Dwunasty tydzień ciąży zamyka okres pierwszego trymestru. W tym czasie ryzyko utraty ciąży znacznie maleje, samoistne poronienia z przyczyn naturalnych zdarzają się dużo rzadziej. Od tej pory większość lekarzy kieruje ciężarne na pierwsze badanie usg, choć z wielu przyczyn takie badanie przeprowadza się na wcześniejszym etapie. Rodzice mogą wtedy usłyszeć pierwsze bicie serca swojego maluszka. Choć genitalia płodu są już wykształcone na obrazie usg nie są jeszcze widoczne, więc zazwyczaj nie można określić jeszcze płci naszego dziecka.
Rozwój dziecka w 12 tygodniu ciąży
W dwunastym tygodniu ciąży ruchy dziecka nie są jeszcze wyczuwalne przez mamę, chociaż w brzuchu wykonuje ono niemałe ćwiczenia akrobatyczne. Dziecko energicznie rusza nóżkami i rączkami( jego kończyny są już w pełni wykształcone co zobaczymy na USG), odbija się od ścian macicy i próbuje wykonywać pierwsze fikołki.Waga malucha wynosi około 14 g, a długość ciemieniowo-siedzeniowa około 6 cm. Wielkością maluch przypomina śliwkę.
W okresie dwunastego tygodnia narządy wewnętrzne są już ukształtowane, ale oczywiście nie są w pełni rozwinięte. Przez następne miesiące cały układ maluszka będzie dojrzewał w brzuchu mamy aż do końca ciąży. W tym czasie płód zaczyna połykać płyn owodniowy. Nerki rozpoczynają pracę i produkują mocz. Na obrazie usg można zobaczyć, jak malec ssie kciuka. Rozpoczyna się także intensywny rozwój mózgu, dlatego każda mama powinna kłaść szczególny nacisk na unikanie substancji mogących negatywnie wpłynąć na prawidłowy przebieg tego procesu. Szczególnie groźne są alkohol i nikotyna. Ciężarna nie powinna również przebywać w miejscu, w którym pali się papierosy. Bierne palenie jest równie niebezpieczne.
Dwunasty tydzień ciąży w opinii wielu lekarzy to także czas emocjonalnego rozwoju dziecka. Maluszek może już reagować na dotyk brzucha, czuje ból, może nawet płakać. Ważne, by w tym czasie mama unikała stresu, relaksowała się i dużo wypoczywała. Dlatego warto poświęcić już trochę czasu na to aby wejść w pierwsze interakcje z naszym dzieckiem, zacząć do niego mówić, puszczać mu muzykę.
Maluch ma już ładnie wykształconą buzię. Rozstaw oczu jest prawidłowy, a linia nosa i brody jest już zaznaczona.
Co czuje mama?
Dwunasty tydzień ciąży kończy powoli okres nieprzyjemnych dolegliwości. Nudności, senność, nadmierne zmęczenie powoli maleją. Ciężarne zyskują w zamian więcej energii i wigoru. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ciele kobiety. Ustępuje także ciągłe parcie na mocz. Może pojawić się za to nieprzyjemna zgaga, która jest udręką wielu kobiet w ciąży. Można sobie ulżyć, stosując odpowiednią dietę. Skutecznym produktem w walce ze zgagą są np. płatki migdałów.
Zmiany hormonalne dają się również poznać na skórze. U jednych kobiet cera staje się ładniejsza, jednolita i wygładzona, a u drugich niestety mogą pojawiać się nieestetyczne plamy, trądzik i uczucie suchości. Na całym ciele w związku z wyrzutem melatoniny mogą ciemnieć pieprzyki, piegi i inne znamiona. U wielu kobiet gęstnieją włosy.
Intensywny wzrost łożyska przekłada się na wahania poziomu cukru, co z kolei może powodować zawroty i bóle głowy, nieraz kończące się niebezpiecznym omdleniem. Upadki w ciąży są groźne dla życia i zdrowia malucha. Ważne, by przyszła mama wykształciła w sobie zdrowe nawyki żywieniowe, unikała prostych cukrów i stawiała na produkty najwyższej jakości. Każda ciężarna przy prawidłowym przebiegu ciąży powinna również regularnie ćwiczyć, spacerować i wzmacniać swoje mięśnie. Warto zapisać się na zajęcia dla ciężarnych. Profesjonalny trener pomoże stworzyć odpowiedni program.
W dwunastym tygodniu ciężarna może zauważyć zwiększoną wydzielinę z pochwy, co wynika ze zmian hormonalnych. Jest to naturalny objaw, pod warunkiem, że wydzielina jest przejrzysta i bezzapachowa. Jeśli pojawi się swędzenie, niejednorodna konsystencja i brzydki zapach to jest to sygnał, że mogła wdać się infekcja. Lekarz prowadzący powinien zlecić badania i przepisać odpowiedni antybiotyk. Ważne przy takim schorzeniu jest zachowanie wszelkich zasad higieny.
Co może niepokoić w dwunastym tygodniu?
W pierwszym trymestrze ciąży mogą pojawiać się sporadyczne plamienia z dróg rodnych w skutek złuszczania się błony macicy. Jeśli krwawienie nie jest obfite, to jest to całkiem normalne zjawisko. Jeżeli natomiast krwawienie jest silne i towarzyszy temu silny ból w podbrzuszu należy szybko zgłosić się do szpitala. Takie objawy mogą sygnalizować poronienie.
Tagi: pierwszy trymestr ciąży Last modified: 19 stycznia, 2020