Written by 9:25 am Porady

Co zrobić, gdy dziecko za dużo czasu spędza ze smartfonem?

Smartfony, to niezwykłe urządzenia o wielkich możliwościach. Telefony już dawno przestały służyć tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości. W przypadku dzieci może to jednak w pewnym momencie wymknąć się spod kontroli. Co wówczas zrobić? Pomocna może być kontrola rodzicielska na Android.

Wiele zagrożeń i uzależnienie

Najnowocześniejsze technologie, to prawdziwe dobrodziejstwo naszych czasów. Komunikacja oraz zdobywanie wszelkich informacji jeszcze nigdy nie były tak proste i szeroko dostępne. Niestety, niesie to ze sobą całych szereg zagrożeń. I jak to zwykle bywa — dotyczą one w szczególności dzieci. Nie oznacza to oczywiście, że dorośli są od nich wolni — uzależnienie od telefonu jest obecnie jednym z najpopularniejszych.

W przypadku dzieci natomiast — zarówno młodszych, jak i nastoletnich — dochodzi do tego wpływ na ich rozwój, a także wszelkie niebezpieczeństwa z tego wynikające. Zbyt częste spędzanie czasu przed smartfonem może spowodować pogorszenie się wyników w nauce, jak również wpływa na to, że dziecko przenosi swoje życie do świata wirtualnego, stopniowo oddalając się od domowników i otaczającej go rzeczywistości.

Można tego uniknąć, ograniczając czas, jaki spędza dziecko przed ekranem telefonu. Tylko jak to zrobić, jednocześnie nie zabierając mu smartfona (potrzebuje go w końcu do kontaktu z rodzicami i otoczeniem)? Mamy kilka pomysłów.

Zablokuj niebezpieczne miejsca

Zastanawiając się nad ograniczeniem czasu dziecka w świecie wirtualnym, można się natknąć na określenie kontroli rodzicielskiej. Co to takiego?

Jest to specjalny system, który pozwoli na właściwe zarządzanie rodzicom telefonem ich pociechy. Przy jego pomocy można m.in. zablokować aplikacje oraz strony internetowe, z których dziecko nie będzie mogło korzystać. Kluczowy jest tutaj rodzaj posiadanego w telefonie oprogramowania, jednak najczęściej każdy system udostępnia odpowiednie narzędzia do wprowadzenia pewnych ograniczeń — szczególnie te najnowocześniejsze.

Zobacz  Misie szumisie - jak działają?

Kontrola rodzicielska w Androidzie jest najczęściej dostępna po wejściu w ustawienia telefonu, gdzie tworzy się profile użytkownika. Należy wówczas tylko utworzyć profil z ograniczonym dostępem i ustalić zabezpieczający kod PIN oraz oczywiście ustalić miejsca, do których dziecko nie będzie miało dostępu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, kiedy dziecko nie posiada jeszcze własnego smartfona, a korzysta z telefonu rodzica.

Pomoże odpowiednia aplikacja

Jeśli podstawowa, systemowa kontrola rodzicielska na Android nie będzie wystarczająca, masz do wyboru kolejne możliwości. W przypadku, kiedy telefon Twojego dziecka wymaga naprawdę dużej ochrony, najlepiej jest zainstalować odpowiednią aplikację.

Obecnie istnieje ich naprawdę sporo, posiadają przy tym specyficzne funkcje, takie jak choćby lokalizacja telefonu pociechy. Aplikacje tego typu są najczęściej dostępne w dwóch wersjach — do zainstalowania na telefonie dziecka i rodzica. Oczywiście zarządzaniem tym systemem, jak też filtrowaniem treści zajmuje się rodzic.

To, jak wiele zabezpieczeń potrzebujesz, z pewnością zależy od wieku Twojego dziecka oraz problemów, którym chcesz zapobiec. Bogaty wybór różnego rodzaju osłon z pewnością będzie pomocny, ale nic nie jest w stanie zastąpić czujnego oka i intuicji rodzica. A jeśli chcesz skutecznie ograniczyć czas spędzany przed telefonem, zaproponuj ciekawe wspólne zajęcie, które odciągnie dziecko od smartfona.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl
5 podstawowych cech lamp do pokoju noworodka
Czy potrzebujemy pakietów medycznych?
Last modified: 17 listopada, 2020
Close