Written by 9:00 am Kalendarz ciąży

32 tydzień ciąży

This entry is part 5 of 13 in the series Trzeci trymestr ciąży

32 tydzień to 8 miesiąc ciąży i 3 trymestr.

Trzydziesty drugi tydzień ciąży stanowi okres, w którym maluch powoli przygotowuje się do wyjścia na świat. Jego narządy są w pełnie ukształtowane, istnieje nawet szansa, że po urodzeniu płuca mogłyby podjąć swoją pracę bez pomocy inkubatora, choć bezpieczna granica sięga dopiero trzydziestego ósmego tygodnia ciąży.

Jak wygląda dziecko w 32 tygodniu ciąży?

Maluszek czuje zapewne, że ma coraz mniej miejsca. Macica i wody płodowe nie zwiększają już swojej objętości, a on sam przybiera na wadze bardzo szybko. Teraz jego waga wynosi około 1800 g, a długość ponad 40 cm. Wzrost malca powoli wyhamowuje. Do końca ciąży urośnie kilka cm. Waga natomiast w porównaniu do obecnego stanu może się nawet podwoić.

Brwi i rzęsy maluszka już urosły, tak samo jak paznokcie na paluszkach. W dalszym ciągu następuje natomiast porost włosów na główce. Dziecko wygląda praktycznie jak normalny noworodek, tylko skóra może być jeszcze trochę przezroczysta z widocznymi naczyniami krwionośnymi pod jej powierzchnią. Wraz z przyrostem tkanki tłuszczowej stanie się jednak lekko zaróżowiona.

Ruchy dziecka w 32 tygodniu ciąży

Gdyby możliwe było obserwowanie dziecka w brzuchu mamy w trzydziestym drugim tygodniu ciąży z łatwością można by porównać jego gesty do aktywności noworodka. Nieustannie ssie kciuk, rusza rączkami i nóżkami, ziewa, połyka płyn owodniowy uśmiecha się, robi różne minki oraz ćwiczy ruchy oddechowe. Dokładnie ta gama zachowań będzie towarzyszyła dziecku tuż po narodzinach.

Dziecko przybiera na wadze głównie dzięki odkładaniu się tkanki tłuszczowej i rozwojowi mięśni, który w połączeniu z rozwojem mózgu i układu obwodowego wpływają na to, że ruchy maleństwa są bardziej skoordynowane i intencjonalne. Mama może to odczuć na swojej skórze, szczególnie kiedy maluszek powoli i płynnie przesuwa rączkę lub nóżkę. Na tym etapie płynność tę bez problemu można uchwycić wzrokiem, obserwując jak pod skórą przesuwa się z jednej strony na drugą rączka lub nóżka maleństwa.

Dziecko może już powoli zmieniać pozycję. Co prawda ma jeszcze trochę czasu, by ułożyć się główką do dołu, ale wiele maluszków już teraz obraca się do pozycji wyjściowej. Proces ten trwa najczęściej do trzydziestego szóstego tygodnia. Po tym okresie raczej nie udaje już się zmienić pozycji z uwagi na zbyt mało miejsca w macicy.

Samopoczucie mamy w 32 tygodniu ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to doskonały czas, by zacząć urządzać pokój dziecinny. Wiele mam zapewne już dużo wcześniej podjęło pewne kroki wicia gniazdka. W pierwszej kolejności należy jednak przygotować wyprawkę do szpitala. Spakowana torba powinna znajdować się w widocznym miejscu, by w alarmowej sytuacji zaoszczędzić sobie stresu z poszukiwaniem walizki. Jak spakować torbę? Każdy szpital posiada własne wytyczne w kwestii zawartości wyprawki, dlatego koniecznie trzeba wcześniej się dowiedzieć, jak to wygląda w przypadku wybranego oddziału położniczego.

Rosnący brzuszek będzie przysparzał teraz niemało kłopotów. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać. Uciążliwe bóle w krzyżu są teraz normą każdego dnia. Dodatkowo mogą pojawić się nieprzyjemne naciski macicy na rwę kulszową, a to z z kolei może wywołać gwałtowne skurcze i spięcia w pośladkach i udach. Także ruchy dziecka dają czasami w kość. Kopniaki w żebra nie należą do najprzyjemniejszych.

W dalszym ciągu macica uciska na żołądek i jelita, dlatego zgaga i wzdęcia pojawiają się dosyć często. Cierpi także pęcherz. Mama może odczuwać pieczenie i wzmożoną chęć na oddawanie moczu.

Ciężarna może także miewać problemy z równowagą. Takie zachwiania są bardzo groźne, bo grożą upadkiem. Trzeba zachować wszelką ostrożność, by unikać nagłych zmian pozycji, bo to one najczęściej doprowadzają do zaburzeń równowagi. Rozciągająca się skóra na brzuchu niestety często pokrywa się pęknięciami, czyli rozstępami. Można działać profilaktycznie, używając specjalnych specyfików nawilżających, nie daje to jednak gwarancji. Powstawanie rozstępów często ma podłoże genetyczne.

Na skórze mama może odczuwać nieprzyjemny świąd. Może to świadczyć o cholestazie. Chorobie, która dotyka ciężarne, które wykazują wysoką nadwrażliwość na hormony ciążowe. Nie zawsze jednak większe stężenie estrogenu i progesteronu działa niekorzystnie na organizm mamy. Wiele kobiet cieszy się gładszą cerą, gęstszymi i lśniącymi włosami, zdrowymi paznokciami. Wszystkie zmiany i te dobre, i złe wynikające ze zmian hormonalnych, po porodzie zanikną.

33 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
Series Navigation<< 31 tydzień ciąży33 tydzień ciąży >>
Last modified: 8 kwietnia, 2020
Close