Written by 3:00 pm Kalendarz ciąży

26 tydzień ciąży

This entry is part 13 of 14 in the series Drugi trymestr ciąży

Dwudziesty szósty tydzień ciąży kończy najprzyjemniejszy drugi trymestr. Od tej chwili mama będzie miała niestety pod górkę. Wróci część dolegliwości z pierwszego okresu ciąży oraz pojawią się zupełnie nowe objawy, które będą siać niemały dyskomfort w codziennym życiu.

Jak wygląda malec

Malec nieustanie przybiera na wadze i w dwudziestym szóstym tygodniu wynosi ona około jednego kilograma przy około 30 cm długości ciała. Rozmiary małego człowieka są więc całkiem spore. Od tego tygodnia szanse na przeżycie poza organizmem mamy rosną z tygodnia na tydzień. Niestety tak wczesny poród nie uchroniłby maluszka przed szeregiem wad rozwojowych.

Wszystkie narządy, układy dziecka regularnie przygotowują się do samodzielnej pracy. Minie jeszcze trochę czasu zanim dojrzeją do właściwego poziomu, który pozwoliłby na spokojne i bezpieczne życie maleństwu poza bezpieczną macicą mamy. Płuca potrzebują najwięcej czasu. W tym tygodniu powinny już rozpocząć wydzielanie surfaktantu. Jest to związek, dzięki któremu pęcherzyki płucne nie sklejają się podczas wydechu. Właściwy poziom tej substancji dziecko osiągnie około trzydziestego szóstego tygodnia, dlatego wcześniejszy poród grozi niewydolnością oddechową. Oczywiście medycyna doskonale radzi sobie z takimi przypadkami.

W dalszym ciągu doskonalą się narządy zmysłu. Maluszek z tygodnia na tydzień coraz lepiej słyszy dźwięki i zaczyna wyraźnie na nie reagować. Mama może wyczuć niespokojne zachowanie maluszka, jeśli w jej pobliżu panuje hałas. Ciężarna powinna więc unikać miejsc, w których gra głośna muzyka. Uspokajająco na dziecko może działać relaksująca muzyka i głos matki, który malec rozpoznaje bez problemu.

W tym tygodniu można także zaobserwować wrażliwość malca na światło. Powieki maluszka powoli się otwierają. Jeśli do brzuszka zostanie przyłożona włączona latarka mama może spodziewać się gwałtownego kopniaka. Identycznie dzieje się z dotykiem na które dziecko również zaczyna reagować.

Zobacz  32 tydzień ciąży

Ruchy dziecka w dwudziestym szóstym tygodniu są coraz bardziej skoordynowane. Układ nerwowy i błędnik są na tyle rozwinięte, że pozwalają maluszkowi kontrolować swoje akrobacje. Ciężarna na tym etapie powinna już rozpoznawać okresy snu i aktywności swojej pociechy.

Jak czuje się mama

Dwudziesty szósty tydzień ciąży stanowi granicę pomiędzy drugim i ostatnim trymestrem. Ostatni etap przyniesie mamie niemałe trudności. Oprócz fizycznych zmian ciężarną mogą dotknąć rownież problemy natury psychicznej związane z lękiem przed porodem, jak i samym macierzyństwem. Widoczny i coraz cięższy brzuch uświadamia przyszłej mamie, że rozwiązanie zbliża się wielkimi krokami, a tym samym duża odpowiedzialność za opiekę i wychowanie maleństwa. Pierwsze takie rozterki pojawiają się na samym początku ciąży. Pogłębiające się lęki mogą sygnalizować tzw. depresję ciążową, dlatego niezbędna jest właściwa reakcja mamy i jej najbliższego otoczenia. Ważne, by ciężarna potrafiła rozmawiać o swoich obawach i właściwie układać swoje myśli w głowie. Czasami wystarczy rozmowa z doświadczoną przyjaciółką, czasami konieczna jest wizyta u profesjonalisty.

Ostatni trymestr to ciąg nieustannych zmagań z dokuczliwymi bólami. Przede wszystkim nasila się ból w odcinku krzyżowym. Możne go łagodzić masażami i odpowiednim odpoczynkiem. Rozpychająca się macica zaczyna uciskać na narządy. Niebawem pojawią się trudności z oddychaniem, bóle w pachwinach, problemy jelitowe. Niestety mama będzie potrzebowała dużej dozy cierpliwości, by móc spokojnie przejść przez ostatni etap.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży to doskonały czas, by zapisać się do szkoły rodzenia. Taki przygotowujący kurs przed porodem jest bardzo pomocny. Powinno w nim brać udział oboje rodziców. Podczas szkolenia mama i tata nauczą się właściwych reakcji podczas porodu, a także zapoznają się z podstawowymi zasadami pielęgnacji noworodka. Zajęcia teoretyczne i praktyczne w jakimś stopniu napewno przybliżą przyszłych rodziców do przyszłych obowiązków.

Niepokojące objawy takie jak obrzęki kończyn dolnych, zbyt wysokie ciśnienie, wymioty, silne zawroty powinny być jak najszybciej konsultowane z lekarzem. Objawy mogą być niegroźne i przejściowe, ale mogą też być sygnałem dla groźnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze czy zatrucie ciążowe.

27 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży
Series Navigation<< 25 tydzień ciąży27 tydzień ciąży >>
Last modified: 29 marca, 2020
Close