Written by 5:51 pm Kalendarz ciąży

Trzeci tydzień ciąży

This entry is part 3 of 13 in the series Pierwszy trymestr ciąży

Trzeci tydzień ciąży to właściwie sam jej początek. Właśnie w tym okresie dochodzi do zapłodnienia. Plemnik spotyka się z komórką jajową w jajowodzie kobiety, dając początek nowemu życiu. W początkowej fazie rozwoju powstaje komórka, zygota, która intensywnie się dzieli. Równocześnie zapłodniona komórka rozpoczyna wędrówkę z jajowodu do macicy.

Mniej więcej trzy dni po zapłodnieniu w jajowodzie znajduje się zarodek, składający się z szesnastu komórek, tzw. blastomerów, które tworzą zbitą kulę. Wewnętrzna część komórki będzie podstawą dla rozwoju płodu, zewnętrzna wytworzy później łożysko. Zarodek wyglądem przypomina owoc morwy, dlatego nazywany jest morulą. Na tym etapie dziecko posiada już wszystkie geny, które otrzymał od swoich rodziców.

Czwarty dzień od zapłodnienia mija pod znakiem kształtowania się blastocysty. Między komórkami zarodka pojawia się płyn, w związku z czym komórki zaczynają się rozpychać i tworzyć tak jakby okrąg, gdzie z jednej strony gromadzą się komórki z wewnętrznej części zarodka, z których niedługo wykształci się płód. Na tym etapie zanika również osłonka przejrzysta, co umożliwi zarodkowi implantację.

Szóstego dnia po zapłodnieniu zarodek najprawdopodobniej przebył już swoją drogę z jajowodu do macicy mamy. Jest więc już gotowy do zagnieżdżenia. Implantacja polega na tym, że zarodek wrasta się w błonę śluzową macicy, gdzie będzie rozwijał się przez cały okres ciąży aż do rozwiązania.

Kiedy zarodek zagnieździ się już w macicy można już spokojnie mówić o właściwej ciąży. Teraz rozpoczną się wszystkie zmiany hormonalne, które będą przygotowywały ciało mamy do stworzenia odpowiednich warunków dla zdrowo przebiegającej ciąży.

Jak czuje się mama w 3 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży przyszła mama raczej nie powinna odczuwać niestandardowych dolegliwości. Dopiero co zaszło do zapłodnienia, więc pojawienie się jakichkolwiek sygnałów jest raczej mało prawdopodobne. Wszelkie odczuwalne zmiany mogą dać o sobie znać pod koniec trzeciego tygodnia, w momencie, kiedy zakończy się proces implantacji zarodka do błony śluzowej macicy. Wówczas w organizmie mamy zaczną szaleć hormony, na co emocje kobiety są bardzo podatne.

Zobacz  Czwarty tydzień ciąży

Pierwszym objawem ciąży są zbyt emocjonalne reakcje kobiety na wszystko, co dzieje się w jej otoczeniu. Ten rodzaj odczuć przeżywa większość kobiet przed pojawieniem się miesiączki, dlatego często dochodzi się do błędnych wniosków w kwestii zdiagnozowania przyczyn zbyt emocjonalnych uniesień. Myśl, że za kilka dni pojawi się krwawienie jest więc uzasadniona.

Jeśli oprócz zmian nastrojów pojawią się też inne symptomy można się powoli zastanawiać nad ich przyczyną i pomyśleć o teście ciążowym. W aptekach dostępne są testy, które wykazują hormon HCG już sześć dni po zapłodnieniu. Dla uspokojenia myśli i pewności warto przeprowadzić sobie taką domową diagnostykę. Jeśli na teście pojawią się dwie kreski z wizytą u lekarza trzeba jeszcze poczekać. Zarodek na obrazie usg będzie widoczny w przyszłym tygodniu.

Trzeci tydzień ciąży to dla kobiety dopiero początek ciążowych dolegliwości. Częstsze wizyty w toalecie to wynik zamian hormonalnych, które wpływają na intensywniejszą pracę nerek. Organizm mamy pozbywa się toksyn, by zapewnić maleństwu jak najlepsze miejsce dla prawidłowego rozwoju. Oprócz zwiększonego parcia na pęcherz ciężarna może także zacząć odczuwać ból w piersiach. Również ten objaw jest typowy kilka dni przed pojawieniem się krwawienia, dlatego jako objaw ciąży w początkowym okresie jest często bagatelizowany.

Jeśli ciąża była planowana i kobieta spodziewa się w przyszłych badaniach pozytywnego wyniku powinna kłaść szczególny nacisk na zdrowy tryb życia. Odpowiednia dawka dziennych witamin, ruch, jakościowe jedzenie, unikanie używek to podstawa, której należy się trzymać. Teraz w organizmie mamy kiełkuje nowe życie, które przez następne dziewięć miesięcy będzie czerpało od mamy wszystko i to dobre i złe, dlatego konieczna jest zmiana na dobre.

Czwarty tydzień ciąży
Pierwszy tydzień ciąży
Series Navigation<< Drugi tydzień ciążyCzwarty tydzień ciąży >>
Tagi: Last modified: 19 stycznia, 2020
Close