zmoczyła. Wszystko po to, aby dać odpocząć skórze od potu i gromadzących się w zwałach materiału bakterii i grzybów, czyli winowajców pieluszkowego zapalenia skóry. Dodatkowo w okresie letnim należy pozostawiać dziecko w pozycji leżącej na czystej nawierzchni bez żadnej pieluszki tak często, jak tylko się da.

Pieluszkowe odparzenie w wyniku reakcji alergicznej na pieluszkę

Pamiętajmy przy tym, że u niektórych dzieci stany zapalne pojawiają się głównie przez uczulenie na samą pieluszkę, jeśli używamy jednorazowych produktów. Reakcja alergiczna może rozwinąć się również wtedy, gdy używamy pieluch tetrowych. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy pielucha po praniu jest niedokładnie wypłukana ze środka piorącego.

Jak wygląda odparzenie pieluszkowe na skórze dziecka?

Odparzenie pieluszkowe rozpoczyna się w okolicach genitaliów oraz między pośladkami. Na początku obserwujemy zaczerwienioną skórę i jest to etap, na którym można jeszcze zatrzymać najgorsze. Istotne jest oczywiście wietrzenie oraz zadziałanie dobrymi preparatami łagodzącymi, które dadzą odpocząć podrażnionej skórze. Od lat mamy polecają sobie Sudocrem, który działa rewelacyjnie na wszelkie problemy skórne i który jest bezpieczny do stosowania u najmłodszych dzieci. Więcej o właściwościach tego specyfiku przeczytacie na stronie sudocrempolska.pl.

Co robić, gdy odparzenie pieluszkowe przechodzi w poważniejszą postać?

Jeśli jednak zaczerwienienie przechodzi w ostrzejsze stany, nie należy panikować. Ważne, aby zawsze wtedy, kiedy ze zwykłego zaczerwienienia rozlewa się rozległy rumień i jeśli pojawiają się dodatkowo wypryski, udać się do lekarza. Specjalista obejrzy skórę dziecka i zbada, jakie jest podłoże stanu zapalnego. Następnie, zaleci na pewno antybiotyki lub kortykosteroidy. W międzyczasie konieczne jest zdjęcie dziecku pieluszki i podanie środka przeciwbólowego (maluszek odczuwa na pewno ogromny dyskomfort). Pojawiające się nadżerki, czy ropne wydzieliny nie powinny być przez nas traktowane ani mąką, ani masłem, jak radzą niektóre internetowe poradniki. Bardzo ważne jest, aby ranki tak często, jak to możliwe przemywać, a następnie od razu suszyć.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Na koniec pamiętajmy: jeśli dziecko miało już raz odparzenia, istnieje możliwość, że będą się one powtarzać. Dlatego bardzo ważne jest, aby prewencyjnie smarować pupę i okolice intymne dziecka specjalnymi środkami zapobiegającymi powstawaniu odparzeń, a także, aby regularnie myć dziecko w emolientach. Wskazane jest również stosowanie zasypki (specjalnego specyfiku kupionego w aptece lub zwykłej mąki ziemniaczanej). Po każdej kąpieli lub myciu chusteczkami należy dziecko dokładnie wysuszyć. Dodatkowo należy dokładnie zweryfikować, czy dziecko nie leży w spoconej lub zalanej wodą z butelki odzieży.

Pierwsze święta i pierwsze kolczyki dla dziecka
Bugaboo_Cybex markowe wózki dla wymagających
Last modified: 21 lipca, 2022
Close