Written by 3:41 pm Kalendarz ciąży

20 tydzień ciąży

This entry is part 7 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

Ciąża jest już na półmetku. Teraz mama będzie mierzyć się z ostatnimi miesiącami, w trakcie których brzuszek urośnie do dużych rozmiarów. Dziecko jest już w pełni ukształtowane i będzie szybko przybierało na wadze.

Co dzieje się u maluszka?

Dwudziesty tydzień ciąży zamyka okres, w którym występował rozwój jakościowy młodego organizmu. Wszystkie ważne układy są już w pełni ukształtowane i od teraz będą tylko doskonalić swoje funkcje. Maluch rośnie intensywnie. W tym tygodniu waży około 310 g, a jego długość mierzona od główki do pośladków mierzy koło 17 cm. Z wyprostowanymi nóżkami może mieć nawet około 25 cm. Ten pomiar z uwagi na dużą ruchliwość dziecka i jego pozycję skurczoną jest bardzo ciężki do uchwycenia.

Z nowych zjawisk, które rozpoczynają swój rozwój to porost brwi, rzęs i włosów. Twarz maluszka staje się coraz ładniejsza i proporcjonalna, właściwie do porodu bardzo mało się zmieni. Gruczoły łojowe w dalszym ciągu produkują maź, która zabezpiecza skórę płodu przed płynem owodniowym. Maź razem z meszkiem zaniknie na koniec ciąży. Wcześniaki często rodzą się z meszkiem, który szybko się wyciera. Natomiast noworodki, które urodzą się po terminie są o wiele bardziej pomarszczone od tych, które urodziły się we właściwym czasie.

W dwudziestym tygodniu ciąży każda mama powinna już dokładnie czuć ruchy swojego dziecka, które intensywnie kopie, robi fikołki, przekręca się, rozciąga nóżki. Na podstawie tych ruchów ciężarna jest w stanie określić dzienny rytm funkcjonowania swojej pociechy, jego czas odpoczynku i aktywnych poczynań. Bardzo ważne, by obserwować te zachowania. Jeśli ciężarna czuje, że maluszek w brzuszku od dłuższego czasu nie daje znaku może spokojnie się położyć, pomacać brzuszek. W ten sposób może pobudzić malca do reakcji. Jeśli tak się nie stanie, a stan uśpienia będzie się przeciągał warto zgłosić się do lekarza.

Zobacz  35 tydzień ciąży

W dalszym ciągu doskonali się układ pokarmowy. Dziecko intensywnie połyka płyn owodniowy, co przygotowuje układ trawienny do swojej pracy. Ponadto trzustka, wątroba, żołądek i jelita powinny być zabezpieczone powłokami brzusznymi. Serce dziecka bije bardzo intensywnie i reaguje na bodźce z zewnątrz. Może np. przyśpieszyć swoją pracę pod wpływem hałasu, zmiany temperatury. Należy unikać sytuacji, które mogą sprawiać maleństwu jakikolwiek dyskomfort.

W dwudziestym tygodniu ciąży dziewczynki mają już w pełni rozwiniętą macicę. W jajnikach powinny być też zawiązki komórek jajowych. U chłopców natomiast jąderka rozpoczynają wędrówkę z jamy brzusznej.

Co dzieje się u mamy

Mama jest już na półmetku swojej ciąży. W tym tygodniu powinna zgłosić się na badania połówkowe, w trakcie których lekarz za pomocą USG będzie wykonywał dokładne pomiary poszczególnych partii ciała. Zmierzy długość kości udowej, ramiennej, obwód główki, oceni prawidłowy rozwój narządów płciowych. Dzięki temu można wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju maleństwa i podjąć odpowiednie kroki, jeśli dzieje się coś niedobrego.

Dwudziesty tydzień ciąży jest naznaczony przede wszystkim coraz bardziej wyraźnymi ruchami  dziecka. Teraz ciężarna na własnej skórze może przekonać się o swoim stanie. Do tej pory świadczył o tym wynik badania usg, teraz rosnący brzuch i akrobacje maleństwa dają niepodważalne potwierdzenie wyników badań.

W dalszym ciągu przyszłą mamę mogą męczyć dolegliwości z poprzedniego tygodnia. Obrzęki, żylaki, zwiększony apetyt to niestety jedne z wielu objawów z którymi trzeba się mierzyć. Niestety pojawią się też nowe symptomy, np. świąd na skórze brzucha czy też pierwsze skurcze przepowiadające. Zwykle przyszłe mamy wpadają w panikę, obawiając się przedwczesnego porodu. Wystarczy tylko łagodnie zmienić pozycję, a skurcze powinny samoistnie zaniknąć. Macica powoli przygotowuje się do wysiłku porodu, dlatego ćwiczy skurcze już od połowy okresu ciąży.

Zobacz  26 tydzień ciąży

Na tym etapie może pojawić się melaza, czyli gwałtowny wyrzut melaniny na skórze ciężarnej. Uwidacznia się to przede wszystkim na twarzy w postaci piegów i brązowy plam. Po porodzie objaw ten powinien zaniknąć, wiele kobiet u których symptom ten się przedłuża decyduje się na zabiegi kosmetyczne, usuwające nieestetyczne przebarwienia.

Brzuszek mamy intensywnie rośnie. Teraz już nie dą się ukryć ciąży nawet pod luźnym ubraniem. Ciężarna może teraz liczyć na gesty uprzejmości od obcych ludzi. Ustępowanie miejsca w autobusie, przepuszczenie w kolejce do kasy w sklepie to jedne z tych, z którymi spotyka się przyszła mama. Dzięki takim zachowaniom ciężarna może czuć się jeszcze bardziej wyjątkowo.

21 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
Series Navigation<< 19 tydzień ciąży21 tydzień ciąży >>
Last modified: 24 stycznia, 2020
Close