Written by 12:04 pm Porady

Gdy dziecko wybiera to co chce robić w ciągu dnia – zalety wychowawcze

Metoda Montessori to w zasadzie kompletny system wychowawczy, a jednym z jego głównych założeń jest umożliwienie dzieciom dokonywania samodzielnych wyborów w kwestii tego, co chcą w danej chwili robić. Rozwiązanie to wdraża się również w innych systemach edukacyjnych i wychowawczych. Dlaczego warto to robić?

Decyzyjność i asertywność

Pozwolenie dziecku decydować, jakich aktywności będzie się podejmować w ciągu dnia, daje szereg korzyści wychowawczych. Przede wszystkim pozwala wyćwiczyć w dziecku decyzyjność. Wie ono, że samo decyduje o swoim życiu, co przekłada się na dorosłość, kiedy człowiek potrafi podejmować decyzje, w tym również te bardzo ważne. Co więcej, człowiek wychowany w przedszkolu Montessori będzie czuł sprawczość, wiedząc, że podjęte przez niego decyzje rzeczywiście są wdrażane. Ponadto za sprawą dokonywania własnych wyborów już w dzieciństwie, człowiek uczy się asertywności. W ten sposób nabiera nawyku samodzielnego decydowania o tym, co robi, bez względu na to, co mówią i czego oczekują od niego inni.

Kształtowanie pasji

Nie bez powodu uważa się, że przedszkole Montessori pomaga w kształtowaniu pasji. Otóż maluch nie jest zmuszany do żadnych aktywności. W tym przypadku dziecko robi to, co sprawia mu przyjemność, zatem podejmuje się działań, którym chce się oddawać w całości. W konsekwencji w końcu udaje mu się znaleźć pasję, którą rozwija.

Przedszkole Montessori, czyli wolność i wsparcie

Być może niektórym wydaje się, że w przedszkolu Montessori każdy robi co chce, a powszechna wolność dochodzi do granic absurdu. Nic z tych rzeczy. Dziecko ma wolność w zakresie wyboru aktywności, jednak znajduje się pod stałą opieką wykwalifikowanych osób. Co więcej, choć dziecku niczego się nie narzuca, przedszkole Montessori zapewnia pełne wsparcie w każdym obszarze. Założeniem metody jest bowiem stawianie na wolność dziecka z podkreśleniem, że w każdej sytuacji, gdy jest to potrzebne, otrzyma ono stosowną pomoc.

Zapraszamy po więcej informacji: Przedszkole Montessori Poznań.

Sportowe obuwie dla dziecka - jakie wybrać?
Fajne zabawki na prezent dla dzieci do 6 lat
Last modified: 20 stycznia, 2023
Close