Written by 8:00 am Rozwój dziecka

Nauka literek – pomysły na edukacyjne gry i zabawy dla dzieci

Klocki drewniane literki.

Percepcja wzrokowa jest pierwszym i tak naprawdę najważniejszym narzędziem postrzegania i poznawania świata u dzieci. Bodźce wzrokowe docierają do receptorów najszybciej i są dla umysłu najbardziej charakterystyczne. Ludzki mózg ma największą zdolność do adaptowania wiedzy w okresie wczesnego dzieciństwa, dlatego właśnie w tym czasie należy zacząć uczyć dzieci pierwszych literek, łączenia wyrazów i układania zdań. To preludium, które stanowi podstawę do bardziej efektywnego rozwijania sposobu wypowiedzi i elokwencji w późniejszych latach.

Kiedy warto zacząć?

Przyjęło się, że naukę liter i tworzenia prostych wyrazów można zacząć już w 3 roku życia. Oczywiście, wszystko zależy od preferencji i chęci malucha do poszerzania tej wiedzy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy dziecko przejawia jakiekolwiek zainteresowanie literami np. czy podczas rysowania zaczyna pisać losowe litery lub pyta co oznacza dana litera i jak ona brzmi. W tym przypadku rozpoczęcie nauki pisania będzie dużo bardziej efektywne, ponieważ umysł dziecka, które bez przymuszania interesuje się danym zagadnieniem po prostu przyswaja wiedzę dużo lepiej.

Kiedy rozpoznać, że dziecko jest gotowe?

Dziecko czytające książeczkę.Jeżeli maluch jest rozkojarzony, a podczas prób nauki interesuje go wszystko prócz tematu głównego, to należy to odłożyć na późniejszy czas. Przymuszanie tworzy blokady, które zakorzeniają się w młodym wieku i mogą mieć negatywne skutki w postaci awersji, dysleksji czy dysortografii w późniejszych latach. Trzeba również pamiętać, że dla dziecka nie ma przyszłości, ono nie rozumie skutków nauki – dla niego liczy się tu i teraz. Ważne jest więc, aby to była przede wszystkim zabawa, w której nauka jest sprytnie i bezszelestnie przemycona.

Jak zachęcić do edukacyjnej zabawy?

Nauka liter przede wszystkim nie powinna zawierać elementów presji, lecz mieć formę zabawy i integracji. To ma być miło spędzony czas, którego wypadkową będzie rozwój intelektualny. Jeżeli dziecko ma postawę neutralną do nauki liter, to można zastosować różne sposoby zachęty, takie jak włączenie do zabawy kolorowych postaci z ulubionych bajek, zabawek czy nawet słodyczy w niedużych ilościach.

Nauka literek – pomysły na zabawy Mama bawiąca się z dziećmi klockami, na których są literki.

Wskazane jest, aby podczas nauki trzymać się alfabetu. Jeżeli z kolei dziecko ma problemy z wymawianiem spółgłosek, to należy zacząć od samogłosek, które w wymowie są łatwiejsze.

Kolorowe wyrazy

Jednym z najprostszych ćwiczeń jest napisanie na kartce papieru jednego krótkiego wyrazu (każdą literę innym kolorem), następnie pokazywanie go i wspólne wymawianie brzmienia danej litery. Następnie można pokazywać palcem daną literę bez jej wymawiania i poprosić dziecko o to, aby wskazało jakiś przedmiot, którego nazwa zaczyna się właśnie od tej litery – za każdą poprawną odpowiedź zapisuje się punkty, które będą podstawą do pochwały lub drobnej gratyfikacji.

Gry planszowe

Nauka jest bardzo ważna, jednak należy pamiętać, że w tak młodym wieku ma to być forma rozrywki, zabawy i wspólnie spędzonego czasu. Idealnym połączeniem nauki i zabawy jest korzystanie z gier planszowych czy plansz edukacyjnych, w których znajdują się ćwiczenia wzmacniające pamięć, a ich oprawa, szata graficzna czy umieszczone postacie są atrakcyjne.

Karty z literami

Innym bardzo efektywnym sposobem jest stworzenie kart, na których są litery i przyczepienie ich na tydzień do elementów domu lub jego wyposażenia, można do tego wykorzystać ulubione zabawki. Maluch znając nazwę danego przedmiotu ze słuchu, będzie już kojarzył związaną z nim naklejoną literę. Po jakimś czasie takie kojarzenie wchodzi w nawyk i pamięć. Najlepiej jest, aby litery były pisane, ponieważ są one lepiej zapamiętywane, a późniejsza nauka pisania przychodzi szybciej. Jeżeli chodzi o pisanie to na początku nie należy trzymać się sztywnych form takich jak wzory czy szlaczki, ponieważ może być to zniechęcające. W tym przypadku dobrze sprawdzą się duże brystole z kolorowymi pisakami, w których można rysować, bazgrać i w niewymuszony sposób pisać pierwsze litery.

Nauka liter przez Internet

Istnieją również interaktywne plansze internetowe do tworzenia prostych wyrazów. Można pobrać konkretne aplikacje na telefon lub tablet, które mają formy atrakcyjnych gier z elementami nauki. Nauka liter i tworzenia wyrazów jest kluczowym elementem w rozwoju intelektualnym i edukacyjnym dzieci. Ważne jest, aby trafić w odpowiedni moment oraz pamiętać o tym, że edukacja w tak młodym wieku ma być przede wszystkim formą zabawy z bardzo dobroczynnymi “skutkami ubocznymi”.

Ząbkowanie u dziecka
Kiedy dziecko zaczyna mówić? Oczekiwanie na pierwsze słowa dziecka
Last modified: 7 lipca, 2020
Close