Written by 12:24 pm Siatki centylowe

Jak czytać siatki centylowe? Poradnik dla młodych mam

Nadeszła upragniona, tak długo przez całą rodzinę wyczekiwana chwila – Twój dzidziuś się urodził i po upływie miesiąca – chociaż przez jakiś czas pozostawał pod opieką przychodzącej do domu położnej – trafia do lekarza na badanie wagi i wzrostu. Ty jako mama masz obowiązek zgłosić się na wezwanie, ponieważ chodzi przede wszystkim o sprawdzenie tempa rozwoju Twojego maleństwa i porównanie go ze wzrostem i przybieraniem na wadze innych milusińskich.

Tego typu kontrola jest przeprowadzana za pomocą siatek centylowych, dzięki którym jej wyniki zostaną zestawione z pomiarami – wybranych losowo – stu dzieci. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku płeć maluszka, bo siatki centylowe przewidują określone kryteria dla chłopców oraz inne w odniesieniu do dziewczynek.

Czy Twoje dziecko mieści się w normie?

Sprawdzenie tego jest zupełnie naturalną rzeczą i jako młoda mamusia musisz się na to nastawić, ponieważ Twój maleńki skarb będzie poddawany temu badaniu do piątego roku życia. Odczytu wyniku dokonuje się zarówno poziomo, jak i pionowo. Na siatce centylowej – poziomo – odnajduje się wiek dziecka, natomiast pionowo sprawdza się jego wagę.
Analogicznie postępuje się w przypadku siatki centylowej dotyczącej wzrostu, przy czym ciągle należy pamiętać o tym, że przewiduje ona inne parametry dla chłopców i dla dziewczynek.

Idealna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy waga i wzrost maluszka mieszczą się w tym samym kanale centylowym. Najczęściej sprawdzają to pielęgniarki, zanim dziecko zostanie wraz z mamusią poproszone do gabinetu pediatry.

siatka_centylowa_ocena_wzrostu_chlopcy wzrost_dz_max

Wynik 75 percentyli, czyli jaka informacja trafi do Ciebie mam0?

Jak już wcześniej wspomniano masz świadomość, że badaniu zostało poddanych sto malutkich pociech tej samej płci. Jeżeli po zbadaniu wagi Twój dzidziuś uzyskał wynik 75 percentyli, to jest to jednoznaczne z tym, że spośród stu ważonych dzieci 75℅ z nich jest lżejszych od Twojego dzidziusia. W odniesieniu do pozostałych 25℅ badanych dzieciaczków należy odczytać to w ten sposób, że są one cięższe od Twojej dzieciny.

Będzie ona poddawana temu badaniu co jakiś czas, więc z pewnością dowiesz się, czy jej rozwój przebiega zgodnie z normą i jest harmonijny z jednej strony, z drugiej natomiast usytuowany w tym samym kanale centylowym. Kanał centylowy należy rozumieć w tym przypadku jako wykres, czyli krzywą rozwoju dziecka.

Teraz już wiesz – wchodząc do pediatry – czy Twoje ukochane maleństwo prawidłowo przybiera na wadze i masz porównanie z innymi maluchami nie tylko tej samej płci, ale także w podobnym wieku.

Jeżeli Twój dzidziuś w świetle pomiaru mieści się w dolnej granicy normy, nie musisz od razu wpadać w panikę. Jest rzeczą oczywistą, że waga maluszka jest zależna od masy wyjściowej, tuż po urodzeniu, więc jeżeli dziecina była drobniejsza, to wcale nie znaczy, że z czasem nie nabierze ciałka. Najważniejszy mamusiu jest Twój spokój, bo on przeniesie się na samopoczucie Twojego maluszka i na pewno korzystnie wpłynie na jego rozwój w następnych miesiącach i latach.

Słaby przyrost wagi u dziecka - kiedy powinniśmy zacząć się martwić?
Tagi: , Last modified: 18 stycznia, 2020
Close