Ewaporacja jest naturalnym procesem odparowywania wody, uważanym za jeden z najzdrowszych metod nawilżania powietrza. Czy ewaporacyjne nawilżacze powietrza to również bezpiecznie rozwiązanie dla dzieci i niemowląt?
Sposób działania nawilżacza ewaporacyjnego.
Dzięki wbudowanemu wiatrakowi, nawilżacz ewaporacyjny wtłacza i przepuszcza powietrze przez wkład nawilżający, matę ewaporacyjną albo obrotowe dyski. Dzięki temu suche powietrze staje się nawilżone i w tej postaci wraca do otoczenia. Taki sposób działania powoduje, że urządzenie zużywa niewiele energii.
Ewaporacja występuje naturalnie w przyrodzie, dlatego jest bezpieczna dla ludzi, również dla tych najmłodszych, ponieważ nawilżacz ewaporacyjny nie wydziela gorącej pary.
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza dla niemowląt, aby były w 100% bezpieczne, powinny przede wszystkim pochodzić od sprawdzonych producentów.
Wśród nich na uwagę zasługuje np. Klarta, marka stale udoskonalająca swoje urządzenia, stawiająca na bezpieczeństwo i higienę.
Wybierając nawilżacze powietrza dla dzieci, zwróć uwagę na:
- rodzaj filtrów – zwłaszcza jeśli nawilżacz powietrza ma być przeznaczony dla dzieci z alergią wziewną. Wtedy taki nawilżacz powinien posiadać filtr HEPA, stanowiący barierę dla alergenów.
- wydajność parowania i powierzchnię nawilżania, które producent powinien podać w opisie urządzenia, by móc dopasować je do metrażu dziecięcego pokoju.
- moc określająca, czy nawilżacz będzie energooszczędny.
- tryb nocny umożliwiający wygaszenie ekranu i cichą pracę, która nie zakłóca snu dziecka.
- higrometr pozwalający monitorować poziom wilgotności i dostosować go do potrzeb.
funkcję osuszania filtra zapobiegającą rozwojowi bakterii i wirusów. Taką funkcję posiada np. ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi.
Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea WiFi, Źródło: www.klarta.pl
Taki nawilżacz powietrza to dobry prezent na baby shower, dla przyszłej mamy i dla jej dziecka.
Aby nawilżacz powietrza do pokoju dziecka działał bezpiecznie i skutecznie, musi stać na równej powierzchni, najlepiej w centralnej części pomieszczenia, dla jak największej efektywności. Należy również odsunąć nawilżacz od ściany i mebli na min. 50 cm, by nie doszło do ich zawilgocenia.
Nawilżacz powietrza dla dzieci musi być również regularnie czyszczony i odkamieniany, by był w zupełności bezpieczny dla zdrowia.
Last modified: 28 września, 2020