Written by 9:43 am Kalendarz ciąży

14 tydzień ciąży

This entry is part 1 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

Czternasty tydzień ciąży wyznacza początek drugiego trymestru. Pierwszy, najbardziej dynamiczny i niestabilny etap właśnie się zakończył, teraz pora na bardziej spokojny i łagodny w objawach czas ciąży

Jak rozwija się dziecko w 14 tygodniu ?

Z początkiem drugiego trymestru ciąży czyli od trzynastego-czternastego tygodnia tempo przyrostu wagi maluszka staje się bardziej indywidualne, tzn, że jedne dzieci będą szybciej przybierały na masie a drugie wolniej, choć oczywiście powinno się to odbywać w wyznaczonych granicach. Lekarz na każdym badaniu kontrolnym będzie monitorował proces wzrostu wagi, by określić czy pojawiają się jakieś nieprawidłowości. Na tym etapie malec mierzy średnio 10 cm, a jego waga wynosi około 50 g.

Twarz maluszka jest już bardzo podobna do twarzy noworodka. Linia noska i bródki jest ładnie zarysowana, oczka przesuwają się ku przodowi głowy. W czternastym tygodniu zaczynają już rosnąć włoski na czubku głowy, a także brwi i rzęsy. Ciało zaczyna pokrywać meszek, określany terminem lanugo. Jest on potrzebny do ogrzania ciała maluszka i chronienia go przed negatywnym wpływem wód płodowych. Za kilka miesięcy wraz z pojawieniem się tkanki tłuszczowej meszek zaniknie.

Maluch nadal intensywnie ćwiczy. Praktycznie cały czas znajduje się w ruchu, oczywiście poza porą, w której śpi. To pozwala mu kształtować swoje mięśnie, a także udoskonalać koordynację ruchową. Z czasem jego gimnastyka stanie się bardziej płynna i ekspresyjna.

W dalszym ciągu narządy wewnętrzne udoskonalają swoje funkcje. Nerki podejmują pracę wydalniczą, płuca ćwiczą oddychanie, a tarczyca rozpoczyna produkcję hormonów. U chłopców następuje pora na kształtowanie się narządu prostaty,  u dziewczynek natomiast jajniki przesuwają się do miednicy. Zewnętrzne narządy rozrodcze również są bardziej widoczne, co daje możliwość lekarzowi określenie płci malucha, pod warunkiem, że jest on dobrze ułożony podczas badania.

Proporcje ciała dziecka względem ostatnich tygodni ulegają znacznej zmianie. Co prawda główka nadal dominuje rozmiarem nad tułowiem, ale w dużo mniejszym stopniu. Szyja płodu się wydłuża. tak samo jak kończyny. Ciało maluszka jest bardziej wyprostowane, jeszcze niedawno skulony był jak robaczek, teraz coraz bardziej przypomina noworodka.

Łożysko jest już w pełni ukształtowane i podjęło wszystkie swoje funkcje: odżywczą, oddechową, wydalniczą. Chroni także płód przed bakteriami i wirusami, a także wydziela hormony, które warunkują prawidłowy wzrost dziecka. Odtąd na każdym badaniu ginekolog będzie starannie obserwował łożysko na obrazie USG. Mogą pojawić się niebezpieczne krwiaki lub inne nieprawidłowości. Wczesne wykrycie zmian gwarantuje szybkie ich wyeliminowanie i uniknięcie komplikacji.

Jak czuje się mama w 14 tygodniu ciąży?

Czternasty tydzień ciąży to moment przełomowy w samopoczuciu mamy. Ciało kobiety powinno być już przyzwyczajone do nowego stanu i bardziej odporne na zmiany hormonalne. Pierwszy trymestr minął pod znakiem dużych wahań, w konsekwencji których na ciężarną spadła cała masa nieprzyjemnych dolegliwości. Teraz większość z nich powinna ustąpić. Wiele kobiet w tym drugim okresie cieszy się świetnym zdrowiem, optymizmem, dobrą formą. Pojawia się tak jakby zupełnie nowa energia, która pomaga łagodnie przejść przez resztę ciąży.

Na co jednak należy się przygotować? Przede wszystkim na rosnący brzuszek. W pierwszym trymestrze prawie każda ciężarna wnikliwie obserwuje swój brzuch w nadziei, że w końcu zauważy jakieś zmiany. Teraz z tygodnia na tydzień z pewnością będą one widoczne. Rosnąca macica może uciskać na pęcherz, co kończy się częstymi wizytami w toalecie.  Może także doskwierać ból w pachwinach.

W drugim trymestrze ciężarna może zauważyć u siebie żylaki kończyn dolnych. Wynika to ze zwiększonej objętości krwi i ucisku macicy na naczynia krwionośne. Żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków należy unikać pozycji stojącej i spędzać czas odpoczynku leżąc z nogami uniesionymi do góry. Warto także do swojego codziennego życia włączyć ruch, wystarczy półgodzinny spacer. Trzeba pamiętać o swoim odmiennym stanie i unikać sportów ekstremalnych i zbyt dynamicznych. Rekomendowane są spacery, basen czy gimnastyka ciążowa. Każda przyszła mama powinna skupić się na takiej aktywności, która daje jej przyjemność, a także zamierzony efekt.

15 tydzień ciąży
13 tydzień ciąży
Series Navigation15 tydzień ciąży >>
Last modified: 19 stycznia, 2020
Close