Written by 9:31 am Ciąża

15 tydzień ciąży

This entry is part 2 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży maluszek mierzy już około 10 cm długości, a jego waga wynosi 60-70 gramów, także w porównaniu do poprzedniego tygodnia nie przybrał za wiele. Wynika to z tego, że u dziecka nie gromadzi się jeszcze tkanka tłuszczowa. Póki co tłuszcz zamienia się w energię. Maluch jest na tyle duży, że na obrazie usg jest możliwe poznanie jego płci. Niecierpliwi rodzice mogą umówić się w tym czasie na wizytę. Dziecko musi być dobrze ułożone, by lekarz mógł dokładnie określić płeć. Na tym etapie wynik często jest niejednoznaczny.

Jak wygląda maluszek?

Maluszek coraz bardziej przypomina budową noworodka. Jego nóżki są dłuższe od rączek, uszy w końcu zawędrowały na swoje właściwe miejsce, a oczy powoli schodzą się do przodu głowy. Skóra płodu jest bardzo cienka i prawie przezroczysta. Dokładnie widać wszystkie naczynia krwionośne. Całe ciało zaczyna powoli zakrywać tzw. meszek płodowy, który zaniknie około 8 miesiąca ciąży. Na czubku palców pojawiają się paznokcie.

Dziecko w brzuchu mamy powoli nabiera siły. Tkanka mięśniowa coraz lepiej się rozwija. Jego ruchy są skoordynowane i intencjonalne. Intensywnie ćwiczy zaciskanie pięści. Odruch ssania i połykania osiąga coraz wyższy poziom. Dzięki tym umiejętnościom maluch podejmuje pierwsze próby oddychania, a także przygotowuje się do ssania piersi. Oddychanie i ssanie to pierwsze, niezbędne umiejętności, które są potrzebne dziecku po narodzinach.

Ssanie kciuka ma także silny związek z emocjami malucha. Dziecko poprzez wkładanie rąk do buzi stara się uciszyć swoje negatywne emocje, a także emocje mamy, która powinna pamiętać, że wszelkie stresy i smutki dosięgają także maluszka, który teraz żyje w jej brzuszku. Ważne, by robić wszystko, by tych stresów unikać. Warto np. stosować techniki relaksacyjne, dużo odpoczywać. Według wielu lekarzy w piętnastym tygodniu ciąży zaczyna się tworzyć więź między matką a dzieckiem. Maluch może słyszeć już pierwsze dźwięki, także warto, by mama mówiła do niego na głos, głaskała brzuszek, czytała książki.

Zobacz  28 tydzień ciąży

Kości płodu są już prawie skostniałe. Gdyby w tym momencie wykonać zdjęcie RTG malucha, to można by było zobaczyć jego szkielet.

Co dzieje się u mamy?

Choć piętnasty tydzień ciąży mieści się w ramach drugiego trymestru, nie oznacza to, że mamę nie będą nękały żadne dolegliwości. Jest to co prawda najprzyjemniejszy okres ciąży, w którym przypływ nowej energii poprawia nastrój i chęć do działania, ale trzeba niestety przygotować się na kolejne nieprzyjemne objawy.

Przede wszystkim mogą pojawiać się wzdęcia i zgaga. Wilczy apetyt, który się teraz uaktywnił utrudnia prawidłową pracę jelit. Czasami ciężko jest powstrzymać silną chęć jedzenia, ale, żeby zapobiec problemom gastrycznym trzeba unikać obfitych porcji i pić dużo wody mineralnej. Mama powinna dbać przede wszystkim o to, by na talerzu lądowały zdrowe produkty, lekkostrawne dania z niską zawartością cukru. Za kilka tygodni lekarz prowadzący ciążę zleci badania na cukrzycę ciążową.

W piętnastym tygodniu ciąży niektóre mamy mogą zacząć zmagać się z żylakami kończyn dolnych. Zwykle zanikają one po porodzie, ale tych objawów nie można w żadnym wypadku bagatelizować. Ciężarna powinna dużo odpoczywać w pozycji leżącej na lewym boku, tak by nie uciskać na żyłę wrotną, pić dużo wody i unikać pozycji stojącej. Wskazane są także spacery i masaże stóp, które pobudzają krążenie.

Przyszła mama zaczyna powoli zauważać rosnący brzuszek. Macica jest już wyczuwalna, jej dno znajduje się między pępkiem a spojeniem łonowym. Od tej pory aktualna garderoba będzie musiała być powoli uzupełniana o nowe ciążowe fasony. Należy przede wszystkim odłożyć na bok uciskającą odzież, obcisłe spodnie muszą być zastąpione przez wygodne legginsy. Rosnący brzuszek może także przeszkadzać w nocy. Niektóre mamy muszą się wiele natrudzić, by znaleźć wygodną pozycję do spania.

Zobacz  26 tydzień ciąży

Co może niepokoić?

Niepokojące objawy, które mogą wystąpić u przyszłych mam często fundują niemały strach. Najczęściej ciężarne skarżą się na przyśpieszone bicie serca. Jest to stresujący, ale naturalny objaw, wynikający z większej objętości krwi w organizmie mamy.

U ciężarnej może pojawić się także krwawienie z nosa i dziąseł. Choć to również znajduje się w ramach ciążowych dolegliwości trzeba uważać, żeby nie rozwinęła się niepotrzebna infekcja. Na wizycie kontrolnej należy przedyskutować z lekarzem wszystkie niepokojące objawy. W razie potrzeby doktor zleci dodatkowe badania.

Może zwiększyć się także wydzielina z pochwy. O ile nie pojawi się krew ten objaw również mieści się w normie.

16 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
Series Navigation<< 14 tydzień ciąży16 tydzień ciąży >>
Last modified: 19 stycznia, 2020
Close