Written by 10:43 am Porady

Z czym można pomylić łuszczycę?

Chorób skóry jest cała masa. Jedną z nich jest łuszczyca. Okazuje się jednak, że właściwe rozpoznanie tego schorzenia nie jest wcale takie proste. Suchy oraz łuskowaty wygląd skóry może być objawem ogromnej liczby chorób dermatologicznych.

Szczególnie jedna choroba jest bardzo podobna do łuszczycy. Chodzi tutaj o AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Liczba podobieństw między tymi schorzeniami jest tak ogromna, że niektórzy lekarze mają ogromne problemy z tym, aby je rozróżnić. W dzisiejszym artykule odpowiadamy, z czym można pomylić łuszczycę.

Z czym można pomylić łuszczycę?

Łuszczyca to choroba rozwijająca się z powodu niewłaściwej pracy układu odpornościowego człowieka. Wspomniany układ zbyt mocno stymuluje wzrost komórek skóry. To powoduje, że zamiast martwych komórek odrywających się od skóry w sposób naturalny, dochodzi do tego, że warstwa komórek na powierzchni skóry gromadzi się w sposób nadmierny, co w konsekwencji prowadzi do utworzenia się tzw. skorupy.

Czynnikami przyczyniającymi się do powstawania łuszczycy są stres, leki (m.in. beta-blokery), choroby, a także suche i zimne powietrze. Jeśli pacjent chorujący na łuszczycę będzie zmagał się jednocześnie z zadrapaniami bądź oparzeniami słonecznymi, to będzie to mogło doprowadzić do zaostrzenia objawów tej choroby.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wywoływana jest przez całą masę zróżnicowanych czynników – wpływy środowiskowe, alergeny, ekspozycja na bakterie i wiele, wiele innych. Osoby chorujące na AZS obserwują u siebie zaostrzenie objawów choroby, gdy często stosują mydła, mają kontakt z detergentami do prania, wybranymi pokarmami, alergenami środowiskowymi (m.in. kurzem i zwierzętami), wirusami, zimnym i suchym powietrzem czy materiałami swędzącymi (m.in. wełną). Reakcje skórne przy AZS pojawiają się także wtedy, gdy pacjent sporo się stresuje oraz jest narażony na dużą zmienność temperatur.

Gdzie pojawia się łuszczyca, a gdzie atopowe zapalenie skóry?

AZS to schorzenie, które zazwyczaj pojawia się na tak zwanych „zakrętach” skóry – mowa tutaj o zgięciach łokci czy kolanach. Z kolei łuszczyca pojawia się nie tylko na łokciach czy kolanach, ale również na plecach czy głowie. Są pacjenci, u których zmiany o charakterze łuszczycowym pojawiają się na całej powierzchni ciała. Wspólne miejsce dla występowania obu chorób (AZS i łuszczycy) to pośladki, skóra głowy, twarz. Pojawienie się łuszczycy często może również doprowadzić do obrzęków, sztywnienia stawów oraz przyczynić się do pogorszenia wyglądu paznokci.

Zobacz  Jak powinno się wybierać ubranka dla niemowlaka?

U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry pojawiają się plamy koloru czerwonego bądź brązowo-szarego. W niektórych przypadkach obszary chorobowe na skórze różnią się i wyglądają jak małe, nieco podniesione nierówności. W niektórych przypadkach mają na sobie skorupę oraz wysięk rozmaitych płynów. W łuszczycy mamy do czynienia ze zgrubiałymi, czerwonymi plamami, na których tworzą się srebrzystobiałe łuski. Najczęściej plamy te są zlokalizowane w wybranych miejscach ciała, a nie na całej skórze.

Więcej informacji znajdziesz na centrumluszczycy.pl/
Zadbaj o bezpieczeństwo dziecięcej skóry w 4 krokach!
5 podstawowych cech lamp do pokoju noworodka
Last modified: 8 grudnia, 2020
Close