Written by 12:45 pm Uncategorized

W jakim wieku zakładać dziecku kolczyki?

Dylemat odnośnie do wieku, w którym rodzic powinien zdecydować się na założenie pierwszych kolczyków swojemu dziecku, jest dosyć powszechny. Jakie okoliczności brać pod uwagę podejmując decyzję w tej sprawie? Czy istnieją jakieś medyczne przeciwwskazania przekłuwania uszu niemowlakom? Która metoda zakładania kolczyków w gabinecie będzie odpowiednia dla małego dziecka?

Pierwsze kolczyki dla dziecka — czy wiek niemowlęcy jest odpowiedni?

Z punktu widzenia prawa, nie istnieje dolna granica, poniżej której nie można dziecku założyć pierwszych kolczyków. Z reguły jest to indywidualna i świadoma decyzja rodziców, która nie podlega żadnym nakazom lub zakazom.

Jeżeli chodzi jednak o przesłania medyczne, część lekarzy zaleca wstrzymanie się z tym zabiegiem co najmniej do piątego roku życia ze względu na możliwość wywołania u dziecka alergii kontaktowej w wyniku zetknięcia ciała dziecka ze srebrnym lub złotym kolczykiem. Rzeczywiście wymienione metale szlachetne w wielu przypadkach powodują alergię, natomiast sposobem, by uniknąć tego przykrego dla dziecka doświadczenia, jest zdecydowanie się na kolczyki dla niemowlaka wykonane z hipoalergicznego materiału, takiego jak czysty medyczny tytan lub plastik medyczny. Taką biżuterię można odnaleźć w ofercie szwedzkiej marki Blomdahl, której zarówno system przekłuwania, jak i antyalergiczne produkty jubilerskie zyskały popularność i zaufanie rodziców dzieci i niemowląt.

Jak przygotować dziecko do założenia pierwszych kolczyków

Jak wcześniej wspomniano pierwsze kolczyki dla dziecka, powinny być wykonane z całkowicie bezpiecznego, przyjaznego dla skóry i atestowanego materiału. Decyzja o tym, kiedy je założyć powinna spoczywać na rodzicach. Niektórzy wolą, by dziecko nie pamiętało tego wydarzenia, dlatego decydują się na wiek niemowlęcy, inni chcą pozostawić tę decyzję dziecku i czekają na moment, w którym będzie można się z nim swobodnie komunikować i rozmawiać o jego potrzebach. O ile kolczyki dla niemowlaka zakładane są bez jego świadomego udziału, o tyle u dzieci nieco starszych – 4 lub 5-letnich warto zdecydować się nie tylko na krótką rozmowę o samym procesie przekłuwania, ale również rozważyć wybór odpowiedniego i opatentowanego systemu bezpiecznego zakładania kolczyków, jakim jest metoda Blomdahl.

Dlaczego metoda Blomdahl sprawdza się u niemowląt i małych dzieci?

System Blomdahl to szczegółowo opracowana i opatentowana metoda zakładania pierwszych kolczyków, która jest niezwykle przyjazna dzieciom. Właśnie dlatego w tej procedurze przekłuwania stosowane są wyłącznie kolczyki dla dziecka, które są hipoalergiczne i bardzo bezpieczne, dzięki czemu nie powodują podrażnień, wysypki i ropnych zakażeń. Dodatkowo system Blomdahl daje nieocenioną możliwość wykonania dwóch dziurek przy jednym ukłuciu, co zdecydowanie pomniejsza stres lekko zdezorientowanego malucha.

Zarówno sprzęt, jak i kolczyki są absolutnie sterylne i bezpieczne, dzięki czemu nie ma ryzyka zarażenia maleństwa przewlekłą chorobą wirusową, co jest niezwykle istotne. Bezpieczeństwo tej metody daje rodzicom absolutną dowolność co do podjęcia decyzji o tym, czy kolczyki będą zakładane niemowlęciu, czy też starszemu dziecku.

Rodzice, którzy cenią sobie walory estetyczne, mogą wybrać kolczyki dla niemowlaka platerowane złotem lub srebrem. Są one specjalnie zaprojektowane tak, by części, na których znajduje się szlachetny metal, nie stykały się ze skórą malucha, dzięki czemu ryzyko wystąpienia alergii jest zminimalizowane.

O tym, kiedy dziecko będzie miało swoje pierwsze kolczyki, decydują rodzice i nie ma co do tego wątpliwości. O słuszności zakładania kolczyków niemowlętom można by było długo dyskutować, chociaż i tak pewnej i jednoznacznej odpowiedzi uzyskać się nie da. Wiadomą rzeczą jest to, że istnieje system Blomdahl, który umożliwia bezpieczne założenie kolczyków dzieciom w dowolnym wieku.

Jak wspierać odporność dzieci?
Last modified: 29 sierpnia, 2022
Close