Written by 10:13 am Rozwój dziecka

Zabawki, które pomogą rozwinąć kreatywność dziecka

Zabawki wspomagajace rozwoj dziecka

Wykorzystaj odpowiednio dobrane zabawki aby stymulować rozwój kreatywności swojej pociechy.

Jeszcze nie tak dawno wybór zabawek dla dzieci był bardzo mocno ograniczony. Dzieci miały do dyspozycji wyłącznie pluszowe misie, lalki czy też konia na biegunach. Na całe szczęście sytuacja uległa znacznej poprawie i obecnie na rynku zabawek co chwila pojawiają się nowe produkty. Dawniej maluchy musiały bardzo mocno polegać wyłącznie na sile własnej wyobraźni – obecnie mogą korzystać z zabawek, które znakomicie stymulują ich kreatywność i pobudzają wszystkie zmysły. W tej publikacji postaramy się przyjrzeć właśnie tym zabawkom, które pomagają maluchom rozwinąć swoją kreatywność.

Zabawki rozwijające kreatywność

Twórcze podejście i duża doza wyobraźni to nie tylko cechy prawdziwego artysty. Okazują się one pomocne również w codziennym życiu. Dlatego też od najmłodszych lat warto rozwijać kreatywność malucha. Pomagają w tym odpowiednio dobrane zabawki.

Kreatywne zabawki to zabawki plastyczne

Znakomita większość dzieci kocha rysować i kolorować. Mogą w ten sposób wyrazić to co w nich drzemie. Okazja do twórczej ekspresji z całą pewnością wpływa korzystnie na kreatywność i pozwala rozwinąć zdolności manualne. Wszelkie zabawy plastyczne są idealną okazją do pobudzenia wyobraźni młodego człowieka. Najmłodszym dzieciom wystarczy zapewnić dostęp do kredek i farbek. W przypadku starszych dzieci można pomyśleć o bardziej złożonych zestawach plastycznych ( kolorowanki, wycinanki itd. )

Rozbudź kreatywność dzięki muzyce

Pozytywny wpływ muzyki na rozwój dzieci udowodniono naukowo już dawno temu. Muzyka działa kojąco, pozwala maluchowi się wyciszyć, zrelaksować oraz zasnąć. Bez względu na to czy maluch posiada predyspozycje do śpiewania czy też nie, warto zapewnić mu dostęp do zabawek muzycznych i prostych instrumentów. Dzięki zabawkom muzycznym młody człowiek uczy się poczucia rytmu, kształtuje swój słuch i pobudza kreatywność.

Układanki oraz puzzle na pobudzenie wyobraźni

Układanie puzzli to rozrywką, którą docenią nie tylko dzieci ale również i dorośli. Wystarczy wybrać zestaw puzzli dopasowany do wieku i zdolności. W przypadku maluchów wystarczą proste zestawy składające się z kilkudziesięciu elementów, starsi mogą sięgnąć po puzzle z tysiącem elementów lub więcej. Układanie puzzli rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka, pobudza ciekawość oraz uczy cierpliwości i wytrwałości. Układanie puzzli to również sposób na wyciszenie i relaks po dniu aktywności w przedszkolu lub na podwórku.

Czytanie i kreatywność

Na sam koniec nie można zapomnieć o książkach, które stanowią doskonałe źródło kreatywności. Czytanie lub słuchanie jak rodzice czytają książkę pozwoli dziecku pobudzić wyobraźnię i zachęci do twórczego, logicznego myślenia.

Okienko między lekcjami? Nie pozwól się nudzić swojemu dziecku
Integracja sensoryczna na czym polegają zaburzenia i terapia integracji sensorycznej
Last modified: 23 czerwca, 2022
Close