Written by 9:00 am Kalendarz ciąży

28 tydzień ciąży

This entry is part 1 of 13 in the series Trzeci trymestr ciąży

28. tydzień to 7. miesiąc ciąży, początek 3 trymestru.

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży mija pod znakiem dalszych zmian w rozwoju maleństwa. Najdynamiczniejsze transformacje płód ma już za sobą. Ostatnie tygodnie to czas na doskonalenie funkcji życiowych i dojrzewanie narządów, tak by mogły one podjąć swoją czynność poza brzuszkiem mamy.

Ile waży dziecko w 28 tygodniu ciąży?

Maluszek waży już ponad kilogram, trochę więcej niż opakowanie mąki. Jego wzrost wynosi teraz około 36 cm. Proporcje ciała są już właściwe i przypominają noworodka. Powoli zaczyna zanikać meszek płodowy, który stanowił barierę ochronną przed szkodliwym działaniem wód płodowych, a także odgrywał istotną rolę w termoregulacji organizmu. Teraz funkcję tę przejmuje tkanka tłuszczowa. Cały czas rosną też włosy i paznokcie, ta kwestia zależy jednak od indywidualnych uwarunkowań. Jedne noworodki rodzą się z bujną czupryną, a drugie zupełnie łyse, pozbawione owłosienia na głowie.

USG w 28 tygodniu ciąży

Najważniejsze zmiany jakie dokonują się w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży to rozwój mózgu. Na płaskiej powierzchni zaczynają pojawiać się fałdy, bruzdy. W dalszym ciągu płuca produkują surfaktant. Na tym etapie jego ilość jest jeszcze zbyt niska, by umożliwić prawidłowe oddychanie. Na badaniu USG widoczne są już narządy rozrodcze, ryzyko błędnego określenia płci jest minimalne, choć zdarzają się przypadki, w których mama w dniu porodu otrzymują niespodziewaną informacje o innej płci.

Ruchy dziecka w 28 tygodniu ciąży

Maluszek ma coraz mniej miejsca na swoje akrobacje. Z tygodnia na tydzień przestrzeń w macicy będzie się zmniejszać, uniemożliwiając tym samym wykonywanie swobodnych ruchów. Nie zniechęci to jednak dziecka przed ciągłym rozciąganiem się, podkurczaniem nóżek, wymachiwaniem rączkami. Na własnej skórze pozna się na tym mama, dla której każdy ruch pociechy będzie teraz wyraźniej odczuwalny. W niektórych przypadkach na tym etapie dziecko układa się główkowo, przyjmując prawidłową pozycję do porodu.

Zobacz  36 tydzień ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży to dobry okres na nawiązanie więzi między dzieckiem a matką. Maluszek staje się teraz bardziej otwarty na wszelkie interakcje. Reaguje na głos mamy, jak i na jej dotyk. Warto zatem, by mama jak najwięcej odzywała się do swojej pociechy, czytała bajki, głaskała brzuszek.

Jak czuje się mama w 28 tygodniu ciąży?

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży ciężarną mogą męczyć uciążliwe symptomy. Nie są one zaskoczeniem, bo część z nich pojawiła się już wcześniej. Niektóre znane już dolegliwości będą się niestety nasilać, a głównym winowajcą jest rozrastająca się macica. Pierwsza rzecz to problemy jelitowe. Mogą pojawić się zaparcia, wzdęcia i hemoroidy. Te ostatnie są najbardziej nieprzyjemnym objawem ciąży i sieją niemały dyskomfort. Przyszła mama może czuć silne swędzenie i przeszywający ból, a w sporadycznych przypadkach także krwawienie. Zwykłe siadanie może przynieść dużo komplikacji.

Rosnący brzuch będzie coraz bardziej utrudniał poruszanie się. Kobiety w ciąży często skarżą się także na problemy z zasypianiem, ponieważ nie mogą znaleźć wygodnej pozycji do snu. Niestety taka sytuacja może utrzymywać się do końca porodu, dlatego nieprzespane noce należy uzupełniać odpoczynkiem w ciągu dnia.

Wskazówki dla mamy w 28 tygodniu ciąży

Ostatni etap ciąży powinien upływać w atmosferze spokoju i relaksu. Jeśli przyszła mama ma jeszcze jakieś sprawy do załatwienia teraz jest ostatni dzwonek. Później będzie tylko trudniej. Dlatego warto w tym czasie:

  • zapisać się do szkoły rodzenia
  • skompletować wyprawkę dla dziecka
  • zadbać o zakupy do szpitala

W spokojnej atmosferze odpoczynku przyszła mama może też zacząć przeglądać poradniki dla rodziców, rozmawiać z doświadczonymi matkami i słuchać ich rad w kwestii wychowania dziecka.

Mimo sporego ekwipunku i problemów ciężarna nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej, która powinna być odpowiednio dawkowana. Najważniejsze to nie przeciążyć kręgosłupa i mięśni macicy, która w zbyt drastycznych sytuacjach może rozpocząć swoją pracę wcześniej. Lekarze polecają spokojne spacery na świeżym powietrzu i pływanie. Przydatna jest także z perspektywy ciężkiego porodu gimnastyka ciążowa, która przygotowuje mięśnie całego ciała do dużego wysiłku.

29 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
Series Navigation29 tydzień ciąży >>
Last modified: 30 marca, 2020
Close