31 tydzień to 7 miesiąc ciąży i 3 trymestr.
Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży zbliża małymi krokami przyszłą mamę do dnia poznania swojego maleństwa. Prawidłowo przebiegająca ciąża kończy się między trzydziestym szóstym a czterdziestym drugim tygodniem. Tylko 4 % kobiet rodzi w terminie, wyznaczonym przez lekarza.
Jak wygląda dziecko w 30 tygodniu ciąży?
Teraz maluch intensywnie przybiera na wadze, a tempo jego wzrostu maleje. Na tym etapie waży około 1500 g i mierzy około 45 cm długości. W brzuszku robi się coraz ciaśniej, tym bardziej, że objętość wód płodowych od kilku tygodni się nie zwiększa i stoi w miejscu. Na własnej skórze odczuwa to również mama, dla której ruchy maleństwa są teraz dużo bardziej intensywne. Na brzuchu ku radości rodziców widoczne są także uwypuklenia w momencie kiedy malec przesuwa rączką lub nóżką.
Jak rozwija się dziecko w 30 tygodniu ciąży?
Dziecko cały czas pije płyn owodniowy. Dzięki temu nieustannie praktykuje mechanizm oddychania, a także udoskonala pracę układu pokarmowego. Według niektórych teorii połykanie płynu pomaga dziecku radzić sobie z odczuwaniem stresu. Tak, maluszek w brzuchu mamy, choć jest mu dobrze i czuje się bezpiecznie może miewać chwile słabości i czuć się zagrożone. Występuje to w momencie, kiedy na na stres narażona jest ciężarna. Dziecko doskonale wyczuwa niepokój mamy.
Układ nerwowy intensywnie się rozwija. Wzmaga się aktywność kory mózgowej, pojawiają się połączenia między neuronami w mózgu. To z kolei wpływa pozytywnie na rozwój efektywniejszej koordynacji ciała, sprawia, że malec w brzuchu mamy zaczyna już myśleć, a narządy wewnętrzne sprawniej pracują. Nadal najmniej dojrzałym narządem są płuca dziecka, pęcherzyki płucne w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży nie są wystarczająco rozwinięte, by podjąć samodzielną pracę. Reszta układów jest już praktycznie gotowa do swoich ról.
Na tym etapie ukształtowane jest już uosobienie dziecka. Jego temperament można rozpoznać, obserwując jego aktywność. Jeśli maluch intensywnie się rusza, energicznie wymachując rączkami i nóżkami, istnieje duża szansa, że po narodzinach wzmożona aktywność będzie dominująca w jego zachowaniu.
Jak czuje się mama?
Brzuch mamy przybrał naprawdę pokaźny rozmiar. Macica nieustannie się rozrasta, w tym momencie znajduje się pod klatką piersiową. Mama z pewnością czuje duży ciężar, co daje wyraz w bólach pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Ciężarna powinna starać się jak najwięcej odpoczywać. Ostatni etap ciąży powinien mijać na relaksie i spokoju, by magazynować siły, niezbędne do naturalnego porodu, który pochłania sporo energii.
Ciężarna w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży może zauważyć wyciek pokarmu z piersi, to znak, że gruczoły przygotowują się do produkcji mleka. Zdarza się, że wyciek jest tak intensywny, że zanieczyszcza bielizną. Warto wtedy zaopatrzyć się w wkładki laktacyjne.
Ciężarna w dalszym ciągu musi zmagać się z dokuczliwymi objawami, wynikającymi z ucisku macicy na narządy zewnętrzne. Taki stan będzie się niestety utrzymywał do końca ciąży, a niektóre symptomy mogą się nasilić. Zadyszka, bóle placów, problemy trawienne, zatwardzenie to cała gama dolegliwości, które nie ustąpią aż do dnia rozwiązania. Ciężarna powinna teraz starać się zjadać mniejsze posiłki. Zbyt obfite dania grożą zatwardzeniem, zaparciami. Oprócz tego mogą się także pojawić problemy z widzeniem.
W ostatnim trymestrze typowym objawem są obrzęki nóg. Jest to jak najbardziej normalna oznaka ciąży. Przy tego typu objawach konieczne jest monitorowanie ciśnienia, które może skakać wysoko w górę. Zbyt duże tętno jest zagrożeniem dla zdrowia dziecka.
Choć trzydziesty pierwszy tydzień ciąży dzieli od dnia rozwiązania jeszcze kilka tygodni, na wszelki wypadek warto mieć już przygotowaną torbę do szpitala. Mama na pewno już wie, w jakim szpitalu będzie rodzić. Każdy oddział położniczy ma swoje własne wymagania i wskazania co do zawartości wyprawki szpitalnej. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, co konkretnie ma się znajdować w walizce, żeby nie było później niespodzianek.
Na ostatnim etapie mama może czuć się niespokojna i pełna obaw. Takie emocje towarzyszą prawie każdej kobiecie, która zbliża się do porodu, tym bardziej, jeśli będzie to jej pierwszy raz. Ciężarne boją się o zdrowie maluszka i swoje, a także o to, czy podołają wyzwaniu, które na nich czeka. Ważne, by w tych momentach wątpliwości mama miała wokół siebie osoby, które ją wesprą i dodadzą otuchy. Pozytywne nastawienie ułatwia przejście całego procesu.
Last modified: 8 kwietnia, 2020