Trzynasty tydzień ciąży to czas dużych zmian zwłaszcza dla mamy, dla której kończy się okres pierwszego trymestru oraz gwałtownych zmian hormonalnych, w następstwie których na tym początkowym etapie ciężarna doświadczyła tak wielu nieprzyjemnych symptomów. Wraz z rozpoczęciem się drugiego trymestru w trzynastym tygodniu ciąży samopoczucie wyraźnie się poprawi, choć oczywiście pojawią się nowe objawy, na które trzeba się będzie przygotować.
Jak rozwija się maluch?
W trzynastym tygodniu ciąży maluszek mierzy około 8 cm. Jego ulubionym zajęciem jest ciągły ruch. Dynamicznie rusza rączkami i nóżkami. Jego jeszcze małe rozmiary umożliwiają mu wykonywanie różnego rodzaju przewrotów i fikołków. Poprzez dotyk poznaje też swoje ciało, chwytając się za rączki czy trzymając pępowinę. Te żywiołowe ćwiczenia mają niezwykle istotny wpływ na należyty rozwój mięśni i koordynacji ruchowej.
Choć główka dziecka nadal stanowi większą część jego ciała, to rozbudowa tułowia intensyfikuje się dosyć wyraźnie. Twarz malca robi się coraz ładniejsza i wyraźniejsza z pierwszymi oznakami mimiki. Malec marszczy czoło, śmieje się, nadyma policzki. Te nieświadome działania koordynują pracę mięśni twarzy.
Narządy wewnętrzne nieustannie się rozwijają i pracują. Serduszko pompuje krew, nerki i układ pokarmowy przygotowują się do pracy układu trawiennego. Dziecko połykając płyn owodniowy sprawia, że układ trawienny zaczyna powoli pracować, a płuca ćwiczą oddychanie. Rozwija się zdolność rozpoznawaniu smaku, dziecko chętniej połyka płyn owodniowy, jeśli mama zjadła coś słodkiego. W trzynastym tygodniu ciąży rozpoczyna się także kształtowanie strun głosowych. Dzięki temu, tuż po porodzie mama będzie mogła usłyszeć pierwszy płacz swojego maleństwa.
Zewnętrzne narządy płciowe są coraz wyraźniejsze. Przy odrobinie szczęścia lekarz może stwierdzić płeć już na tym etapie. Zdarza się to dosyć rzadko, ale jest to możliwie, jeśli dziecko będzie odpowiednio ułożone.
Jak czuje się mama?
Mama może już odetchnąć z ulgą. Jeśli w pierwszym trymestrze męczyły ją wymioty, nudności to teraz rozpoczyna się okres zdecydowanego polepszenia samopoczucia. Trzynasty tydzień ciąży stanowi początek najprzyjemniejszego okresu, w którym ciężarna będzie cieszyć się nową i pozytywną energią.
Znacznie poprawi się apetyt, waga będzie wrastać około 0,5 kg tygodniowo. Ważne jest pilnowanie prawidłowego przyrostu masy ciała, by nie dopuścić do zbyt dużej wagi. Na tym etapie ciężko jest odmówić sobie przyjemności jedzenia, zwłaszcza jeśli apetyt się nasila. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek problemy ze zwiększoną masą ciała najlepiej skorzystać z porad dietetyka, który pomoże ustalić odpowiedni jadłospis. Zbyt duży przyrost wagi zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej, a także może negatywnie wpłynąć na prawidłowy wzrost maluszka.
W trzynastym tygodniu ciąży mama może poddać się pierwszym badaniom prenatalnym, na których określa się wady genetyczne. Badanie nie jest obowiązkiem, a ich wykonanie zależy tylko i wyłącznie od woli rodziców. Oczywiście lekarz prowadzący może także zalecić diagnostykę prenatalną, jeśli zauważył jakieś nieprawidłowości i chciałby je sprawdzić w szerszym i dokładniejszym badaniu.
W trzynastym tygodniu ciąży brzuszek przyszłej mamy staje się coraz bardziej wypukły. Macica rośnie i teraz ma rozmiar małej piłki. Tempo wzrostu brzuszka jest kwestią indywidualną. Jedne ciężarne mają już wyraźny brzuszek, a inne muszą jeszcze poczekać, nim ktoś z otoczenia zauważy jej odmienny stan.
Zakończenie pierwszego trymestru kończy też okres największego ryzyka poronienia. Teraz ciąża znajduje się w fazie stabilnej. Utrata ciąży na tym etapie zdarza się o wiele rzadziej, dlatego wiele par decyduje się podzielić wesołą nowiną właśnie w tym momencie, kiedy niepewny czas minie.
W trzynastym tygodniu ciąży łożysko powinno już pracować na wysokich obrotach i przejęć główną funkcję żywiciela maluszka. Intensywny wzrost łożyska może przynieść poczucie zmęczenia i zawroty głowy. Jest to zupełnie normalny objaw. Ważny jest odpoczynek i relaks. Choć teraz najprawdopodobniej mama będzie cieszyć się energią nie można dać się ponieść. Spokojny sen, odpoczynek, spokojne przerwy to podstawa zdrowej ciąży.
Tagi: pierwszy trymestr ciąży Last modified: 19 stycznia, 2020